SME

Ministerstvo: Niektoré mimovládne organizácie majú predsudky voči postihnutým

BRATISLAVA 13. septembra (SITA) - Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR odmieta predsudky niektorých mimovládnych organizácií (MVO) voči zmyslovo postihnutým občanom, uvádza sa v stanovisku rezortu k iniciatíve ...

BRATISLAVA 13. septembra (SITA) - Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR odmieta predsudky niektorých mimovládnych organizácií (MVO) voči zmyslovo postihnutým občanom, uvádza sa v stanovisku rezortu k iniciatíve viacerých slovenských MVO, ktoré dnes verejne označili návrh novely zákona o prístupe k informáciám vo vzťahu k nevidiacim a slabozrakým z pera MS za nekomplexný a zbytočný a vyzvali ministra spravodlivosti Štefana Harabina, aby ho stiahol z legislatívneho procesu. V opačnom prípade mu pohrozili rozporovým konaním a protestnými akciami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Toto je zvrátené, keď práve časť tretieho sektora, ktorý by sa mal vždy zastávať tých najslabších a odsúvaných na okraj spoločnosti, zrazu im prekáža návrh, ktorí zrovnoprávňuje zmyslovo postihnutých spoluobčanov. Nikde nie je napísané, že zmyslové postihnutie nemôže postihnúť hocikoho z nás. Nemáme právo sa tváriť, že títo spoluobčania neexistujú,“ uviedol v stanovisku Štefan Harabin.

Koordinačný výbor Iniciatívy za dobrý zákon o prístupe k informáciám Harabinovi vyčíta, že sa snaží presadiť novelu zákona, ktorý nevidiacim a slabozrakým ľuďom nezaručuje práva ani v takom rozsahu, v akom ich majú zaručené teraz. Podľa slov Petra Wilflinga, navrhované ustanovenia novely umožňujú úradom svojvoľne rozhodovať o tom, v akom rozsahu a či vôbec postihnutým informácie poskytnú. Wilfling doplnil, že umožnenie takejto svojvôle je podľa názoru iniciatívy v rozpore s princípom právnej istoty, ktorá vyplýva z Ústavy SR a taktiež v rozpore s predpismi Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

MS SR vo svojom stanovisku uvádza, že dôvodom na vypracovanie návrhu novely je plnenie úloh zakomponovaných v Národnom programe rozvoja životných podmienok občanov so zdravotným postihnutím vo všetkých oblastiach života. Rovnako nás k tomu viaže medzinárodný dokument, uvádza sa v stanovisku, ktoré pokračuje, že Únia nevidiacich a slabozrakých návrh novely zákona pripomienkovala ešte pred jeho predložením do medzirezortného pripomienkového konania. "Chcem zdôrazniť, že nechceme bez širšej a rozsiahlejšej diskusie viac upravovať infozákon. Toto je naozaj iba zrovnoprávnenie nevidiacich a slabozrakých, nepočujúcich a nedoslýchavých s majoritnou časťou obyvateľstva. Nič viac, nič menej – rovnaké práva,“ vysvetľuje v stanovisku Harabin.

SkryťVypnúť reklamu

MS vypracovalo novelu infozákona v zmysle medzinárodných štandardov. Chce jednoznačne a konkrétne formulovať právo osôb so zmyslovým postihnutím s komunikačnými problémami, teda nevidiacich a slabozrakých, nepočujúcich a nedoslýchavých, na prístup k informáciám v im prístupných formátoch. Náklady bude hradiť povinná osoba, uvádza sa v stanovisku. Môže ísť napríklad o odpoveď na zvukovom nosiči, v Brailovom písme alebo zväčšeným typom písma, za čo sa považuje písmo o veľkosti 16 bodov. Na základe dohody sa uvažuje o sprístupňovaní informácie v lehote 15 pracovných dní s možnosťou predĺženia o ďalších 15 pracovných dní, keďže pôjde o nový prvok a je potrebné pripraviť na tento účel aj úrady a ministerstvá. Zástupcovia Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska prisľúbili pomoc, aby po nadobudnutí účinnosti novely mali úrady kontakt na osoby, ktoré ovládajú Braillové písmo, končí sa stanovisko MS SR.

SkryťVypnúť reklamu

Peter Wilfling uviedol, že návrh zákona vôbec neukladá za povinnosť úradom zaobstarať si zariadenia, ktoré nevidiacim a slabozrakým umožnia prístup k informáciám v primeranej forme, napríklad v Brailovom písme. Wilfling pochybuje o tom, či tých približne 10 000 úradov, ktoré sú povinné sprístupňovať postihnutým informácie, budú môcť po vstúpení novely do platnosti naozaj poskytovať informácie v prístupnej forme.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 111
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 269
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 217
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 061
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 990
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 445
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 276
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu