SME
Piatok, 22. september, 2023 | Meniny má Móric

Slováci sa zapojili do štafety za ľudské práva v Číne

BRATISLAVA 14. septembra (SITA) - Dve desiatky slovenských aktivistov dnes prisľúbili účasť na slovenskom úseku celosvetovej štafety s pochodňou za ľudské práva s mottom Olympiáda a zločiny proti ľudskosti ...

BRATISLAVA 14. septembra (SITA) - Dve desiatky slovenských aktivistov dnes prisľúbili účasť na slovenskom úseku celosvetovej štafety s pochodňou za ľudské práva s mottom Olympiáda a zločiny proti ľudskosti nemôžu v Číne existovať súčasne. Člen Slovenského olympijského výboru (SOV) Peter Osuský symbolicky prevzal pochodeň od posledného člena rakúskej štafety na bratislavskom Hlavnom námestí. Slováci ponesú pochodeň cez Bratislavu až na hrad Devín, kde sa končí slovenský úsek štafety a začne sa švajčiarsky. Do akcie sa zapojilo 37 krajín a okolo 150 miest.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Organizátor olympijskej štafety na Slovensku Marek Tatarko pre agentúru SITA uviedol, že prostredníctvom štafety by sa malo viac ľudí na svete dozvedieť o zločinoch, ktoré pácha čínsky komunistický režim a pomôcť ich zastaviť ešte predtým, ako sa na budúci rok v auguste začne v Pekingu olympiáda. Ide najmä o prenasledovanie prívržencov hnutia Falun Gong, ktoré sa pre čínsku vládu stalo nepohodlným, dodal Tatarko. Kanadská vláda má podľa jeho slov informácie o tom, že v Číne sú koncentračné tábory, kde čínsky režim väzní a likviduje nasledovníkov Falun Gongu a používa ich ako zdroj vnútorných orgánov na transplantácie. "Moja účasť na štafete nesúvisí s mojou funkciou v SOV. Prišiel som ako občan, ktorý by bol zrejme prišiel aj pred 70 rokmi kvôli Olympiáde v Berlíne, pretože je povinnosť nás, ktorí už máme možnosť žiť v demokracii, o ktorú sme nemuseli až tak ťažko bojovať, aby aj iní mohli požívať slobodu a ľudské práva," uviedol pre agentúru SITA Peter Osuský. Dodal, že to, čo sa deje v Číne, mu už dlho prekáža, pretože pohľad sveta, ktorý povyšuje záujmy nad princípy a povznáša sa nad masakrovanie študentov na námestí Tien an-Men, alebo prehliada zatváraných a na orgány rozsekávaných príslušníkov hnutia Falun Gong a vyberá prívržencov katolíckej cirkvi, je niečo, čo sme tu v horšej či lepšej forme už niekedy mali a čomu treba čeliť. Hoci panuje všeobecný názor, že politika sa do olympizmu zaťahovať nemá, na niektoré skutočnosti by sa podľa Osuského slov nemalo zabúdať. Nemyslí si, že ideály zakladateľa novodobého olympijského hnutia Pierra Coubertina by sa mali spájať s potemkinovskou dedinou plnou ilúzií o zdanlivom poriadku a tak odvracať oči od niečoho, čo je hanebné a zavrhnutiahodné, dodal. Osuský by podporil bojkot pekinskej olympiády a domnieva sa, že Medzinárodný olympijský výbor zradil sám seba, keď za organizátora letných olympijských hier v roku 2008 zvolil práve Peking. Prvý člen štafety Jaroslav Herda, ktorý niesol pochodeň od Hlavného námestia po Botanickú záhradu, uviedol pre agentúru SITA, že má priateľov, ktorí sú v hnutí Falun Gong. Do štafety sa zapojil, pretože má záujem o to, aby boli hry v Pekingu také, aké ich Čína pred celým svetom sľúbila zorganizovať.

SkryťVypnúť reklamu

Do Bratislavy prišla akciu podporiť aj Číňanka z Austrálie Ži Žen Dai na počesť svojho manžela Čchen Jong Čhena, ktorého pekinská polícia podľa jej slov zabila v lete 2001, pretože prišiel do Pekingu otvorene podporiť Falun Gong. Čínska polícia ho uväznila a mučila elektrickými šokmi, dodala Ži. Jej manžel mal 34 rokov, keď v pekinskom väzení zomrel. Čchenovho otca to ranilo natoľko, že zomrel dva mesiace po synovej smrti, pripomenula Ži a dodala, že jej švagrinú poslali na dva roky do pracovného tábora. "Keď som chcela ísť do Pekingu, aby som si vyzdvihla popol svojho manžela, čínske úrady mi nedali vízum. Prevoz urny s popolom do Sydney potom zabezpečili austrálske úrady. Ži, ktorú v Bratislave sprevádzala jej sedemročná dcéra, pre agentúru SITA uviedla, že vie minimálne o troch tisícoch prívržencov hnutia Falun Gong, ktorých nechala čínska vláda zabiť a "rozporciovať" na časti určené na transplantáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Podpora systému je slabá, je to na jednotlivcoch
  2. Prišli na to, že odpad je cenný
  3. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
  5. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
  6. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
  7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
  8. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
  1. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
  2. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
  3. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
  4. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  5. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
  6. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
  7. Prišli na to, že odpad je cenný
  8. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
  1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 809
  2. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 7 730
  3. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 7 564
  4. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 5 723
  5. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 218
  6. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 198
  7. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 573
  8. Veľké Karlovice: wellness oáza kúsok od hraníc 2 134
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu