Bratislava 16. septembra (TASR) - Ľudia so zdravotným postihnutím sa väčšinou nevedia uplatniť na otvorenom trhu práce. Preto sa zriaďujú chránené dielne, aby aj zdravotne postihnutí mali svoju pracovnú príležitosť, uviedla pre TASR riaditeľka Domu Svitania v Jakubove Stefi Nováková.
Ako povedala, ľudia so zdravotným postihnutím sú aj v zákone zahrnutí do skupiny znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie. "Na trhu práce vyhráva ten silnejší, lepší, zdatnejší a občan s hendikepom nemá na takomto trhu uplatnenie, preto vznikajú chránené dielne," vysvetlila.
V Dome Svitania sa nachádzajú tri dielne zamerané na krajčírstvo, kníhviazačstvo, montáž a balenie. Ľuďom, ktorí tu pracujú, je prispôsobené tempo a náročnosť práce, ako aj okolité podmienky, objasnila Stefi Nováková. Dodala, že sa tu používajú jednoduché pracovné postupy a postihnutým pomáha v prípade potreby aj majsterka. Ale vždy iba v tej najnutnejšej miere, aby sa mohli cítiť samostatní, zdôraznila.
Zamestnávať zdravotne postihnutých pomáha aj Občianske združenie Inklúzia, ktoré vytvorilo Agentúru podporovaného zamestnávania. Tá v súčasnosti eviduje 250 ľudí s rôznym zdravotným postihnutím - mentálnym, telesným, zrakovým, sluchovým. "Pri problémoch s hľadaním vhodného zamestnania sa uchádzači zaregistrujú a agentúra sa im snaží pomôcť," povedala pre TASR Eva Michalková z uvedenej agentúry.
Jedným z projektov Agentúry podporovaného zamestnávania je aj kaviareň Radnička v Bratislave. Ako pre TASR uviedla jej zamestnankyňa Tereza Ráchelová, keby nemala možnosť pracovať v Radničke, tak sa doma nudí. "Som rada, že sa môžem stretávať s ľuďmi, je tu dobrý kolektív a mám tu kamarátov. Poznám aj niektorých návštevníkov, a keď prídu, hneď viem, čo si objednajú," uzavrela.