"Život je tak jedinečný dar Boží a my nedokážeme hľadieť na svoje skutky, keď sú naše ruky skrvavené krvou nevinných," povedal o potratoch spišský pomocný biskup Sečka v kázni na omši, ktorú viedol bratislavsko-trnavský arcibiskup Ján Sokol.
Katolícka cirkev patrí k tradičným odporcom potratov, proti interrupciám slovenskí biskupi vystupujú pravidelne. "Majme odvahu ísť aj proti prúdu. Zapojme sa do modlitbového zápasu o ochranu života," poznamenal Sečka v súvislosti s očakávaným rozhodnutím Ústavného súdu.
Na Slovensku sú povolené interrupcie do 12. týždňa tehotenstva, z genetických dôvodov je možné prerušiť tehotenstvo do 24. týždňa. Tento rok uplynulo od legalizácie potratov v krajine 50. rokov. Zákon o interrupciách a časť príslušnej vyhlášky ministerstva zdravotníctva, ktoré napadli poslanci v súčasnosti opozičného Kresťanskodemokratického hnutia, leží na Ústavnom súde už niekoľko rokov. Skoré rozhodnutie o kauze tento rok prisľúbila nová predsedníčka súdu Ivetta Macejková.
Vyvrcholila šaštínska púť
Pontifikálna omša, ktorú v šaštínskej bazilike celebroval arcibiskup Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy Ján Sokol, bola dnešným vyvrcholením trojdňovej tradičnej národnej púte k Sedembolestnej Panne Márii - patrónke Slovenska. Sviatok Sedembolestnej Panny Márie si spolu s tisícmi veriacich zo západného Slovenska, ale i vzdialenejších regiónov prišli uctiť biskupi v činnej službe, emeritní biskupi, bohoslovci a členovia rádov. Ján Sokol privítal na bohoslužbe aj zástupcov prezidentskej kancelárie, vlády a poslancov NR SR. Povedal, že všetci prišli k svätyni ďakovať a prosiť, "aby tá, ktorá doteraz ochraňovala ľud pod Tatrami, zotrvala v ochrane i naďalej, aby vydržal vo viere za všetkých okolností a podmienok". Arcibiskup vyzval na ľútosť a odstránenie všetkých zábran, ktoré prekážajú pred chránením svätého tajomstva medzi ľuďmi.
Panna Mária, patrónka Slovenska
Sedembolestnú Pannu Máriu vyhlásil za patrónku Slovenska pápež Pius XI. v roku 1927 pri príležitosti 200. výročia ustanovenia tohto sviatku. Vyhovel tým žiadostiam predstaviteľov katolíckej cirkvi na Slovensku, kde má úcta k Sedembolestnej Matke Božej dávnu tradíciu. Od roku 1994 je 15. september vyhlásený za štátny sviatok.Pápež Ján Pavol II. pri svojej prvej návšteve Slovenska pri zmienke o pútnickom Šaštíne vyzval veriacich, aby pokračovali vo svojom uctievaní Panny Márie. "Láska k Petrovmu nástupcovi i Panne Márii je dedičstvo vašich otcov, ktorí ju prijali od vierozvestov Cyrila a Metoda," povedal.
Na Slovensku je 1267 chrámov zasvätených Panne Márii, z nich 219 Sedembolestnej.
Dejiny Šaštína ako pútnického miesta siahajú do 16. storočia. Známa je Šaštínska pieta - socha sediacej Matky Božej s mŕtvym Kristom v náručí, pochádzajúca z roku 1564. Výstavba pútnického chrámu a kláštora v Šaštíne sa začala v roku 1733 a 15. augusta 1764 chrám posvätili. V roku 1964 pápež Pavol VI. vyhlásil šaštínsky chrám za tzv. menšiu baziliku - Basilicu Minor. Stala sa tak prvou bazilikou na Slovensku.
Autor: mš

Beata
Balogová
