Bratislava 18. septembra (TASR) - Tvoria ju dva typy území - chránené vtáčie územia (CHVÚ) a územia európskeho významu (ÚEV). Ak dovtedy Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR niektoré z ÚEV nevyhlási, dostane sa do rozporu s európskou smernicou o biotopoch. Slovensko je na nich povinné zabezpečiť predbežnú ochranu až do ich vyhlásenia, aby sa v nich nezhoršili podmienky.
Ako pre TASR uviedol hovorca MŽP Peter Višváder, v súčasnosti nie je možné povedať, či rezort má kapacity vyhlásiť UEV do 31. júla 2008, pretože je to náročné. Vysvetlil, že predbežná ochrana má význam v ÚEV, ktoré sa neprekrývajú s existujúcou sieťou chránených území. "Keďže ÚEV sa so sieťou prekrývajú na 86 percent, ide o oblasti s rozlohou cca 80 000 hektárov. Tie bude potrebné vyhlasovať prednostne, aby sa nestalo, že na nich prestane táto ochrana platiť," zhrnul.
"Predbežná ochrana nie je stanovená stupňami ochrany, ale povinnosťou posúdiť akýkoľvek plán alebo projekt, ktorý môže mať vplyv na priaznivý stav daných druhov alebo biotopov," povedal pre TASR Tomáš Blaškovič zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko. Dodal, že ak nebudú do zániku ochrany vyhlásené všetky územia, budú naďalej ohrozené napríklad výstavbou turistických centier, a to aj vo vyšších stupňoch ochrany.
Ako pre TASR vysvetlila hovorkyňa Inštitútu aplikovanej ekológie Daphne Martina Badidová, vládny návrh predstavuje 382 ÚEV a bol poslaný Európskej komisii v roku 2004, čím sa tieto lokality stali predbežne chránené. Tento návrh musí Európska komisia (EK) odobriť a Slovenská republika ich má povinnosť vyhlásiť podľa novely do 2 rokov. "Zo seminárov organizovaných komisiou je však už dnes zrejmé, že vládny návrh je nedostatočný a Slovensko musí poslať ďalšie návrhy území na ochranu biotopov a druhov," tvrdí Badidová.
"V súvislosti s Naturou 2000 sa stretávame s názorom, že dôvod, prečo sa dané územie vyhlásilo za chránené, zanikol," domnieva sa Badidová. "Pravdou je, že mnohé lokality degradujú a niektoré biotopy zanikajú pre nedostatok starostlivosti o ne," uviedol riaditeľ Daphne Ján Šeffer s dôvetkom, že je to jednoznačné porušenie podmienok predbežnej ochrany.
Sústavu Natura 2000 tvoria okrem ÚEV aj chránené vtáčie územia. Tie mali byť vyhlásené už v roku 2004 a doteraz sa ich vyhlásilo 5 z 38. "Preto EK začala voči SR v júni tohto roku právne konanie, tzv. infringement," objasnil riaditeľ SOS/BirdLife Rastislav Rybanič. Upozornil, že ak tieto územia nevyhlásime, hrozí nám súd s EÚ. "Predpokladáme, že ešte tento rok vyhlásime maximálny možný počet vtáčích území," povedal na margo CHVÚ Višváder.
"Meškanie pri vyhlasovaní CHVÚ môže byť paradoxne nevýhodné pre užívateľov poľnohospodárskej a lesnej pôdy v navrhovaných územiach," konštatoval Blaškovič. Vysvetlil, že v nevyhlásených častiach nemôžu poberať tzv. Natura platby z Plánu rozvoja vidieka.