Na opätovné prerokovanie do parlamentu ho môže vrátiť iba prezident republiky, na čo má ústavnú možnosť.
Ako ďalej povedal pre TASR docent Právnickej fakulty Univerzity Komenského Peter Kresák, uvedené platí aj v prípade parlamentom schváleného poslaneckého návrhu, ktorým sa ruší daň z dedičstva v priamom pokolení. Ak zákon podpíše prezident SR Rudolf Schuster, neplatili by ju deti zomrelých rodičov, manželia a ostatní príbuzní v priamom slede. S touto novelou nesúhlasili pri záverečnom hlasovaní niektorí poslanci SDK a SDĽ, medzi nimi aj predseda parlamentu Jozef Migaš. Proti jeho schváleniu sa vyjadril aj vládny kabinet.
Podľa Kresákových slov, pri podpisovaní schválených právnych noriem existujú v slovenskom právnom systéme relevantné ustanovenia. V Ústave SR, čl. 87. je zakotvené, že zákony podpisujú prezident SR, predseda parlamentu a vlády, a tak obaja, okrem hlavy štátu, majú "ústavnú povinnosť zákon podpísať". Pokračoval, že podľa zákona o Zbierke zákonov jej redakcia môže prijať zákon iba v prípade jej signovania tromi najvyššími ústavnými činiteľmi. "Iba prezident má možnosť vrátiť schválený zákon na opätovné prerokovanie do NR SR. Ak ju Migaš a Dzurinda nepodpíšu, neexistuje ústavná sankcia. Podľa môjho názoru v prípade, že by tak neurobili, potom by bolo možné uplatniť politickú zodpovednosť. Redakcia Zbierky zákonov by nemala prevziať na vydanie takýto zákon," zdôraznil.
Kresák sa vrátil aj do minulosti, kde sa stali určité precedensy v prípade, keď SR nemala hlavu štátu a zákony boli zverejňované. "Ak by sa rešpektoval tento precedens, bolo by možné publikovať zákon aj bez podpisu predsedu parlamentu a vlády. Bolo by to však v rozpore so zákonom o Zbierke zákonov. Tento problém nie je riešený dôsledne, ale ani nemusí byť. Ak vychádzame z ústavy, ktorá dáva predsedom parlamentu a vlády povinnosť podpísať zákon, tak netreba pripúšťať ani možnosť, že nejakú právnu normu nepodpíšu," zdôraznil Kresák.
Novelu zákona, ktorou sa ruší daň z dedičstva a mení daň z darovania a z prevodu a prechodu nehnuteľností, schválila Národná rada SR 6. apríla.