AKTUALIZOVANÉ 18:17

Sťahovanie Rómov vyvolalo ostré protesty obcí

Rómovia hromadne opúšťajú svoje nové príbytky v obciach, kam ich presťahovala súkromná firma. Nikto nevie, kam odišli.

Novozámocké rómske deti, ktoré súkromná firma vysťahovala z bytovky.(Zdroj: SME - Jana Beňová)

Nové Zámky. Sťahovanie Rómov z Nových Zámkov do obcí okresov Nové Zámky a Levice vyvolalo ostré protesty na strane Rómov i obyvateľov obcí. Rómovia sa nechcú sťahovať mimo mesta, v ktorom majú trvalý pobyt, obyvatelia obcí ich zasa nechcú prijať.

Prvé konflikty vznikli bezprostredne po presťahovaní Rómov. Najvážnejšie boli v obciach Tekovské Lužany a Šalov v okrese Levice. V Tekovských Lužanoch podpálil neznámy páchateľ nábytok, ktorý sťahovacia služba previezla z bytov Rómov v Nových Zámkoch do rodinného domu v obci. V Šalove vznikol ostrý konflikt medzi miestnymi Rómami a prisťahovalcami, ktorý vyvrcholil nočnou potýčkou. Ako tvrdia samotní novozámockí Rómovia, "šalovskí Rómovia na nás vytiahli nože, vidly, krompáče a všetko možné a hnali nás preč. Že nás zabijú, keď neodídeme".

Požiar ľudí vystrašil

Starosta Tekovských Lužian Marián Kotora podpálenie nábytku prisťahovaných Rómov odsudzuje, považuje ho však za výsledok riešenia problému a porušovania ľudských práv. Hovorí, že ľudia v obci sa prisťahovalcov boja a neželajú si ich medzi sebou. Nočný požiar spôsobil šok 70-ročnej dôchodkyni, ktorá býva v bezprostrednej blízkosti. Vystrašil aj ďalších susedov, novomanželov. "Hrozilo nebezpečenstvo, že sa požiar rozšíri aj na ich susediace domy," konštatoval starosta.

Rómovia hromadne opúšťajú svoje nové príbytky nielen v Tekovských Lužanoch, Šalove, ale aj Lontove, Mýtnych Ludanoch či Novej Vieske, ktoré starostovia obcí hodnotia ako absolútne nevhodné na bývanie. Domy sú bez vody, elektriny, plynu, bez sociálnych zariadení, v tom lepšom prípade so suchými záchodmi. Nikto nevie, kam odišli. Časť z nich dnes protestovala pred budovou mestského úradu v Nových Zámkoch. Protestujú však aj obyvatelia obcí, ktorí sa stretajú na verejných zhromaždeniach. Predstavitelia Nových Zámkov tvrdia, že problém sťahovania ich rómskych obyvateľov sa ich netýka, pretože každý má právo sa presťahovať, kam chce.

Nové Zámky sa necítia zodpovedné

Mesto predalo dve bytovky súkromnej firme, ktorá sa rozhodla neplatičov vysťahovať. Napriek tomu, že vysťahovaní Rómovia sú obyvateľmi mesta, mestský úrad nemá voči nim povinnosť zabezpečiť im náhradné ubytovanie. "Dlhy na nájomnom v týchto bytoch dosiahli doteraz 3,5 milióna Sk. Ďalších zhruba 400-tisíc Sk sme ročne vynakladali na úpravu okolia. V lete vypukla medzi nájomníkmi dyzentéria, čo pre nás znamenalo ďalšie náklady v celkovej výške 600-tisíc Sk," vyčíslil stratu Ágh.

Podľa prednostu nie sú pravdivé informácie, že mesto Nové Zámky čerpalo štátnu dotáciu pol milióna Sk na výstavbu sociálnych bytov nižšieho štandardu. Vo februári 2004 dostali Nové Zámky polmiliónovú dotáciu na vypracovanie projektovej dokumentácie na výstavbu rómskej osady v katastri mesta. Táto dotácia bola do konca roka riadne vyúčtovaná. V nasledujúcom roku žiadalo mesto o dotáciu na výstavbu osady, peniaze však nedostalo. Poslanci rozhodli, že nebudú do výstavby investovať financie z mestského rozpočtu.

Mesto predalo byty súkromnej firme

Mesto predalo vo výberovom konaní dve bytovky na Kasárenskej a Hradnej ulici súkromnej firme Mediation KMCH, s.r.o., Nitra. Cena jednej bytovky bola 1 Sk. Podmienkou predaja bola rekonštrukcia objektov a zabezpečenie trvalého náhradného ubytovania dovtedajších nájomníkov na vlastné náklady. Stavebný úrad začiatkom septembra rozhodol o tom, že bytovky sú neobývateľné.

Zástupcovia firmy Mediation KMCH s.r.o. Nitra, ktorá odkúpila bytovky od mestského úradu a Rómov z nich vysťahovala, sa nevyjadrili. Firma podľa výpisu z obchodného registra ukončila svoju činnosť v Nitre 9. augusta tohto roka a presťahovala sa do Banskej Bystrice. V obchodnom registri je poznámka, že spis bol odstúpený na iný registrovaný súd z dôvodu miestnej nepríslušnosti. Firmu pod týmto názvom nie je možné v súčasnosti v registri vyhľadať. Starostovia netušia, kto je vlastníkom nehnuteľností, do ktorých Rómov nasťahovali. Minimálne v jednom prípade je to nitrianska firma Akropolis estates s.r.o., ktorej spoločník Pavol Konečný je súčasne spoločníkom firmy Mediation KMCH.

