Jeden z najtragickejších osudov mali bokmi zrastené Máša a Dáša z bývalého Sovietskeho zväzu. Narodili sa počas Stalinovej vlády v roku 1950 a akousi iróniou bolo, že ich otec pracoval ako šofér vtedajšieho šéfa tajnej služby Beriju. Na deťoch v laboratóriách bádateľa ľudského mozgu Pjotra Anochina robili desivé experimenty. Po "oslobodení" prepadli Maša a Dáša alkoholu a zomreli v apríli roku 2003.
V tomto roku sa vo svete uskutočnilo niekoľko operácií siamských dvojičiek. V americkej Minnesote 4. januára počas šesťhodinového zákroku od seba oddelili päťmesačné dievčatká Abygail a Madysen, ktoré boli spojené na hrudi.
Číne patrí zatiaľ tohtoročné prvenstvo v počte zákrokov počas jedného týždňa, a to v apríli, kedy tu oddelili dva páry dievčat. Jeden pár sa narodil predčasne bez hrudných kostí a spojený bol pečeňami, srdcami a veľkou časťou hrude a brucha dievčatiek. Operácia druhého páru dopadla úspešne len na 50 percent, pretože jedno z dievčatiek zomrelo na zlyhanie srdca a pľúc.
Máj daroval nádej na život 10-mesačným chlapcom v Indii, ktorí boli zrastení na hrudi a podbruší.
V júni podstúpili oddelenie aj rumunské hlavou zrastené dvojičky Tatiana a Anastasia Dogarové. Keďže počas zákroku jednému z trojročných dievčat opuchol mozog, operáciu prerušili. Väčšina hlavou spojených dvojičiek zomiera hneď pri pôrode, iba desať percent sa dožije veku 10 rokov.
Hoci lekári sa pokúšali zrastené dvojičky oddeľovať už v 19. storočí, prvý úspech dosiahli až v roku 1952 v americkom Clevelande. Išlo o dievčatá zrastené v oblasti hrudnej kosti.
Prvé jednoznačné vyobrazenia siamských dvojičiek pochádzajú z obdobia približne 6500 rokov pred Kristom, známe sú však aj kresby na skalách v Austrálii z roku 500 pred Kristom. Kresťania v stredoveku považovali takéto deti ako výsledok mileneckého vzťahu ženy a diabla, preto väčšina z nich skončila na hranici.
Podľa internetových štatistík je najčastejšou oblasťou neoddelenia siamských dvojičiek hruď a brucho, najmenej sa ich rodí spojených hlavou.
Najviac siamských dvojičiek prichádza na svet v USA.
Základné údaje o siamských dvojičkách a výber niektorých prípadov:
- Termínom siamské dvojičky, teda dvojičky s rôznym rozsahom spojenia tela alebo stupňom zvyškového zdvojenia, boli po prvý raz pomenovaní bratia Chang a Eng Bunkerovci, ktorí sa narodili čínskym rodičom v Maklongu v Siame (historický názov Thajska) v máji 1811. V roku 1829 opustili chlapci ázijsky kontinent a odišli do USA, kde sa dokonca oženili tiež s dvojičkami a mali niekoľko detí (Chang desať a Eng dvanásť). Dvojičky boli spojené v oblasti hrudníka a zomreli tri hodiny po sebe v januári 1874 vo veku 62 rokov.
- Najstarším historicky doloženým prípadom siamských dvojčiat sú však bratia, ktorí žili na prelome 15. a 16. storočia na dvore škótskeho kráľa Jakuba IV. pod kráľovskou ochranou. Zomreli vo veku 28 rokov, pričom jeden zomrel o päť dní skôr než druhý.
- Na Slovensku sa od 70. rokoch 20. storočia vyskytli podľa dostupných údajov štyri prípady siamských dvojičiek. V Bratislave sa 10. apríla narodili chlapci Michal a Marek, ktorí boli zrastení dolnou časťou hrudníka a v oblasti brucha. Predtým naposledy prišli na svet zrastené bábätka v januári 2000. Dievčatká Andrea a Lucia, zrastené v oblasti panvovej kosti, boli úspešne oddelené v bratislavskej Detskej fakultnej nemocnici už dva mesiace po narodení napriek odporučeniu chirurgov z pražskej nemocnice v Motole, že dvojičky je možné oddeliť až po ôsmom mesiaci života.
- V Česku prvýkrát veľkú pozornosť vyvolal osud siamských dvojčiat Růženy a Josefy Blažkových, ktoré sa narodili v roku 1878 a mali spoločné brucho, boky a genitálie. Senzáciou sa stalo i to, že na jar 1910 porodili zdravého syna Františka. Pretože mali dve maternice, Růžena bola úradne vyhlásená za matku a Josefína za tetu. Zomreli pár minút po sebe v New Yorku v roku 1922.
- Podľa štatistických údajov pripadajú jedny siamské dvojičky obyčajne na približne 50.000 a viac pôrodov. Iba malé percento z nich prichádza na svet živých a polovica z nich umiera len niekoľko hodín po pôrode. Štatistiky dokazujú, že z 200.000 zrastených párov prežije iba jeden.
- Jedno z dvojčiat po oddeľujúcej operácii často umiera; pravdepodobnosť, že pacienti prežijú viac než dva roky po zákroku, je len 20-percentná.
- Najviac siamských dvojičiek, zhruba 40 až 70 percent, sa rodí spojených v oblasti hrudníka a brucha. Menšia časť je k sebe pripútaná chrbtom a asi len jeden pôrod na 2,5 milióna zdravých novorodencov predstavujú dvojice spojené časťou hlavy. Dôležité pre chirurgické oddelenie zrastených dvojičiek je predovšetkým to, koľko majú spoločných orgánov.
- I keď lekári dávajú prednosť oddeleniu dvojičiek ešte v dojčenskom či detskom veku, v júli 2003 sa uskutočnila unikátna operácia v Singapure. Tamojší lekári sa pokúsili neúspešne oddeliť dvadsaťdeväťročné iránske sestry zrastené hlavami.
- Asi najznámejšia operácia siamských dvojčiat v Česku sa uskutočnila hneď po pôrode. Bolo to v roku 1980 v Hradci Králové, kde lekári úspešne oddelili Michala a Tomáša, ktorí sa narodili so zrastenou hrudnou kosťou a ďalšími zrastmi v oblasti brucha. V súčasnosti podľa lekárov žijú normálnym životom. Živé siamské dvojičky sa v Česku podľa dostupných údajov naposledy narodili v roku 1986.
Autor: mš

Beata
Balogová
