Bratislava 13. septembra (TASR) - Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSPA) je nespokojná s návrhom verejnej minimálnej siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Medzi jej najzávažnejšie nedostatky radí najmä nepremyslený systém starostlivosti o pacientov po prepustení z nemocnice a to, že ignoruje potrebu pôrodných asistentiek vo verejnej minimálnej sieti. Svoje námietky poskytne ministerstvu zdravotníctva vo forme pripomienok.
Návrh minimálnej siete ráta na 10 tisíc obyvateľov s jedným miestom sestry a 6,23 lekárskym miestom (všeobecné lekárstvo) a 5,27 lekárskym miestom (pediatria), čo podľa SKSPA nezodpovedá skutočným potrebám obyvateľstva a je to aj v rozpore s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie.
"Dlhodobo upozorňujeme na potrebu zakotviť poskytovanie zdravotnej ošetrovateľskej starostlivosti ako štandardnej starostlivosti poskytovanej v zariadeniach sociálnych služieb a v domovoch dôchodcov, keďže sa tam často umiestňujú klienti s ťažkým zdravotným postihnutím, často prekladaní priamo z nemocníc," uviedla prezidentka SKSPA Mária Lévyová. Podľa nej môže poskytovanie výlučne zdravotnej starostlivosti viesť k zhoršovaniu zdravotného stavu týchto osôb a k zbytočným opakovaným hospitalizáciám.
"V zariadeniach sociálnych služieb sestry pracujú často iba v pracovnom zaradení ako opatrovateľky, pričom donedávna mali vo väčšine týchto zariadení pracovné zaradenie ako sestry. Charakter poskytovanej starostlivosti a jej náročnosť zostali však nezmenené," vysvetľuje svoju zásadnú výhradu Lévyová a dodáva, že vzhľadom na demografický trend bude ošetrovateľská opatera stále žiadanejšia.
Pre lepšiu starostlivosť o ženy-matky navrhla SKSPA zaradiť do verejnej minimálnej siete minimálny počet pôrodných asistentiek, aspoň 10 percent registrovaných pôrodných asistentiek, čo je 205 pôrodných asistentiek.
Nariadenie o minimálnej sieti predložil rezort zdravotníctva do pripomienkového konania v júli.