Návrh novely zákona sa zrejme ešte bude meniť pri ďalšom rokovaní o predlohe v takzvanom druhom čítaní na budúcej schôdzi parlamentu. Okrem opozície mali totiž voči návrhu výhrady aj koaliční partneri Smeru-SD premiéra Roberta Fica - SNS a ĽS-HZDS. Fico však po pondelkovom rokovaní lídrov koaličných strán vyhlásil, že základné zámery novely by mali byť schválené.
Vládou odobrený dokument predpokladá, že poisťovne budú musieť prípadný zisk použiť na platby lekárom a nemocniciam. Opoziční poslanci v stredu v parlamente tvrdili, že zákaz zisku oslabí súťaž medzi poisťovňami a povedie k neefektívnemu hospodáreniu.
Podľa Združenia zdravotných poisťovní zákon v prípade schválenia vytlačí súkromné poisťovne z trhu a zostane iba jedna štátna zdravotná poisťovňa. "Schválenie návrhu novely zákona povedie k vytvoreniu systému jednej zdravotnej poisťovne, zruší možnosť voľby pre občanov, ako aj poskytovateľov, a pripraví zdravotníctvo o finančné zdroje," uviedlo združenie v tlačovej správe. Za fungovanie iba jednej štátnej poisťovne sa viackrát vyslovil aj Fico.
Návrh ďalej počíta s tým, že poisťovne budú môcť na vlastnú prevádzku použiť len tri percentá z vybraných povinných odvodov namiesto doterajších štyroch percent.
Na Slovensku fungujú okrem dvoch štátnych zdravotných poisťovní aj štyri súkromné. Systém viacerých súkromných zdravotných poisťovní sa zaviedol v rámci reformy zdravotníctva počas pravicovej vlády Mikuláša Dzurindu. Ministerský zámer môže podľa poisťovní obmedziť služby pre poistencov, zákaz tvoriť zisk je zas podľa nich v rozpore s ústavou. Proti návrhom ministra Ivana Valentoviča bojujú aj petíciou; keďže sa pod ňu podpísalo vyše 150.000 ľudí, bude sa ňou musieť zaoberať aj parlament.
Právo zdravotným poisťovniam na vytváranie zisku priznala vyše polovica opýtaných (51,9 percenta) v prieskume, ktorý v stredu zverejnila agentúra MVK. Proti zisku poisťovní sa vyslovilo 27,2 percenta ľudí. Podľa augustového prieskumu ministrovi Valentovičovi verí 29,6 percenta opýtaných, že sa mu podarí vyriešiť problémy v zdravotníctve, 55,9 percenta mu naopak nedôveruje.
kbp prl