"Požiadal som generálneho prokurátora Trnku o nahliadnutie do spisu a zistil som, že v zoznamoch sa nenachádza ani meno prezidenta, ani nikoho z jeho blízkych príbuzných. Orgány trestného konania tak získali dôkaz, že exminister Rudolf Zajac lživo obvinil prezidenta z jeho účasti a profitovania v BMG," povedal Valašík a doplnil, že tieto informácie získal od generálneho prokurátora vo štvrtok 13. septembra.
Možnosť nahliadnuť Valašíkovi do zoznamu mu vyplýva z pozície splnomocnenca Ivana Gašparoviča, ktorý podal trestné oznámenie na exministra Zajaca. "Vladimír Mečiar nemá právo nahliadnuť do zoznamu," domnieva sa Valašík. Zákon totiž presne stanovuje prípady, kedy môžu do spisu nahliadnuť iné osoby. O tom však rozhoduje generálny prokurátor.
Valášik pre ČTK spresnil, že nenahliadol priamo do zoznamu údajných klientov, ale do spisu o spore medzi Gašparovičom a Zajacom. "Ak sa meno nachádza v tých rozšifrovaných nosičoch, tak logicky musí byť zaradené do tohto trestného spisu. Bolo mi oznámené, že zaradené nebude, pretože sa v zoznamoch nenachádza," povedal Valašík ČTK.
Trubač: Proti prezidentovi spustili cielenú kampaň
Hoci prezident Gašparovič vždy kategoricky odmietal obvinenia spájajúce ho s BMG alebo Horizontom, doteraz to bolo podľa Valašíka len tvrdenie proti tvrdeniu.
Po prvý raz 13. septembra Generálna prokuratúra SR za prítomnosti Dobroslava Trnku spustila na svojom špeciálnom pracovisku s utajeným režimom rozkódovanú tzv. kazetu predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara, ktorá obsahuje zoznam klientov nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia.
"Potvrdilo sa to, čo sme hovorili od začiatku, že pán prezident ani jeho rodina nikdy neboli klientmi nebankových subjektov, ktoré poškodili tisícky slovenských občanov. Je to exaktný dôkaz, že tí, čo proti hlave štátu spustili lživú a cielenú kampaň, klamú. Sú to ľudia, ktorí nedokážu stráviť, že Ivan Gašparovič je obľúbeným prezidentom so širokou dôverou občanov," reagoval hovorca hlavy štátu Marek Trubač.
Zajac si nemyslí, že by prezidenta krivo obvinil
Exminister zdravotníctva Rudolf Zajac si nemyslí, že by krivo obvinil prezidenta SR Ivana Gašparoviča z toho, že bol klientom skrachovaného nebankového subjektu BMG Invest. Uviedol to dnes pre TASR ako reakciu na tvrdenie prezidentovho právneho zástupcu Milana Valašíka, že prezident nie je na tzv. Mečiarovej kazete obsahujúcej zoznam klientov nebankových spoločností a že Zajac hlavu štátu krivo obvinil.
"Ja sa k tejto téme už nebudem vyjadrovať, pretože bola predmetom občianskeho sporu. Prezident republiky podal trestné oznámenie a vyšetrovateľ ho uzavrel s tým, že k trestnému činu neprišlo," vysvetlil Zajac. Podľa jeho slov on sám nikdy nepovedal, že Gašparovič bol klientom BMG, ale že to o ňom tvrdili jeho neprajníci.
Zajac dodal, je to pre neho dva roky stará záležitosť. "Ja som behal po všelijakých vyšetrovateľoch. Ja som nevzniesol žiadne obvinenie, pán Valašík je bývalý prokurátor, ktorý nerozumie iným pojmom. Ja som len konštatoval, že pán prezident asi preto nemá rád slovo klient, lebo jeho neprajníci o ňom hovoria, že bol klientom BMG. To je úplne presný citát, ktorý sa dá dokázať," konštatoval.
Zajac si nemyslí, že je to téma, ktorou by sa mal bývalý minister zdravotníctva nejako trápiť. "Nemyslím si, že som ho krivo obvinil a myslím, že tak sa rozhodol aj vyšetrovateľ," zopakoval.
Mečiar tvrdí, že na nosiči sú mená politikov
Zakódovaný dátový nosič s údajným zoznamom klientov Horizontu a BMG odovzdal prokuratúre ešte v roku 2004 expremiér Vladimír Mečiar. Zoznam podľa neho vytvoril bývalý majiteľ firiem Vladimír Fruni. Nosič nedávno dekódovala tajná služba. Trnka však vyhlásil, že zoznam zverejňovať nebude, kým sa nepotvrdí jeho pravosť.
Líder koaličnej ĽS-HZDS Mečiar tvrdil, že na CD sú okrem iného mená politikov, ktorí vložili do spoločností peniaze, vyberali si úroky, no tesne pre ich krachom si nechali vyplatiť celý vklad. Desaťtisíce ostatných tichých spoločníkov Horizontu a BMG sa už k svojim spolu miliardovým vkladom nedostali. Súdy neskôr vymerali Frunimu 11,5-ročné väzenie za podvod. Jeho firmy totiž sľubovali vysoké zhodnotenie vkladov, hoci výnosy z ich podnikateľskej činnosť nepokrývali ani náklady na prevádzku. Sľubované úroky tak až do krachu nebankových spoločností dostávali klienti z vkladov ďalších ľudí.
Autor: zh

Beata
Balogová
