Bratislava 17. septembra (TASR) - Slovensko je solidárne a má ambíciu vplývať na vývoj aj nad rámec svojho národného bezpečnostného prostredia. Tieto ambície SR napĺňa v súlade so svojimi možnosťami a sú jasne stanovené aj v jej strategických dokumentoch, ako je Bezpečnostná stratégia SR. V úvodnom príhovore Slovenského bezpečnostného fóra v Bratislave to dnes uviedla štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí SR Oľga Algayerová.
S členstvom a pôsobením v medzinárodných organizáciách bezpečnostnej povahy sú však podľa Algayerovej spojené aj dva extrémy. Existuje riziko, že by menšie členské krajiny mohli byť nútené platiť časť účtov aj za akcie, ktorých prínos pre záujmy tej-ktorej krajiny by bol obmedzený. A naopak, opäť v prípade menších členských krajín spoločenstiev ako EÚ a NATO existuje riziko skĺznutia k politike "vozenia sa zadarmo" v oblasti širšej medzinárodnej bezpečnosti. Algayerová poznamenala, že Slovensku sa darí udržiavať bezpečnostnú politiku vyvážene uprostred medzi týmito dvoma extrémami.
Štátna tajomníčka tiež povedala, že slovenskí vojaci sa pod zástavou NATO zúčastňujú na operácii v Afganistane, čo je z geografického hľadiska priestor presahujúci tradičné národné či regionálne bezpečnostné prostredie SR. Na druhej strane Slovensko kontinuálne prináša do NATO a EÚ svoje znalosti a skúsenosti z tradičných oblastí svojho bezpečnostného záujmu, ako je Balkán alebo Ukrajina. Táto slovenská politika sa odráža aj na rozhodnutiach NATO a EÚ, dodala.
Cieľom Slovenského bezpečnostného fóra bolo podľa Algayerovej otvoriť priestor pre vnútornú diskusiu o vybraných problémoch bezpečnostnej politiky Slovenska tri roky po jeho vstupe do NATO a EÚ a v roku jeho debutu v predsedníckom kresle Bezpečnostnej rady OSN. Fórum poskytlo priestor pre témy ako Bezpečnostná politika SR, Staronové hrozby - staronové výzvy, Energetika ako kategória bezpečnostnej politiky SR, Protiraketová obrana pred bránami a Kosovo - ako ďalej?
Na podujatie boli pozvaní vedúci zastupiteľských úradov členských štátov NATO akreditovaných pre SR, slovenská bezpečnostná komunita a v rámci nej profesionálni aktéri - poslanci NR SR a predstavitelia ústredných orgánov štátnej správy. Ale aj mimovládni aktéri - predstavitelia mimovládnych organizácií, akademických kruhov a novinári. Slovenské bezpečnostné fórum sa v takomto formáte konalo prvýkrát a v prípade záujmu môže podujatie založiť tradíciu výročných stretnutí slovenskej bezpečnostnej komunity.