BRATISLAVA 14. septembra (SITA) - Do medzinárodnej anonymnej architektonickej súťaže na riešenie územia Vydrice v Podhradí v Bratislave, ktoré je ohraničené z východu Novým Mostom, zo severu Bratislavským hradom, z juhu Nábrežím arm. generála Ludvíka Svobodu a zo západu bratislavskými kúriami, prihlásili celkovo 47 návrhov spĺňajúcich podmienky súťaže. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa projektu Vydrica Jana Španková-Pifflová, odborná porota po náročnom dvojdňovom rozhodovaní vybrala do druhého kola 22 súťažných návrhov. V súčasnosti však nie je známe, návrhy ktorých tímov či komôr architektov prešli prvým kolom súťaže. Pre zachovanie transparentnosti vystupujú všetci autori pod šesťmiestnym súťažným kódom, ten ich pritom bude sprevádzať až do konca súťaže. "Určite sú niektoré z nich zo zahraničia, podľa môjho dešifrovania architektonických konceptov sú niektoré nezaťažené domácim spôsobom nazerania. Koniec koncov, aj niektoré kladené otázky na internete boli v angličtine, pritom bola možnosť položiť otázku aj v slovenčine," povedal zástupca spoluautora Územného plánu Zóny Podhradie a zároveň jeden z porotcov Michal Bogár.
Podľa Bogára nebolo rozhodovanie jednoduché. Zároveň sa ale domnieva, že návrhy postupujúce do druhého kola súťaže sú kvalitné a všetky majú opodstatnené dôvody, prečo ich porotcovia zo súťaže nevylúčili. Návrhy, ktoré do ďalšieho kola súťaže nepostúpili, mali zasa podľa architekta jasné dôvody, prečo porota rozhodla, že skončili v prvom kole. Porota pritom vyberala návrhy v niekoľkých kolách diskusií, počas ktorých sa za ponechanie alebo vylúčenie daného projektu hlasovalo. "Dávali sme pozor aj na to, aby sa tam objavili rôzne koncepty, čiže aby nebolo všetko na jednu tému," spresnil Bogár. Porota dokonca v jednom momente rozhodovania vyhlásila v zmysle podobných medzinárodných súťaží tzv. stop stav. "Nechali sme si rozložiť všetky návrhy, ktoré už boli vyradené. Každý člen poroty mal právo vrátiť jeden z návrhov do súťaže. Aby sme mali istotu, že niečo neprepadlo cez prísne sito súťaže z nejakého konkrétneho zorného uhla. Na naše prekvapenie, ani jeden z porotcov nepožiadal o navrátenie nejakého návrhu," povedal Bogár.
Porota v súvislosti s vypísaním 2. kola súťaže zdôraznila, že cieľom prebiehajúcich paralelných súťaží je vyhľadať pre každý súťažný sektor jasný a sebavedomý autorský návrh, ktorý bude predstavovať kvalitný architektonický príspevok dnešnej doby do územia bratislavského Podhradia. Autor má pritom preukázať koncepčnú a ekonomickú rozvojaschopnosť svojho architektonického návrhu, a to v súlade s požiadavkami vyhlasovateľa súťaže, ako aj s regulatívmi mesta v danej zóne. "Autorom postupujúcich návrhov sme zdôraznili, že pri všetkej kreativite, ktorú od nich očakávame, musia rešpektovať regulatívy z územného plánu," konštatoval Bogár. Porota taktiež vo svojom memorande vyzdvihuje niektoré súťažné podmienky, ktoré musia autori pri rozpracovaní návrhov dodržiavať. Navrhovatelia musia napríklad dodržiavať objemovú a výškovú reguláciu mestských blokov, s čím je úzko spojené aj riešenie strešnej modelácie. Adekvátna pozornosť by mala byť venovaná Vodnej veži, areál pritom možno otvoriť z východnej a juhovýchodnej strany do priľahlého námestia. Pripúšťa sa dokonca aj komerčné využitie. Okrem toho sa zdôrazňuje aj kreatívne napojenie navrhovaných objektov a priľahlých mestských priestorov v kontakte s historickou zástavbou. Bližšie informácie k druhému kolu súťaže sú zverejnené na informačnom portály www.vydrica.com.
Porota zároveň rozhodla o zmene termínov pre nasledujúce kolo súťaže. Autori musia svoje rozpracované súťažné projekty odovzdať najneskôr do 23. októbra do 17:00. Súťažné návrhy by sa mali následne overovať 24. októbra do 11:00, po tejto hodine zasadne porota. Výsledky druhého kola súťaže budú vyhlásené 30. októbra. Víťaz súťaže získa 500-tisíc korún. Autor, ktorý skončí na druhom mieste, dostane 300-tisíc korún, za tretie miesto si autor projektu odnesie 200-tisíc korún.
Predsedom medzinárodnej poroty je Karol Hoffman zo Slovenskej komory architektov. V porote sú aj zástupcovia investorskej spoločnosti Vydrica, a.s., developerskej spoločnosti Zillion, a.s., hlavný architekt Bratislavy Štefan Šlachta a architekt Michal Bogár. Zo zahraničia bol prizvaný architekt Peter Gero z Hamburgu, a architekt Ludvík Grym za Českú komoru architektov. Pri rozhodovaní sa zúčastnil aj staromestský starosta Andrej Petrek, historik z Krajského pamiatkového úradu Viktor Ferus a Juraj Rehák za vyhlasovateľa.