Na približne 400 metrov dlhom úseku kanála odstránia podľa odhadov zhruba 40-tisíc metrov kubických bahna.
Nánosy pomocou zapožičaného bagra a dvoch vlastných mechanizmov prehadzujú za ľavostrannú hrádzu kanála. Po presušení budú vodohospodári bahno prevážať na určený pozemok vo vlastníctve Vodohospodárskeho podniku, š.p., ktorý bude slúžiť ako skládka. "Po vymrznutí budeme používať bahno ako kvalitný humus na humusovanie hrádzí," vysvetlil ďalšie spracovanie odpadu vedúci strediska vodohospodárskych činností Ivan Hrnčiarik. Nánosy ukladajúce sa niekoľko rokov na dne vodnej nádrže Sĺňava nie sú podľa jeho slov kontaminované. "Nebrali sme žiadne vzorky na prípadné rozbory bahna a zrejme ani nebudeme. Nikto to od nás ani nežiadal," uviedol. Po vypustení vody zo Sĺňavy sa na dne nádrže objavili vozidlá, bicykle a ďalšie veci, ktoré tam za takmer 40 rokov ľudia nahádzali. "Ani sme ich nemuseli odstraňovať. Ľudia to tu pomaly všetko rozkradli," konštatoval Hrnčiarik. Na dne zostalo jediné osobné auto, ku ktorému sa zatiaľ nedá dostať.
Vodnú nádrž Sĺňava začali vodohospodári vypúšťať po takmer 40 rokoch začiatkom septembra. Nasledujúce dva mesiace bude piešťanská Správa Povodia stredného Váhu II Slovenského vodohospodárskeho podniku, š.p., kontrolovať a opravovať betónové tesnenia kanála. Revízne práce a opravy v predpokladanom objeme takmer 50 miliónov Sk bude robiť na hati Drahovce, zdrži Sĺňava, odpadovom kanáli v Hornej Strede, prívodnom a odpadovom kanáli v Maduniciach, v prístave Ratnovce a ďalších miestach v celkovej dĺžke 26,6 kilometra. Voda Váhu bude v tomto čase tiecť v pôvodnom koryte.
Súčasné daždivé počasie a zvýšené prietoky na Váhu sťažili prácu a spôsobili mierny sklz v harmonograme prác, termín ukončenia - 31. október však vodohospodári dodržia, tvrdí Hrnčiarik. Priebežné obhliadky podľa neho potvrdili, že vodné dielo Drahovce Madunice, ktoré uviedli do prevádzky v septembri 1961, je bezpečné a prevádzkyschopné.