Slovenský parlament dnes posunul na ďalšie rokovanie návrh zákona o zásluhách politika a katolíckeho kňaza Andreja Hlinku o slovenskú štátnosť.
SNS chce uzákoniť, že Hlinka sa zaslúžil o slovenský národ a Slovenskú republiku. "Jeho osobnosť, dielo a odkaz prispeli k vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993," píše sa v návrhu SNS. Hlinkovi, poprednej osobnosti boja za slovenskú autonómiu zo začiatku 20. storočia, chce strana tiež priznať čestný titul "Otec národa".
Hlinka patril k najvýznamnejším slovenským politikom. Bol spoluzakladateľom Slovenskej ľudovej strany, v medzivojnovom období bol poslancom československého parlamentu a vedúcim predstaviteľom slovenského autonomistického hnutia.
V texte návrhu SNS sa tiež odsudzuje černovská tragédia pri Ružomberku, kde v roku 1907 po spore o vysviacku nového kostola zahynulo 15 ľudí. Žandári do nich začali strieľať po tom, čo sa veriacim nepodarilo presadiť, aby kostol vysvätil Hlinka.
Podľa Slotu sa môžu hanbiť tí, čo návrh nepodporili
Kto z poslancov nepodporí prijatie zákona o zásluhách Andreja Hlinku, môže sa podľa predsedu SNS Jána Slotu hanbiť pred celým národom. Slota to povedal v rozprave k návrhu zákona v prvom čítaní.
Slota vyzdvihol dôležitosť zákona vo svetle stého výročia tragédie v Černovej. Podľa neho by sa pamiatka Otca národa nemala dehonestovať „smiešnymi naťahovačkami“ v parlamente, ale skôr by sa malo hovoriť o tom, čo Hlinka urobil pre slovenský národ. Slota preto poprosil kolegov z KDH, aby stiahli svoj návrh už v prvom čítaní, lebo sa mu zdá ich rozhodnutie ponechať ho v rokovaní detinské, keďže oba návrhy hovoria o tom istom. „Otec Andrej Hlinka spravil pre slovenský národ toľko, čo sme nespravili my všetci koľkí sme tu, ani jednu milióntinu z toho sme nespravili. A keď tu niekto z týchto poslancov a poslankýň nezahlasuje za tento zákon, hanba mu pred celým národom, pred jeho deťmi, rodičmi i dedmi,“ povedal Slota s tým, že Hlinka si titul Otec národa zaslúži, pretože celý život bojoval za práva slovenského národa aj za cenu prenasledovania a väznenia. „Preto je našou povinnosťou, aby sme tí, ktorí sa cítime Slovákmi, a to vás vyzývam, bratia Slováci, sestry Slovenky, aby sme so cťou vzhliadali vždy na sochy a busty, ktoré by mali vyrastať po celom Slovensku, aby sme si aspoň spomienkou uctili tohto velikána slovenského národa,“ uzavrel Slota.
Poslanec za KDH Pavol Minárik pripomenul viacero príkladov zásluh Andreja Hlinku. Prečo je jeho miesto jedinečné, prečo si práve on zaslúži osobitný zákon, hovorí príklad, ktorý podľa Minárika spochybniť nemožno - Hlinkov pohreb. „Andrej Hlinka mal pohreb, s ktorým sa nedá žiadny iný na Slovensku v dejinách zrovnať,“ povedal Minárik s tým, že väčší dav a jednotu na jednom mieste zažila Slovenská republika azda len počas novembra ´89, či návštev pápeža Jána Pavla II.
Palko: Hlinka nie je vlastníctvom nijakej politickej strany
Osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o slobodu národa a vznik štátu, patrí čestné miesto, vrátane ocenenia zákonom. Konštatoval to predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj pri predkladaní návrhu zákona o zásluhách.
„Dejiny tvoria a ovplyvňujú osobnosti. Kto nepozná svoju minulosť, nemôže zodpovedne tvoriť ani prítomnosť, kto nezohľadňuje minulosť, nebude mať budúcnosť,“ dodal s tým, že národ, ktorý si necení otcov národa, nemôže mať budúcich lídrov. Preto je podľa neho potrebné zodpovedne oceniť našich velikánov, aby sme si cez nich mohli vážiť obete desaťtisícov nemenovaných a často nevinných ľudí, ktorí sa obetovali za slobodu, demokraciu, vlasť a národ. Rafaj pripomenul činnosť a zásluhy Andreja Hlinku v období pred i po vzniku prvej Československej republiky. „Hlinka je najvýznamnejšou, komplexnou osobnosťou prvého polstoročia 20. storočia, ktorá má zásluhy na trvalom povzbudzovaní národa,“ zdôraznil.
Predseda poslaneckého klubu predstavil zmeny, ktoré vznikli po rokovaniach s predstaviteľmi parlamentných strán. Z pôvodného návrhu by v druhom čítaní mal byť vypustený paragraf o tom, že konanie vedúce k poškodeniu dobrého mena Andreja Hlinku na verejnosti je možné postihnúť podľa zákona. Mierne upravený by mal byť aj text, ktorý bude vyrytý pod Hlinkovou bustou v priestoroch Národnej rady SR „Andrej Hlinka sa zaslúžil o slovenský národ a Slovenskú republiku.“ Podľa návrhu by mal Andrejovi Hlinkovi prináležať čestný titul Otec národa. Mauzóleum Andreja Hlinku v Ružomberku bude pietnym miestom. Zákon by mal odsúdiť aj streľbu na príkaz maďarských orgánov do bezbranného ľudu v Černovej v októbri 1907. Po prednesení týchto kompromisných návrhov Rafaj vyzval predstaviteľov KDH, aby po rozprave stiahli svoj návrh.
V rámci spoločného prerokúvania oboch návrhov zákonov o zásluhách Andreja Hlinku vystúpil Vladimír Palko za skupinu poslancov KDH - predkladateľov druhého návrhu. Sto rokov je podľa Palka dostatočne dlhá doba na to, aby sa ukázalo, ktorá osobnosť bola pravá a ktorá falošná. Hlinka, jeho zápas o slovenskú kultúru, jazyk, národ, stojí pred nami ako niečo čisté, pravé a nenapadnuteľné, povedal Palko. Hlinka podľa neho dokázal, že zo Slovákov sa stal vyspelý národ a že slovenská národná myšlienka nebola len vecou hŕstky politikov, ale širokých más.
Napriek propagande minulých desaťročí je dnes Hlinka podľa Palka integrujúca osobnosť. “Hlinka nie je vlastníctvom žiadnej politickej strany,“ povedal. Aktuálnosť odkazu Hlinku pre súčasnosť je podľa Palka aj v tom, že 100 rokov po Černovej sa Slovensko nachádza v medzinárodných zoskupeniach, ale čaká nás zápas o to, čo preberieme, ale aj to, čo sa rozhodneme ubrániť ako naše vlastné. Palko oznámil, že výzvu Rafaja na stiahnutie návrhu skupiny poslancov KDH vypočujú v druhom čítaní v okamihu, keď prejde druhým čítaním návrh skupiny poslancov SNS.
Autor: zh

Beata
Balogová
