Obnovenie zdravotných obvodov, takzvaných rajónov, by podľa ministra malo pomôcť napríklad starším pacientom. Tí zvyčajne potrebujú starostlivosť vo väčšom rozsahu, ako mladší pacienti, s čím sú spojené aj vyššie náklady. "Stávali sa prípady, keď boli odmietaní pacienti z daného regiónu z dôvodu finančnej náročnosti a problémy mali aj ľudia, ktorí sa presťahovali," povedal ČTK Valentovič. Pacient si však podľa neho bude môcť vybrať naďalej aj lekára mimo svojho obvodu. "Pokiaľ si vyberie lekára mimo svojho bydliska, nikto proti tomu nič nemá," dodal minister.
Negatívom návrhu však môže byť, že obnovením obvodov sa obmedzia možnosti pre začínajúcich lekárov, tvrdili kritici z bývalého tímu predchádzajúceho ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca. Bez prideleného obvodu nebudú podľa nich môcť liečiť, a konkurovať tak možno menej kvalitným lekárom s dlhoročnou praxou.
Ďalšou novinkou by mala byť povinnosť navštíviť najprv všeobecného lekára a až po jeho odporúčaní vyhľadať špecialitu. "Stretávali sme sa s prípadmi, že bežné ochorenie, ktoré je schopný vyliečiť praktický lekár, liečil špecialista," povedal minister. Takýto postup podľa neho zbytočne odčerpával peniaze z balíka verejných financií. Ministerstvo však do zákona navrhlo aj výnimku. Tá umožní, aby do 24 hodín od vzniku zdravotného problému mohol pacient navštíviť špecialistu aj bez odporúčania praktického lekára.
Kabinet schválil aj návrh novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorý ustanovuje ďalšie preventívne prehliadky. Preventívna klinicko-logopedická prehliadka sa má týkať detí vo veku 3 až 5 rokov a jej cieľom má byť včasné zachytenie porúch rečí a výslovnosti. Poistenci od 18 do 46 rokov mali mať nárok na preventívne dychové testy na prítomnosť helicobactera pylori, čo kritizovala časť odbornej verejnosti. Podľa nej totiž má helicobactera v tráviacom trakte väčšina dospelej populácie a pre väčšinu z nich nepredstavuje žiadne zdravotné riziko. Ako informoval Valentovič, vláda návrh na dychové testy z novely vypustila.
Novela zákona taktiež v prípade kúpeľnej starostlivosti ruší indikačnú skupinu C. V nej si náklady na liečbu hradia pacienti sami. Zároveň sa 17 diagnóz z tejto skupiny má presunúť do indikačnej skupiny B. V nej zdravotná poisťovňa zaplatí procedúry v kúpeľoch, nie však stravu a ubytovanie. Súčasťou navrhovaných opatrení je aj presun 8 diagnóz zo skupiny B do A. V nej poisťovňa prepláca všetko v plnej miere.
Minister zmenu v zákone presadzuje napriek tomu, že podľa členov niekdajšieho Zajacovho tímu by na kontrolu prípadného zneužívania špecializovanej starostlivosti stačili odborníci zo zdravotných poisťovní. Valentovič odmietol aj obavy, že nová povinnosť pacientom predĺži čakanie v ambulanciách všeobecných lekárov. Mali by v nich totiž pribudnúť ľudia, ktorí sa návštevou u špecialistu praktickému lekárovi vyhli. "Nemám obavu, čakacie doby sa nezvýšia," reagoval Valentovič.
Rovnaký názor má aj prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula. "Nemyslím si, že sa enormne natiahne čas návštevy lekára, ale zavedie sa určitý poriadok, že k špecialistovi pôjdu tí, ktorí to budú potrebovať," povedal ČTK.
Kabinet schválil aj návrh zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti. Posilňuje napríklad právomoci ministerstva zdravotníctva pri rozhodovaní, ktorý liek bude preplácaný z verejných financií.
Naopak, z návrhu zákona vláda vypustila spustenie nových vyšetrení na zistenie prítomnosti baktérie Helicobacter pylori. Baktéria môže spôsobiť vznik žalúdočných vredov. Už skôr sa ministerstvo vzdalo úmyslu rozšíriť preventívne prehliadky u logopédov, ktorí napríklad liečia rečové vady detí. Taktiež z návrhu zákona vypustilo zámer vo väčšej miere kolonoskopicky vyšetrovať hrubé črevo prostredníctvom náhľadu cez análny otvor. "Ozvali sa hlasy za aj proti, je potrebné, aby sa zhodli odborníci," vysvetlil zmenu postoja ministerstva Valentovič.
Autor: zh

Beata
Balogová