Splnomocnenkyňa: Vysťahovanie novozámockých Rómov je protizákonné

Splnomocnenkyňa vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity Anina Botošová nesúhlasí s vysťahovávaním Rómov z Nových Zámkov do obcí Šalov, Tekovské Lužany, Čata, Lontov, Mýtne Ludany a ďalších. Podľa nej je tento krok násilný a protizákonný. "Boli porušené zákony v oblasti ľudských práv Slovenskej republiky, ako aj Medzinárodný pakt o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach prijatý Slovenskou republikou," uvádza sa v Botošovej vyhlásení, ktoré poskytla médiám.

Splnomocnenkyňa tvrdí, že mesto Nové Zámky previedlo objekty na ulici Kasárenská a Hradná na nových súkromných vlastníkov, čím sa zbavilo zodpovednosti za osud vysťahovaných Rómov. Podľa nej nekonalo v zmysle Občianskeho zákonníka a nepodniklo všetky kroky v súlade s legislatívou. "Mesto nevyužilo v zmysle zákona o hmotnej núdzi možnosť, že v odôvodnených prípadoch sa môže platobná neschopnosť nájomníkov riešiť inštitútom osobitného príjemcu rovnako ako programom komunitnej sociálnej práce v obci," myslí si Botošová.

Pred mestským úradom v Komárne protestujú Rómovia, žiadajú byty

Sťahovanie Rómov z Nových Zámkov do okolitých obcí spustilo lavínu protestov zo strany Rómov i v okolitých mestách. V Komárne sa dnes na námestí pred mestským úradom zišlo niekoľko desiatok Rómov, ktorí požadujú od predstaviteľov mesta strechu nad hlavou. Na námestí sa chystajú zostať dovtedy, kým nedostanú byty. Zástupcovia mesta zatiaľ nevedia, ako budú situáciu riešiť.

Približne 350 Rómov vysťahoval pred dvoma rokmi z Komárna do okolitých obcí podnikateľ, ktorý odkúpil od mestského úradu zdevastovaný dom. Dom s narušenou statikou medzitým spadol, podnikateľ podľa vlastného vyjadrenia odstúpil od zmluvy s Mestom Komárno. Rómovia sa po dvoch rokoch vrátili na prázdny pozemok, kde si natiahli fóliu ako prístrešok, pod ktorým žijú niekoľko týždňov.

Rómska tlačová agentúra obviňuje samosprávy z izolácie menšín

Rómska tlačová agentúra (RPA) vyzýva primátorov a starostov, aby neriešili problémy s marginalizovanými skupinami obyvateľstva ich izolovaním, či vysťahovaním. Uvádza to vo svojej výzve, ktorú dnes adresovala Združeniu miest a obcí Slovenska (ZMOS). RPA sa nazdáva, že riešenie rómskej otázky je v rukách miestnej samosprávy, keďže na vládnej úrovni sa už vykonala potrebná osveta a prijali sa nevyhnutné opatrenia.

"Tým, že týchto ľudí vysťahujete zo svojho dohľadu, si možno kúpite voličské hlasy majority v najbližších voľbách, ale už dnes pripravujete časovanú bombu pre budúce generácie," varuje RPA starostov. Podľa redaktorov agentúry starostovia nevyužili všetky možnosti, ktoré im dáva štát. "Chcete od nich, aby si sami vyriešili svoj problém, hoci dobre viete, že to nie je v ich silách. Spoločnosť, akokoľvek bohatá a prosperujúca, sa však chudoby a tých skupín ľudí, ktorí osobitnú pomoc potrebujú, zbaviť úplne nemôže," apelujú na starostov.

Konanie starostov je podľa RPA výsledkom tendencie k segregácii a separácii rómskeho obyvateľstva, ktoré podporovala bývalá splnomocnenkyňa pre rómske komunity Klára Orgovánová. Rómski redaktori osobitne oslovujú predsedu ZMOSu Michala Sýkoru. "Vaše tvrdenie, že ZMOS sa problémom doposiaľ nezaoberal, pretože nešlo o problém väčšieho počtu samospráv, považujeme za alibistické," obviňujú ho a dodávajú, že problémy s vysťahovávaním Rómov sú aktuálne od roku 2001.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 6. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 8. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou
 9. Desať obľúbených miest v Chorvátsku
 10. Viac času pre rodinu by uvítala viac ako tretina Slovákov
 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 4. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 5. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 6. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Cambridge Business School, škola novej doby
 9. Cykloturistický trip študentov SvF STU v Bratislave – Vol. 4
 10. História sťahovania
 1. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 8 191
 2. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 8 031
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 7 959
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 7 689
 5. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 7 209
 6. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 110
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 4 733
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 460
 9. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 757
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 1 775

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Lajčák hovorí k Evke niečo iné, ako tvrdil pred mesiacmi

Minister sa mesiace pri Evke bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

TECH

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Rastlinné zložky zabránia počatiu.

Neprehliadnite tiež

Prišli experti na kubánsky liek. Nikto v Európskej únii ho nepoužíva

Liek na liečbu diabetickej nohy sme získali v rámci deblokácie kubánskeho dlhu, Česi ho odmietli.

Fico vyzval zahraničné firmy, aby sa vyjadrili ku korupcii

Za každé euro investované do výskumu si môžu firmy odpočítať z daní o štvrtinu viac.

V rebríčku kandidátov na predsedu ÚVO vedie jeho právnik

Kandidát spájaný so stranou Most skončil ako posledný.

Kaliňák obhajoval nákupy budov, hovorí o vymyslených kauzách

Výsledná cena je to jediné, čo je rozhodujúce, tvrdí minister.