Výborná. Na východnom Slovensku začali očkovať 67 rizikových rómskych komunít proti žltačke. Pri akcii by mohli vakcínu podať približne 7000 dospelým Rómom, povedala ČTK Tatiana Drmlíková z Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), ktorá akciu organizuje. Práve rómske komunity bývajú častým pôvodom výskytu žltačky. Napriek tomu, že očkovanie je bezplatné, viacerí ľudia vakcínu odmietli.
"V každej komunite sme vybrali spomedzi Rómov zdravotnú asistentku, tá pomáha pri organizovaní očkovania," povedala Drmlíková. Celkové náklady na očkovanie dosiahnu 16 miliónov korún. Popri očkovaní proti žltačke totiž obyvateľom podávajú aj vakcínu proti chrípke. Financie na projekt poskytla zdravotná poisťovňa Union.
Hoci vakcínu lekári podávajú priamo v obciach a pre Rómov je očkovanie bezplatné, niekedy ho obyvatelia odmietnu. V obci Výborná pri Spišskej Belej napríklad pri návšteve lekára zaočkovali len desať ľudí. V obci s 950 obyvateľmi je pritom 800 Rómov. Lekár navyše Rómov navštevoval priamo v ich obydliach.
Hrozba žltačky je pritom v rómskych komunitách vyššia. Jeden z posledných prípadov sa stal v obci Rakúsy pri Kežmarku, kde sa postupne nakazilo 12 rómskych detí. V obci vtedy proti žltačke zaočkovali 300 ľudí.
"V osadách je nižší hygienický štandard a žltačka je typickou chorobou špinavých rúk," povedal ČTK lekár Peter Marko, ktorý je jedným z očkujúcich lekárov projektu. Žltačka v ľudskom tele napáda a poškodzuje pečeň, ťažšia forma choroby - žltačka typu B spôsobuje cirhózu pečene. Zdravotné povedomie Rómov na východnom Slovensku je podľa Marka veľmi nízke.
Dospelí obyvatelia rómskych osád na Slovensku podľa Marka proti žltačke doteraz neboli systematicky očkovaní. Od roku 1996 by proti žltačke mali byť očkované všetky deti.