SME

Mečiar nedostane heslo k svojmu CD

Generálny prokurátor dnes pred redaktormi tlačových agentúr otvoril zapečatenú obálku s tzv. Mečiarovou kazetou aj s heslom na rozkódovanie.

Generálny prokurátor SR Dobroslav Trnka (vpravo) otvára obálku s heslom k Mečiarovmu CD, na ktorom sú skomprimované dáta s klientami skrachovaných nebankových subjektov BMG a Horizont.Generálny prokurátor SR Dobroslav Trnka (vpravo) otvára obálku s heslom k Mečiarovmu CD, na ktorom sú skomprimované dáta s klientami skrachovaných nebankových subjektov BMG a Horizont. (Zdroj: SITA)

Bratislava. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka dnes pred redaktormi tlačových agentúr otvoril zapečatenú obálku s tzv. Mečiarovou kazetou aj s heslom na rozkódovanie od Slovenskej informačnej služby. Na CD je 700 Mb komprimovaných údajov o klientoch skrachovaných nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia, vrátane typov zmlúv, výnosov, čísel účtov a podobne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako povedal Trnka, heslo prokuratúra neposkytne nikomu, ani predsedovi ĽS-HZDS Vladimírovi Mečiarovi a všetky údaje z databázy musí kompletne preveriť. Zatiaľ sa podľa Trnku nedá povedať, do akej miery sú relevantné a ani to, ako dlho bude toto preverovanie trvať. Na budúci týždeň v stredu by malo vedenie generálnej prokuratúry rozhodnúť, kto sa bude týmto zaoberať.

SkryťVypnúť reklamu

"Pán Mečiar určite kód nedostane, ale určite sa s ním osobne stretnem a budem o tom s ním hovoriť," povedal dnes ďalej pre TASR Trnka a dodal, že o tom nebude diskutovať cez médiá. GP SR zároveň nezverejní, akí ústavní činitelia sa na nosiči nachádzajú. Ako dodal GP SR, v kauze kazety bude komunikovať len prostredníctvom tlačových agentúr.

Trnka si osobne preverí, či je na zozname prezident Gašparovič

Generálny prokurátor si osobne preverí, či na odkódovanej tzv. Mečiarovej kazete, ktorá obsahuje zoznam klientov nebankových subjektov, figuruje aj meno prezidenta Ivana Gašparoviča.

"Pán Gašparovič podal v tejto súvislosti na exministra Zajaca trestné oznámenie. Ten spis sa nachádza momentálne na mojom stole. Nestačí mi len vyjadrenie pána Gašparoviča, že na zozname nefiguruje," povedal dnes pre TASR generálny prokurátor.

SkryťVypnúť reklamu

"Na budúcu stredu zvolám poradu vedenia GP SR k tomu, aké ďalšie kroky podnikneme v tejto kauze. Požiadame o pomoc ministra Počiatka, aby nám poskytol daňových expertov, ktorí majú previerky NBÚ. Rovnako zatiaľ polícia dostane náhodných päť, desať mien, aby verifikovala rodné čísla, čísla osôb a prevody a podobne a keď to bude sedieť, nie je o čom," zdôraznil ďalej pre TASR Trnka.

Na zozname okolo 900 tisíc zmlúv

Podľa Trnku sa prokuratúra bude zaoberať kvalifikáciou trestných činov a daňových deliktov a potom sa rozhodne, či to bude riešiť polícia alebo daňové orgány. CD, ktoré dnes informatik GP pred očami Trnku a redaktorov tlačových agentúr spustil, totiž obsahuje sedem základných ponúk a desiatky podkategórií - "napríklad zoznamy klientov, pobočky, typy zmlúv, spôsoby vkladov, čo je veľmi dôležité, spôsoby vyplatenia, zdanenie, predčasné vyplatenie výnosov, splátkové kalendáre a podobne," povedal Trnka.

SkryťVypnúť reklamu

Menné zoznamy klientov si však novinári pozrieť nemohli. Podľa generálneho prokurátora bude najzaujímavejšia položka zmluvy bez zdanenia. "Ja si myslím, že týmto klientom hrozí trestnoprávny postih," povedal Trnka.

Na CD je 700 MB skomprimovaných údajov a aplikácia si v počítači po spustení vyžadovala 8 GB diskového priestoru. Podľa analýzy Kriminalisticko-expertízny ústav tam môže byť približne 900 000 zmlúv, povedal Trnka. Dodal, že presné číslo bude mať až po tom, ako databázy preskúmajú experti.

Podľa Trnku sú poškodení neúspešní podnikatelia

Trnka sa dnes vyjadril aj k prípadnému odškodneniu klientov skrachovaných nebankoviek. "Vo vyšetrovacom spise by sa mali nachádzať len ľudia, ktorí boli poškodení, teda prišli o vklad. Podľa typov zmlúv je to podnikanie - sú to neúspešní podnikatelia. Ja si uvedomujem, že tento názor nie je dosť stráviteľný pre túto spoločnosť, ale tam, kde začínajú city, sa končí právo," dodal Trnka.

