Oddelené päťmesačné siamské dvojčatá majú nádej na prežitie, ale ich zdravotný stav je v súlade s očakávaniami lekárov vážny. Lekárom bratislavskej detskej fakultnej nemocnice sa podarilo chlapcov oddeliť po niekoľkohodinovom zákroku v noci z piatka na sobotu.
VIDEO: Aktuálny zdravotný stav dvojičiek
"Ten stav je taký, aký zodpovedá nášmu predpokladu, nič viac, nič menej. Je to stále boj o život, pretože išlo o poškodenie viacerých orgánov. Máme však nádej, že to dopadne dobre," povedal dnes novinárom špecialista na detskú chirurgiu profesor Jaroslav Siman.
VIDEO: Podrobnosti o zdravotnom stave
Chlapcov oddelili už pred takmer tromi dňami, ale najkritickejšie obdobie svojho samostatného života majú ešte pred sebou, dodal. Liečenie sa totiž môže nečakane skomplikovať.
Ďalšie komplikácie môže spôsobiť infekcia, chlapci musia užívať antibiotiká. Imunitné systémy chlapcov sú v dôsledku náročného chirurgického zákroku oslabené a tak i baktérie, pre ktoré sú ich rany živnou pôdou, útočia oveľa intenzívnejšie. S týmto však lekári počítali a situáciu promptne riešia. "Nedošlo k ničomu nepredvídateľnému. Chirurgická ani pooperačná komplikácia sa zatiaľ neprejavila," povedal primár Kliniky detskej chirurgie (KDCH DFNsP) Vladimír Cingel.
Zatiaľ sa podľa lekárov darí lepšie z dvojice bratov Michalovi než Markovi, ktorý má okrem rán spôsobených operáciou problémy napríklad aj s obličkami a srdcom.
VIDEO: Profesor Jaroslav Siman a primár kliniky detskej chirurgie hovoria o to, prečo treba pomáhať aj takým ľuďom, ktorých šance na prežitie sú minimálne
Deti by mali podstúpiť ďalšie operácie na zacelenie vzniknutých rán, nateraz ich však lekári odložili na neurčito, dodal ďalší z odborníkov Tibor Šagát. Zvýšenú starostlivosť budú deti podľa neho potrebovať ešte niekoľko týždňov.
Chlapci podstúpili takmer dve desiatky hodín trvajúci zákrok, pretože boli zrastení dolnou časťou hrudníka a v oblasti brucha.
Ako zdôraznil prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny a zároveň chirurg z DKS SR Tibor Šagát, liečba takýchto detí, ktoré majú multiorgánovú dysfunkciu, si vyžaduje spoluprácu odborníkov na viacerých úrovniach. Aj preto napríklad ich zdravotný stav konzultujú s profesorom prírodných vied Janom Truplom z Ústavu chémie, klinickej biochémie a laboratórnej medicíny Slovenskej zdravotníckej univerzity, ale aj klinickým mikrobiológom Jurajom Hanzenom. "Myslím, že som v nedeľu zabudol poďakovať Oddeleniu patologických novorodencov I. Detskej kliniky. Päť mesiacov sa starali o tie dvojičky a myslím si, že 5-mesačné deti už ani nepatria na takéto oddelenie, ale zvládli to bravúrne. A treba poďakovať nielen doktorom, ale aj sestričkám, ktoré museli manipulovať s deťmi vážiacimi jedenásť kilogramov," dodal riaditeľ DFNsP v Bratislave Daniel Žitňan.
Deti môžu okrem zdravotníckeho personálu navštíviť iba rodičia. O tom, kedy ich preberú z umelého spánku rozhodne ich zdravotný stav. Náklady spojené s operáciu zatiaľ nie sú vyčíslené, rovnako ako sa nedá presne povedať, koľko bude stáť pooperačná starostlivosť. Reálne náklady však uhradí Všeobecná zdravotná poisťovňa.
Prvé úspešné oddelenie siamských dvojčiat slovenskí lekári urobili pred siedmimi rokmi. Dievčatá, ktoré v súčasnosti už chodia do školy, boli zrastene v oblasti panvy.
Siamské dvojčatá sa podľa štatistík rodia v jednom prípade spomedzi 50.000 až 200.000 pôrodov, prežíva z nich však iba malé percento. V posledných desaťročiach sa na Slovensku podľa dostupných informácií narodili štyri páry siamských dvojičiek vrátane nedávno operovaných bratov.
VIDEO: no a takto sa novinári poďakovali lekárom za spoluprácu ...hádajte, čo v tých taškách je?
Autor: VIDEO: Eugen Korda

Beata
Balogová
