14. september 1937. To je dátum, ktorý si pripomínajú Slováci a Česi. Toho dňa, presne pred 70 rokmi, zomrel prvý československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
Prezident osloboditeľ, muž činu, "tatíček", symbol demokracie, humanity a mravnosti. Tým všetkým bol a stále je Masaryk označovaný.
VIDEO: Spomienka na Masaryka
Masaryk bol prezidentom Československa v rokoch 1918 až 1935. Na vzniku nezávislého štátu sa podieľal spolu so svojim nástupcom Edvardom Benešom a Slovákom Milanom Rastislavom Štefánikom. Súčasná politická reprezentácia sa často k Masarykovmu odkazu hlási.
Ako silná a široko zameraná osobnosť priťahoval i odpudzoval. Mal odvahu čeliť mocným a aj verejnej mienke, či už v boji o Čechom posvätné podvrhnuté Rukopisy, v afére Žida Hilsnera obvineného z rituálnej vraždy alebo pri obrane Juhoslovanov, neprávom obžalovaných viedenskými úradmi.
Hodný tatíček Masaryk, ako ho zvykli volať v Čechách, bol politik, filozof, humanista, žurnalista, ale aj kresťanský moralista. Počas štúdií filológie spoznal svoju budúcu manželku Charlottu Garrigue, dcéru amerického podnikateľa, s ktorou mal päť detí. Od roku 1883 redigoval časopis Athenau, neskôr založil nový politický smer - realizmus. V roku 1891 sa stal poslancom ríšskej rady. Bol vášnivým odporcom rakúsko-uhorskej monarchie. Po vypuknutí prvej svetovej vojny emigroval, aby organizoval zahraničný odboj. V roku 1916 spolu s M. R. Štefánikom založil Československú národnú radu. Vrcholom ich aktivity bolo vyhlásenie česko-slovenskej nezávislosti v americkej tlači, známe aj ako Washingtonská deklarácia.
Na poste pôsobil najdlhšie zo všetkých prezidentov, ktorí stáli na čele Československa a Slovenska. Zo zdravotných dôvodov v roku 1935 abdikoval. Dva roky nato zomrel na zámku v Lánoch, vo veku 87 rokov.
Zákon uznávajúci zásluhy prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka prijal československý parlament ešte za jeho prezidentovania v roku 1930 a nebol zrušený komunistickou ani nacistickou diktatúrou.
Viac o Masarykovi sa môžete dočítať tu .
Masarykova socha stojí na Masaryk avenue v Mexico City a od roku 2002 aj vo Washingtone. Odhalili ju bývalí prezidenti Česka a Slovenska - Václav Havel a Michal Kováč s Madeleine Albrightovou. Na Slovensku stojí prvá Masarykova socha v Topoľčiankach. V Košiciach má spoločný pamätník s Milanom Rastislavom Štefánikom.
V Bratislave nenesie jeho meno ani jedna ulica, bratislavskí poslanci v októbri 2006 zatiaľ zamietli premenovať časť Vajanského nábrežia na Masarykovo nábrežie.
Zákon Lex Masaryk
Zákon
ze dne 26. února 1930
o zásluhách T. G. Masaryka.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1
(1) T. G. Masaryk zasloužil se o stát.
(2) Výrok tento budiž na věčnou paměť vtesán do kamene v obou sněmovnách Národního shromáždění.
§ 2
Zákon tento provede vláda.
T. G. Masaryk v. r. Udržal v. r.
Dr. Beneš v. r. Dr. Matoušek v. r. Dr. Czech v. r. Dr. Slávik v. r. Mlčoch v. r. Dr. Spina v. r. Dr. Engliš v. r. Dostálek v. r. Bechyně v. r. Dr. Dérer v. r. Bradáč v. r. Dr. Franke v. r. Dr. Meissner v. r. Dr. Viškovský v. r. Dr. Šrámek v. r.
Autor: sme.sk ; VIDEO: ČTK

Beata
Balogová
