"Vážne obavy vyvoláva jednak celkový objem finančných prostriedkov, ktorý je v návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok plánovaný, jednak zámer posilniť tzv. technické smery štúdia," povedal Gahér a poukázal na ohrozenie jazykových znalostí národa, keďže preukázateľne chýba 1 800 učiteľov cudzích jazykov. "Nik nedokázal zvýšenú potrebu absolventov vysokých škôl technických smerov. Ak sú potreby praxe z hľadiska štruktúry technických študijných programov iné, treba zmeniť túto štruktúru, nie ich paušálne zvýhodňovať." Gahér je presvedčený, že treba skvalitňovať humanitné vzdelávanie ako jedinú cestu k "hodnotovému posilňovaniu spoločnosti."
Vláda by mala plniť svoje priority pri podpore vedy a výskumu. Gahér konštatoval, že v roku 2006 podporovala vedu a výskum na najväčšej a najlepšie hodnotenej slovenskej univerzite nedostatočne. Celková dotácia 0,3 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) pre vedu a výskum vysokých škôl zďaleka nedosahuje ani úroveň priemeru krajín Európskej únie. "Je na politickom rozhodnutí vlády, či posilní základného hýbateľa budovania vedomostnej spoločnosti - školy, najmä vysoké školy v celej ich spoločenskej potrebnosti, alebo podľahne partikulárnym politickým záujmom. Investície do vzdelania sú zo strategického hľadiska tými najlepšími," povedal.
Gahér v prítomnosti premiéra Roberta Fica, ministra školstva Jána Mikolaja a vicepremiéra pre vedomostnú spoločnosť Dušana Čaploviča podporil dostavbu univerzitnej nemocnice Rázsochy. Univerzita Komenského sa bude snažiť prezentovať argumenty na podporu výstavby areálu pre vysokoškolské vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov. "V nasledujúcom období sa zrejme neočakávane budeme musieť venovať aj problematike areálu Rázsochy, ktorý bol pred rokmi vládou určený na integrovanú výstavbu modernej fakultnej nemocnice a náležiacich internátov. Z dennej tlače sme sa totiž dozvedeli, že sa na vládnej úrovni uvažuje o zmene charakteru využitia areálu. Myslíme si, že správna bola pôvodná koncepcia," uviedol rektor UK.