Cestu druhej triedy v Považskom Chlmci, mestskej časti Žiliny po ktorej momentálne smeruje obchádzka rozostavaného diaľničného úseku v smere do Bratislavy dnes asi hodinu blokovalo približne dvesto miestnych obyvateľov. Za asistencie polície požadovali od mesta vyriešenie problémov v tejto časti mesta.
Momentálne sa tu nachádza skládka komunálneho odpadu pre mesto Žilina a budúci rok ju musia zatvoriť. V jej bezprostrednej blízkosti má vyrásť nová, oddelená od hlavnej cesty len betónovým plotom. Miestnym sa to nepáči. V priemyselnej zóne sa rovnako pripravuje aj výstavba kogeneračnej jednotky. Modernej elektrárne, kde by sa okrem zemného plynu mal spracúvať aj bioplyn z novej skládky. Obyvatelia sa boja o kvalitu života. Rovnako požadujú aj rekonštrukciu hlavnej cesty, ktorá je naozaj v zlom stave, chýbajú chodníky, prechody pre chodcov. V týchto dňoch tade smeruje hlavná časť tranzitnej dopravy, ktorá cez Žilinu prechádza.
Obyvatelia Považského Chlmca na svojej približne hodinu dlhej „prechádzke" mestskou častou spôsobili kolóny a zápchu. Bol to už ich druhý takýto protest, prvýkrát sa stretli v auguste. Zámer o umiestnení skládky, či kogeneračnej jednotky ich vyburcoval. Novú je súrne treba, starú o rok a pol zatvoria a zo zákona je mesto povinné zabezpečiť odvoz komunálneho odpadu.
Chlmčania argumentujú, že lokalita ktorú si mesto vybralo nespĺňa zákonné podmienky. Nová skládka je vlastne rozšírením tej starej a mala by stáť v bezprostrednej blízkosti spomenutej cesty druhej triedy a len 130 metrov od najbližších rodinných domov. „Verím, že sa nám proces podarí zvrátiť," dúfa Anna Smikoňová, ktorá je jedným z členov petičného výboru, ktorý sa snaží výstavbu zastaviť. „Pokúsime sa nájsť alternatívne riešenie," povedal ešte v auguste na predošlom protestnom zhromaždeniu zástupca Žilinského primátora Michal Horecký. „Keďže životnosť skládky končí v roku 2008, mesto muselo pristúpiť ku rozhodnutiu, kde skládku umiestnime," vysvetľuje Horecký. Aj ministerstvo radnicu vyzvalo situáciu urýchlene riešiť. „Možnosť je vždy nejaká, ale nedovolím si tvrdiť ani áno ani nie," odpovedal Vladimír Baránek, vedúci oddelenia dopravy a životného prostredia Mestského úradu v Žilinena otázku či je možnosť že výstavbu zastavia. Prípravné štúdie podľa neho veľké výhrady voči projektu na tomto mieste neukázali.
Občania sa o celom zámere dozvedeli až pred niekoľkými týždňami. Na tabuli pred mestským úradom sa objavil oznam o schválenom územnom rozhodnutí pre kogeneračnú jednotku. Okamžite proti nemu spísali petíciu. "Vyľakali sme sa, že je to spaľovňa," hovorí Anna Smikoňová. Podľa predstaviteľov mesta rozhodne o nijakú spaľovňu nejde, kogeneračná jednotka je podľa nich vysoko ekologická. Miestny tomu veľmi neveria. Rozhodnutie o elektrárni nasledovalo aj územné rozhodnutie pre smetisko. „Informácia o vydaní územného rozhodnutia aj pre smetisko nás už, ale naozaj prebrala," hovorí pani Smikoňová. Zvolali petičný výbor, obrátili sa na právnikov, chcú konať. Predstava elektrárne a smetiska niekoľko sto metrov za rodinnými domami, v priemyselnom areáli a rozbitej cesty stredom mestskej časti nikoho neteší. Zodpovedné orgány v týchto dňoch o povolení stavieb rozhodujú. Pravdepodobnosť, že sa nájde iné riešenie, ale nie je práve najväčšia. Občania sa napriek tomu nevzdávajú.

Beata
Balogová