SkryťVypnúť reklamu

CD rozkódovala Slovenská informačná služba. Na niekoľkých desiatkach počítačov v tajnej službe bol nastavený dešifrovací program a ten podľa Trnku bežal 24 hodín denne. Heslo je však podľa Trnku veľmi dlhé a zároveň jednoduché. "Programátor, ktorý aplikáciu spúšťal, si ho zapamätal po prvom prečítaní. Novinárom vysvetlil, že heslá dlhšie ako 16 znakov sa rozkódovávajú veľmi obtiažne.

Ak Mečiarovi Trnka nedá heslo, podnikne ďalšie kroky

Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar sa chce stretnúť s generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom. Na stretnutí ho chce požiadať o heslo k CD s údajmi o klientoch skrachovaných nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia. Ako ďalej uviedol Mečiar pre agentúru SITA, ak po stretnutí nezíska heslo, tak je pripravený podniknúť ďalšie kroky.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Tóthovej Mečiar kód skôr alebo neskôr získa

Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar skôr alebo neskôr získa kód k zašifrovanému CD-nosiču s menami klientov nebankových subjektov a pokiaľ to bude v súlade so zákonom, celý ho zverejní. V reakcii na dnešné vyhlásenie generálneho prokurátora Dobroslava Trnku o tom, že Mečiarovi tento kód neposkytne, to pre TASR povedala poslankyňa ĽS-HZDS Katarína Tóthová.

Generálny prokurátor vzhľadom na to, že už má väčšie znalosti, chce pravdepodobne ešte urobiť nejaké úkony, ktorými by si objasnil veci, ktoré potrebuje. Ale kód ako taký, to je otázka času, povedala. Skôr či neskôr sa tento kód k Vladimírovi Mečiarovi, či už od generálneho prokurátora, alebo od ľudí, ktorí pracovali na jeho rozšifrovaní, dostane, uzavrela s dodatkom, že celá verejnosť má právo poznať mená, ktoré líder ĽS-HZDS prisľúbil zverejniť.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka relevantnosti CD-nosiča ako dôkazu na súde, Tóthová predpokladá, že ho bude potrebné doplniť ďalšími dôkazmi, napríklad svedectvami. Nejde totiž o originál, ale kópiu. V každom prípade, pre verejnosť sú to informácie, ktoré poukážu na celý chod týchto nebankových inštitúcií, uzavrela.

Počiatek vyhovie Trnkovej žiadosti o poskytnutie daňových expertov

Minister financií Ján Počiatek vyhovie žiadosti generálneho prokurátora Dobroslava Trnku o poskytnutie daňových expertov s previerkou Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) na analýzu zoznamov klientov nebankových inštitúcií z CD nosiča, ktorý prokuratúre poskytol Vladimír Mečiar. Počiatek to dnes potvrdil pre TASR.

Určite žiadosť generálneho prokurátora ignorovať nebudeme. V rámci zákonných možností, ktoré máme, mu vyjdeme v ústrety, povedal Počiatek. Zatiaľ nevedel presne špecifikovať, o aké analýzy pôjde. Neviem, o čo ma pán prokurátor presne požiada, uvidíme potom. Inak by som iba špekuloval, odpovedal na otázku, na aké oblasti by sa experti ministerstva financií mohli sústrediť.

SkryťVypnúť reklamu

Frešo: Je zaujímavé, že SIS to dokázala rozlúštiť

Informatik a poslanec SDKÚ-DS Pavol Frešo je presvedčený, že generálny prokurátor bude vo veci CD nosiča konať v súlade s trestným zákonom a poriadkom. Je dosť kvalifikovaný na to, aby konať vedel, dodal. Z hľadiska dokazovania však podľa neho môže byť problém v tom, že prokuratúra nemá k dispozícii originál nosiča so zoznamom mien, ale len kópiu. Myslím, že pokiaľ generálny prokurátor, alebo niekto na to povolaný nenájde, alebo nedostúpi súdu originály dokumentov, tak to nebude uznané, uviedol Frešo.

Z odborného hľadiska pokladá Frešo za zaujímavý už samotný fakt, že Slovenská informačná služba dokázala šifru rozlúštiť. Môj osobný názor je, že to je jedna z dvoch najsilnejších šifier, aké sú dnes na svete. Podľa mňa je pravdepodobné, že im s tým pomohol niekto, kto tú šifru zašifroval. Inými slovami, že poznali heslo, alebo jeho časť, uzavrel Frešo.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia nepozná dôvod spochybnenia

Polícia zatiaľ nepozná konkrétny dôvod, pre ktorý dnes generálny prokurátor Dobroslav Trnka spochybnil postup polície a prokuratúry v kauze Hedvigy M. Pre TASR to uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Korch.

"Nepoznáme dôvod, na základe čoho dospel pán generálny prokurátor k takémuto zisteniu. Takže v tomto momente sa ani nemáme k čomu vyjadriť," povedal Korch.

K slovám generálneho prokurátora sa vyjadril aj hovorca Ministerstva vnútra SR Erik Tomáš. Pre TASR uviedol: "Vítame snahu generálnej prokuratúry o doladenie vyšetrovacieho spisu, čo môže len pomôcť rozptýliť akékoľvek pochybnosti v tak citlivom prípade. Rozhodujúce je, že doterajšie závery vyšetrovania neboli spochybnené."

SkryťVypnúť reklamu

Autor: mš

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 109
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 239
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 213
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 067
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 003
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 446
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 276
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu