Národná rada zamietla opozičný návrh školského zákona, ktorý predložili poslanci Martin Fronc (KDH), Ferdinand Devínsky (SDKÚ-DS) a László Szigeti (SMK). „Musím vyjadriť hlboké sklamanie, že táto vláda nemá záujem o to, ako sa budú vzdelávať naše deti,“ reagoval Fronc na brífingu na dnešné rozhodnutie parlamentu.
Kritizoval, že počas rozpravy nebol prítomný nielen minister školstva Ján Mikolaj, či podpredseda vlády pre vedomostnú spoločnosť Dušan Čaplovič, ale ani nik z ich aparátov. „Vnímam to tak, že školstvo je naďalej nechcenou popoluškou,“ povedal. Podľa Szigetiho premárnila Slovenská republika šancu, aby po 23 rokoch mohla mať nový školský zákon. Devínsky (SDKÚ-DS) nie je prekvapený, ale smutný. „My sme pripravili dobrý zákon pre 21. storočie, taký, ktorý vzdelanostnú ekonomiku a spoločnosť bude podporovať,“ zdôraznil.
Opozícia je pripravená svoj návrh opätovne predkladať, „ak sa ministerstvo školstva nespamätá.“ Fronc sa ale obáva, že sa tak nestane. „To nie je o hromadení koncepcií , ktoré nemajú hlavu a pätu, ale je to aj o istej vízii. Dodnes som nepočul a nevidel od pána ministra víziu, ako by mal náš vzdelávací systém fungovať,“ zdôraznil.
Fronc povedal, že opoziční poslanci sú ochotní spolupracovať na príprave zákona aj s koalíciou, musí to byť však moderná norma "a nie zákon, ktorý zabetónuje jednotnú školu".
Podľa Lászlóa Szigetiho by zákon nemal upevňovať jednotnú školskú sústavu a centrálne riadenie školstva, hlavnou myšlienkou dnes zamietnutého návrhu totiž bolo rozšírenie slobody škôl, ale aj žiakov ovplyvňovať učebné programy.
Devínsky nie je presvedčený, že rezort školstva má taký aparát, ktorý by dokázal pripraviť moderný zákon. „Aj podľa financovania školstva, ktoré sa permanentne znižuje, zrejme toto nie je priorita pre vládnu koalíciu,“ dodal.
Autor: zh

Beata
Balogová
