Bratislava. Prezident Ivan Gašparovič je momentálne v "dobrej kondícii" na to, aby kandidoval v budúcich prezidentských voľbách. Kritika koaličných strán ĽS-HZDS a SNS mu neprekáža, pretože pochádza podľa neho len od funkcionárov, a nie od jednotlivcov. Konštatoval to dnes v diskusnej relácii TV JOJ Politika.sk.
Prezident odmietol tvrdenie, že by bol k minulej vláde kritickejší a tvrdí, že zatiaľ nemá dôvod kritizovať túto vládu po prvom roku jej činnosti. Pripustil však, že k tejto vláde má bližšie, čo vyplýva z jeho - nielen predvolebného sloganu - "myslím národne, cítim sociálne".
Vláda neurobila nič, čím by uškodila, tvrdí prezident
Prezident sa v relácii nechcel vyjadrovať k návrhom na zmeny v dôchodkovom systéme s tým, že nepozná konečnú podobu zákona. Rozumie však snahám vlády riešiť deficit prvého piliera a tým situáciu súčasných dôchodcov.
Nevhodnou medializáciou podľa neho politici opozície "nešťastne“ vstúpili do rokovaní medzi vládou a dôchodkovými správcovskými spoločnosťami. "Táto vláda zatiaľ neurobila nič, čím by narušila systém ekonomiky Slovenska,“ zdôraznil.
Gašparovič nesúhlasí s iniciatívou SMK na spoločné ospravedlnenie parlamentov Slovenskej a Maďarskej republiky za krivdy minulosti. Spochybnil snahu vracať sa k tzv. Benešovým dekrétom, pričom zdôraznil, že si ich vo forme zákonov osvojil parlament povojnového Československa.
Nevidí ani dôvod ospravedlňovať sa za uplatňovanie princípu kolektívnej viny. Na Slovensku žijúci Maďari mali podľa neho možnosť prihlásiť sa k Československej republike, povedať, že bojovali v odboji, že boli lojálni, že nerozvracali republiku. "Mali možnosť z tohto akože kolektívneho radu vystúpiť," skonštatoval.
Radičová: Prioritou je, aby opozícia postavila prezidentského kandidáta
Za prioritné považuje poslankyňa NR SR Iveta Radičová (SDKÚ-DS), aby opozícia postavila v prezidentských voľbách spoločného nominanta. Hovoriť o svojej kandidatúre považuje za predčasné.
"Je to výsledok politických rozhovorov, ale ja považujem za úplne prioritné, aby sa pri súčastnom rozložení síl opozícia dokázala zhodnúť a postavila spoločného kandidáta," uviedla Radičová v diskusnej relácii TV JOJ Politika.sk.
Rovnako predčasné je podľa podpredsedu ĽS-HZDS Milana Urbániho hovoriť o možnej kandidatúre ich straníckeho lídra Vladimíra Mečiara.
Dôveru občanov, ktorú prezrádzajú prieskumy verejnej mienky, vníma Radičová "s pokorou a trochu roztraseným hlasom". Na margo "problému", ktorý má KDH s jej eventuálnym nominovaním na opozičného kandidáta konštatovala, že ženy majú v politike rovnaké právo ako muži. Pripúšťa však, že tento "problém" môže súvisieť s jej vyjadreniami, ktoré sa týkajú výhrad vo svedomí.
Mečiar: Potrebujeme prezidenta, ktorý bude aj pracovať
Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar chce prezidenta, ktorý bude aj pracovať a bude i schopný reprezentovať záujem štátu. O súčasnej hlave štátu nepriamo povedal, že je "stratou peňazí pre štát".
"Je potrebný prezident reálny, ktorý bude mať aj dôveru ľudí a bude aj pracovať a bude mať aj schopnosť reprezentovať záujem štátu," vysvetlil Mečiar.
"Obľuba sa dá získať všelijako, kto nič nerobí, nič nepokazí a je dobrý. Stačí správať sa tak, ako sa správa, ale pre štát je to strata peňazí," konštatoval v súvislosti s osobou Ivana Gašparoviča.
Za najlepšieho kandidáta na post budúceho slovenského prezidenta považuje Roberta Fica.
V prieskumoch verejnej mienky je Fico dlhodobo najdôveryhodnejším slovenským politikom. "Myslím, že má vysokú mieru podpory a dôvery obyvateľstva a zaslúžil by si to," poznamenal Mečiar. Zároveň odmietol, že by sa ho tým chcel zbaviť ako politického súpera. Tvrdil, že prezident má v mnohých oblastiach vyššie postavenie ako vláda.
Najsilnejšia koaličná strana Smer-SD cez svoju hovorkyňu Katarínu Kližanovú Rýsovú odkázala, že nepovažuje za potrebné zaujímať stanovisko k slovám Mečiara.
Predseda ĽS-HZDS, ktorý sa v minulosti dvakrát neúspešne uchádzal o najvyšší post v štáte, už skôr naznačil, že nebude kandidovať zo zdravotných dôvodov. Dnes potvrdil, že o kandidatúre nerozmýšľa.
Mesežnikov: Nominovanie Fica na post "najlepšieho prezidenta" je stratégia
Mečiarovo zahmlievanie svojej kandidatúry a nominovanie Roberta Fica na post "najlepšieho prezidenta" v dnešnej diskusnej relácii Na telo považuje politológ Grigorij Mesežnikov za súčasť stratégie hnutia ĽS-HZDS a jej lídra Vladimíra Mečiara.
"Je to asi súčasť stratégie. Pán Mečiar ako realista nie je taký naivný, aby rátal s tým, že Robert Fico, ktorý dnes zaujíma pozíciu najsilnejšieho muža na Slovensku, by ju obetoval kandidovaním na prezidenta," uviedol pre TASR Mesežnikov.
Skutočnosť, že hnutie nepodporuje súčasného prezidenta Ivana Gašparoviča, pokladá politológ za pochopiteľné. Mečiar totiž nedokáže odpustiť Gašparovičovi, že pred rokmi vystúpil z HZDS, čím ho oslabil.
"Osobná antipatia je veľmi silná. Spôsob, akým ju prezentuje však naznačuje, že súčasného prezidenta stále vníma ako silného rivala, zradcu a tie samotné opodstatnené výhrady voči jeho práci tam až takú úlohu nehrajú," doplnil na margo Mečiarovho postoja Mesežnikov.
Politológ nevylučuje Mečiarovu kandidatúru v prezidentských voľbách 2009. Považuje za celkom možné, že nakoniec - opäť pod tlakom "nejakých udalostí" - bude znova kandidovať. "Tak, ako to bolo v minulých voľbách, kedy tiež najskôr odmietal a napokon súhlasil," uzavrel politológ.
Autor: mš

Beata
Balogová
