Bratislava. Vzbudiť záujem o slovenské dejiny a hrdosť na svoju vlasť sa dnes pokúsil u študentov Univerzity Komenského v Bratislave premiér Robert Fico. Apeloval na nich, aby ani v zahraničí nezabúdali, kde je ich domov. "Potešilo by ma, ak by sa aj študenti, ktorí priamo neštudujú históriu, skúsili zamyslieť nad postavením Slovenska v európskych dejinách, nad tým, čo sa nám podarilo pred pätnástimi rokmi, keď sme sformovali nezávislú, slobodnú Slovenskú republiku...Len ten, kto pozná vlastnú históriu, môže odvážne projektovať vlastnú budúcnosť," povedal premiér na otvorení akademického roka. Opätovne spomenul nálezisko v Bojnej, kde vláda podporila výskum a oddelil slovenské dejiny od slovanských.
"Keď som nedávno navštívil s archeológmi hradisko v Bojnej, získal som silný pocit hrdosti na staré slovenské dejiny. Nie slovanské, slovenské dejiny. Veď objavom prenosného zlatého oltára s prvým písmom na území Slovenska sa posunulo naše poznanie o sebe samých o dobré storočie. Schopnosť pestovať si sebaúctu, aj úctu k vlastným predkom, ale aj k najnovším dejinám zápasu Slovákov o vlastný, nezávislý štát, patrí do modernej výbavy mladého študenta každej slovenskej vysokej školy, lebo iba tak získate aj vy sebavedomie, že môžeme pokojne súťažiť s každým európskym národom, lebo sme sa už vo vekoch dávnych zúčastňovali na formovaní osudov Európy," uviedol premiér.
Študentom a akademickej obci pripomenul, že jeho vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala podporovať vedu a výskum. Premiér si želá, aby na slovenských univerzitách vyrastali ľudia slobodnej tvorivosti. Podľa premiéra bolo chybou vytvárať nové univerzity, ktoré zaostávajú kvalitou a navyše čerpajú peniaze z rozpočtu. V posledných osemnástich rokoch sa podľa neho mali skôr podporiť tri - štyri univerzity, nie budovať ďalšie.
Univerzita Komenského dostane 20 miliónov na slnečnú elektráreň
Predseda vlády SR Robert Fico prisľúbil Univerzite Komenského 20 miliónov korún na realizáciu jedinečného projektu slnečnej elektrárne. TASR o tom informoval po návšteve Prírodovedeckej fakulty a Matematicko-fyzikálnej fakulty UK.
"S rektorom sme sa dohodli, že do štátneho rozpočtu na rok 2008 začleníme čiastku okolo 20 miliónov korún, ktorá bude určená na výstavbu malej slnečnej elektrárne na strechách jedného z pavilónov," uviedol pre TASR Fico.
Tento projekt by mal pomôcť študentom a pedagógom v ďalšom výskume a vzdelávaní, ako aj pomôcť univerzite znížiť náklady na energie, ktoré súvisia s vyše 30 rokov starou konštrukciou budov. Ich rekonštrukcia by si vyžiadala podľa odhadu premiéra dve miliardy korún.
"Cenné na tom je, že perspektívne to bude asi najčistejšia energia vôbec. Je to princíp získavania elektrickej energie zo slnečnej energie bez sprostredkujúcich článkov," vysvetlil rektor UK František Gahér, ktorý by očakával prvé výsledky do roka od realizácie.
Nedostatok štátnych investícií do rozvoja vysokých škôl, vedy a výskumu sa podľa Gahéra prejavuje na univerzite najmä neschopnosťou investovať.
"Tieto areály sa nám rozpadávajú a v nich nemôže byť inštalovaný prístroj, ktorý je veľmi citlivý na merania, takže strácame konkurencieschopnosť," konštatoval rektor. Okrem toho, slabé financovanie znamená aj slabé záruky pre potenciálne spolufinancovanie projektov, na ktoré by školy mohli získať peniaze z EÚ.
Podľa ministra školstva Jána Mikolaja je však v tohtoročnom rozpočte pre vysoké školy zhruba o 700-800 miliónov korún viac. Hoci tieto plánuje využiť najmä na valorizáciu platov učiteľov a doktorandov, očakáva aj pomoc zo štrukturálnych fondov. Na vedu a výskum zatiaľ vyčlenilo ministerstvo z budúcoročného rozpočtu 10,1 miliardy korún.