SME

Vzdelanie podľa Mikloša nie je priorita vlády

Opozíciou predložený návrh novely školského zákona je podľa poslanca Smeru-SD Pavla Gogu neprijateľný a v prípade jeho schválenia by na to doplatili celé generácie občanov.

Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) návrh naopak považuje za posun vpred a podľa neho nie je pre súčasnú vládnu koalíciu vzdelanie prioritou. Povedali to v rozprave k návrhu školského zákona, ktorý predložili poslanci Martin Fronc (KDH), Ferdinand Devínsky (SDKÚ-DS) a László Szigeti (SMK).

„Svojím obsahovým zameraním a stavbou návrh nespĺňa to, čo sa od tak významného zákona očakáva,“ povedal v rozprave Goga a okrem iného kritizoval nejasné vymedzenie základných pojmov. „Povinnú

školskú dochádzku chcete riešiť až do 18 roku fyzického veku, nepovedali ste, ale kde. Na základnej alebo strednej škole,“ pýtal sa predkladateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Ivana Mikloša by návrh školského zákona posunul školský systém smerom k efektivite. Podľa vlastných slov však neverí, že ho koalícia podporí, lebo pre ňu vzdelanie nie je skutočná, ale iba deklarovaná priorita, na rozdiel od predchádzajúcej vlády, ktorá v tejto oblasti urobila konkrétne kroky. Argumentoval Programovým vyhlásením vlády, kde je 50 priorít. „Platí, že keď je prioritou všetko, nie je prioritou nič,“ povedal Mikloš a pripomenul, že vláda má v tejto oblasti problém aj napriek výkonnej ekonomike a rastúcim príjmom štátu. „Pre vás sú prioritou platby pre poľnohospodárov, vianočné darčeky vašim voličským skupinám, robíte nepremyslené kroky, ktoré vás oberajú o peniaze a ľuďom nepomôžu. Nedostatok peňazí spôsobený nekompetentnou politikou vedie k tomu, že zdrojov je málo,“ povedal Mikloš a argumentoval štátnym rozpočtom na tento rok, kde podľa neho skutočnou prioritou s nárastom bola rezerva premiéra, platby poľnohospodárom a rozpočet Protimonopolného úradu. Rozpočet regionálneho školstva narástol podľa Mikloša len tesne nad infláciu a pre vysoké školy menej ako bola inflácia, čo znamená útlm. „To je jasný dôkaz, že je to len deklarovaná a nie skutočná priorita,“ povedal Mikloš s tým, že veda a výskum je na tom ešte horšie. Hlasovanie o návrhu je podľa Mikloša pre koaličných poslancov ďalšia možnosť dokázať, či je pre nich vzdelanie skutočnou, alebo len deklarovanou prioritou, lebo návrh školského zákona posúva školstvo vpred.

SkryťVypnúť reklamu

Miklošovo vystúpenie bolo posledné v rozprave, o návrhu školského zákona budú poslanci hlasovať v utorok. Fronc po ukončení rozpravy poďakoval poslancom koalície i opozície za vecný tón rozpravy a tých, ktorí vydržali diskutovať až do konca, pozval na pohár vína. Predseda parlamentu Pavol Paška následne rokovanie 13. schôdze Národnej rady SR prerušil. Poslanci v ňom budú pokračovať v utorok od 9. hodiny.

Návrh školského zákona by podľa opozície mali posunúť do druhého čítania

Poslanecký návrh školského zákona nejde proti pripravovanému vládnemu materiálu a parlament by ho preto mohol posunúť do druhého čítania. Počas parlamentnej rozpravy to dnes uviedli poslanci za SDKÚ-DS Jaroslav Ivančo a Ferdinand Devínsky.

Možno ho dopĺňa, možno ho rozširuje a ide nad jeho rámec, ale nie proti nemu, preto by sme ho mali posunúť do druhého čítania, povedal Ivančo. Podľa jeho slov návrh poslancov Martina Fronca (KDH), Lászlóa Szigetiho (SMK) a Ferdinanda Devínskeho (SDKÚ-DS) predstavuje komplexný zákon reagujúci na problémy všetkých článkov vzdelávacieho systému. Ivančo zdôraznil, že základom všetkého je motivácia, keďže trh funguje na princípe ponuky a dopytu. Školy by mali súťažiť o žiakov a žiaci by mali mať záujem o kvalitné školy.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec za SDKÚ-DS pripustil, že počas minulých štyroch rokov sa nenašla politická vôľa na prijatie nového školského zákona, za posledných osem rokov sa však podľa neho v školstve vyriešilo viacero problémov zaviedlo sa napríklad normatívne financovanie, ktorého prvé náčrty predstavil ešte exminister vtedajšej SDĽ Milan Ftáčnik. V súvislosti s financovaním školstva vyjadril Ivančo ľútosť nad výškou prostriedkov, ktoré pre túto oblasť vyčlenila vláda. Kým v rokoch 2004 až 2006 išlo na školstvo 0,81-0,82 percenta HDP, v roku 2007 je to 0,75 percenta a na rok 2008 sa počíta s 0,8 percenta HDP, dodal.

Na výčitky koaličných zákonodarcov, že opozícia mala osem rokov všetky prostriedky na schválenie novej právnej normy, reagovala aj Magda Vášáryová. Minulé vlády Mikuláša Dzurindu podľa jej slov vyriešili veľké problémy v oblastiach finančného sektora, sociálneho systému, rozhýbali trh práce, ďalšie kabinety musia riešiť ďalšie veci napríklad školský zákon. Ocenila, že diskusia sa nesie v odbornom duchu.

SkryťVypnúť reklamu

Poslankyňa za SMK Anna Szögedi podporuje poslanecký návrh zákona. Priority podľa nej predstavuje možnosť škôl slobodne rozhodovať o vzdelávacích programoch a možnosť žiakov a rodičov vplývať na formovanie vzdelávacieho profilu.

Predkladaný poslanecký návrh si nechal Fronc vypracovať ešte ako minister školstva a jeho leitmotívom má byť rozšírenie možností pre žiakov a školy slobodne profilovať svoje učebné programy. Z hľadiska práce základných a stredných škôl ide o najdôležitejšiu právnu normu. Naposledy bola prijatá pred 23 rokmi a odvtedy sa len novelizuje.

Vládny návrh zákona by mal byť predložený v decembri.

Autor: zh

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 89 142
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 695
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 401
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 451
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 055
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 487
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 238
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Alex Aranburu si skracuje trať na kruhovom objazde.

Zo svojho ôsmeho víťazstva v kariére sa tak tešil pôvodne druhý Gregoire.


TASR
HK Spartak Dubnica - HK Skalica: ONLINE prenos zo semifinále play-off Tipos SHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 5. zápasu semifinále play-off Tipos SHL: HK Spartak Dubnica - HK Skalica.


Belgický cyklista Tim Merlier.

Tradičné preteky vo Flámsku a Holandsku majú úplne rovinatý profil a o triumf tak bojovali šprintéri.


TASR
Americká tenistka Jessica Pegulová.

Slovenské tenistky čakajú súboje proti tenistkám Dánska a USA.


SkryťZatvoriť reklamu