"Predstavujeme tu program scientologických Dobrovoľných duchovných. V našich brožúrach zobrazujeme aj to, čo Dobrovoľní duchovní zvládli vo svete," povedal Jurišič.
Ide napríklad o pomoc po útokoch z 11. septembra 2001 na Svetové obchodné centrum v New Yorku, pri požiaroch západne od austrálskeho mesta Sydney od Vianoc 2001 do januára 2002, po vlnách cunami v roku 2004 v Indonézii, Thajsku a na Srí Lanke, po bombových útokoch v Londýne v roku 2005 či po hurikáne Katrina na juhu USA v roku 2005.
Slováci sa však priamo týchto akcií nezúčastňovali, pretože projekt Dobrovoľných duchovných sa na Slovensku iba rozbieha, vysvetlil Jurišič.
Účelom prebiehajúcej prezentácie nie je však podľa jeho slov nábor nových dobrovoľníkov, ale pomôcť ľuďom. "Ale ak by mal niekto záujem, môže sa prihlásiť a ísť pomôcť do oblastí, ktoré postihli katastrofy. V podstate sme dobrovoľníci, ako napríklad v Červenom kríži. Ale druhou vecou, ktorou vieme pomôcť spoločnosti, je zvládnuť s ľuďmi ako jednotlivcami ich každodenné katastrofy," pokračoval Jurišič. Medzi takéto pohromy zaradil rozpad manželstva, deti a drogy, problémy s učením a výchovou. Dodal, že do tejto cirkvi môžu vstúpiť aj kresťania, moslimovia, budhisti, hinduisti, baptisti a iní.
Ako pre TASR uviedla Lucia Grešková z Ústavu pre vzťahy štátu a cirkví, Scientologická cirkev na Slovensku patrí k neregistrovaným náboženským hnutiam, ktorých je u nás okolo 300 - registrovaných je 18. Celosvetovo sa k nej hlási okolo 10 miliónov ľudí, na Slovensku okolo tisíc. Prvé misie sa objavili na Slovensku v roku 2000 v Bratislave, Leviciach, a Martine. Dnes dianetické centrá fungujú už v 13 slovenských mestách.
Scientológovia nemôžu byť na Slovensku oficiálne registrovanou cirkvou, pretože zákon stanovuje, že registrovaná cirkev musí mať najmenej 20.000 plnoletých členov s trvalým pobytom na Slovensku.
Na otázku, či sa dá Scientologická cirkev považovať za sektu, Grešková uviedla: "Naša legislatíva termín sekta nepoužíva, sektu môžeme definovať z psychologického, teologického, sociologického, kriminologického a iného hľadiska. Jedna skupina môže byť zároveň cirkvou i sektou."
V širšom zmysle sa podľa nej sektou rozumie odštiepená skupina, ktorá vznikla v dôsledku náboženskej diferenciácie. V užšom zmysle slovo sekta označuje religionistický fenomén - skupinu vyznačujúcu sa určitými charakteristickými znakmi.
Zdeněk Vojtíšek, hovorca Spoločnosti pre štúdium siekt a nových náboženských smerov v Českej republike, v článku uverejnenom v časopise Rozmer píše: "Náboženské sekty (a scientológia sa medzi ne právom zaraďuje) si vo svojom čierno-bielom videní vôbec nepripúšťajú možnosti prechodu: to, čo patrí k ich svetu je dobré, správne, a teda biele, to, čo je mimo je skazené, prehnité, nepriateľské, a teda vždy čierne. S diferencovaným či vyváženým pohľadom sa u nich nemožno stretnúť. Musel by patriť človeku, ktorý je už jednou nohou zo sekty vonku."