KOŠICE 17. septembra (SITA) - Do šiestich týždňov bude podpísaný kontrakt na dodávku technologického zariadenia na likvidáciu toxických, rakovinotvorných polychlórovaných bifenylov (PCB látok) nespaľovacou, environmentálne neškodnou technológiou, ktoré bude inštalované v Chemku Strážske. Dnes o tom na tlačovej besede v Košiciach informoval manažér projektu Martin Murín, hovorca Greenpeace Juraj Rizman a profesor Tomáš Trnovec zo Slovenskej zdravotníckej univerzity. Ako informoval Murín, náklady na nákup technológie na likvidáciu PCB predstavujú 4 milióny USD, v druhej etape bude treba vynaložiť okolo 2 mil. USD na nákup zariadenia na extrakciu kalov s vysokou koncentráciou PCB látok najmä z odpadového kanála odvádzajúceho vody z Chemka do Laborca a spracovanie kontaminovanej zeminy. Podľa vyjadrenia Murína nákup a inštalácia zariadenia s kapacitou 1 000 ton za rok by mali trvať približne 12 až 16 mesiacov.
Na Slovensku sa nachádza okolo 2 500 ton PCB látok, pričom priamo v Chemku sa odhaduje, že je uskladnených do 1 000 ton. Ich likvidácia potrvá do päť rokov. Do roku 2009 sa má rozhodnúť o kúpe extrakčnej jednotky na spracovanie kalov a zeminy kontaminovaných vysokou koncentráciou PCB látok, pomocou ktorej by sa likvidovali najmä kaly z odpadového kanála v dĺžke 5,3 kilometra s objemom okolo 40 000 ton kalov s vysokou koncentráciou PCB látok. Projekt pripravilo a uskutoční konzorcium zahraničných a domácich subjektov – UNIDO, ministerstvo životného prostredia, podnikateľské subjekty a orgány samosprávy. Prevádzka bude inštalovaná v podniku Chemko v Strážskom.
„Pokiaľ ide o kontamináciu bifenylmi, situácia na východnom Slovensku je alarmujúca a nikde na svete nie je kontamináciou PCB zasiahnutých toľko ľudí. Rozsah kontaminácie je najväčší na svete,“ povedal dnes na tlačovej besede profesor Trnovec. Doložil, že podľa odhadov je kontamináciou postihnutých až do 250 000 ľudí. Krátkodobé aj dlhodobé výskumy ukázali a ukazujú negatívne vplyvy nielen na flóru a faunu, ale priamo aj na ľudí, čo sa prejavuje v podobe zvýšeného výskytu rakovinových ochorení. „Nedávno sme ukončili výskum na 2 000 dobrovoľníkoch, ktorý ukázal, že až 1 200 malo poruchy metabolizmu. Vysoké koncentrácie PCB v sére sa ukázali u detí, kde výskumy na vzorke 435 detí preukázali negatívne vplyvy na nervovú sústavu, duševný vývoj, na sluch a vývoj chrupu,“ povedal Trnovec. Dodal, že už 45 mesiacov sa robí dlhodobý rozsiahly výskum na 1 130 pároch – matka a dieťa. „Výskumy sa robia z rôznych zdrojov v rámci EÚ a z grantov poskytnutých USA. Treba, aby sa oproti súčasnosti rozšírili na väčšie územie – ohraničené mestami Humenné, Vranov, Trebišov a dole na juh, odkiaľ zatiaľ nemáme žiadne informácie,“ povedal Trnovec.
V tejto súvislosti mimovládna organizácia Greenpeace, ktorá na tento problém poukazuje už dlhé roky, požaduje tri konkrétne koky, ktoré by viedli k zlepšeniu situácie. „Požadujeme prijatie kvalitného zákona o starých environmentálnych záťažiach, realizáciu nespaľovacej technológie likvidácie PCB látok, pokračovanie monitoringu zdravotného stavu obyvateľstva,“ uviedla koordinátorka kampane Greenpeace Kateřina Věntusová.
Podľa vyjadrenia Murína kontamináciu tak rozsiahleho územia nemožno úplne odstrániť. Očakáva, že likvidáciou zdroja – skladov PCB v Chemku Strážske a kalov z odpadového kanála, by mohla koncentrácia PCB látok v životnom prostredí klesnúť o polovicu v horizonte 25 rokov.