Dzurindova SDKÚ-DS navrhla chrániť druhý dôchodkový pilier ústavou prvý raz začiatkom roka. Vládna väčšina v parlamente na čele so Smerom-SD premiéra Roberta Fica ho vo februári rovnako ako dnes v parlamente odmietla.
"Prichádzame (s návrhom) najmä preto, lebo vyhrážky vlády majú konkrétnu podobu. (...) Idete znárodniť a ukradnúť peniaze občanov," povedal Dzurinda v parlamentnej diskusii. Expremiér po hlasovaní pred novinármi vyhlásil, že jeho strana zorganizuje za ochranu dôchodkov petíciu.
„Účelom petície bude vyvolať v parlamente osobitnú rozpravu,“ povedal Dzurinda. Text petície chce strana podľa neho sformulovať tak, aby sa sociálne postavenie súčasných aj budúcich dôchodcov na základe zásahov vlády nezhoršilo.
Pri organizovaní petície chce SDKÚ-DS podľa jej šéfa spolupracovať s KDH a SMK, ako aj s mimovládnymi organizáciami. „Zbierania podpisov sa zúčastnia všetci lídri našej strany,“ povedal Dzurinda. Podľa neho nepôjde len o zbieranie podpisov od občanov, ale aj oboznamovanie sa so skúsenosťami ľudí pri fungovaní dôchodkového systému. „Verím, že tých podpisov bude minimálne 100-tisíc a vynútime si tak rozpravu v parlamente na túto tému,“ dodal.
Ficova vláda predložila na prebiehajúcu schôdzu parlamentu návrh novely zákona o sociálnom poistení, v ktorej sa počíta s dočasným zdobrovoľnením druhého piliera. Občania, ktorí si polovicu svojich odvodov ukladajú na súkromné účty v DSS, by tak mali možnosť presunúť svoje úspory do štátnej Sociálnej poisťovne. Fico totiž tvrdil, že peniaze v DSS nie sú bezpečné, čo však neskôr odmietla napríklad centrálna banka.
Podľa koaličných politikov sa však predložený zákon pravdepodobne ešte bude meniť, údajne sa uvažuje o dočasnom znížení pomeru povinných odvodov v prospech štátnej Sociálnej poisťovne. Poslanci ĽS-HZDS dnes nevylúčili, že zákon sa z rokovania schôdze stiahne.
Bývalá vláda pri zavedení sporivého piliera argumentovala tým, že štátny priebežný pilier, v ktorom sa súčasní pracujúci skladajú na penzie dôchodcom, je dlhodobo neudržateľný. Pre klesajúcu pôrodnosť podľa nich totiž v budúcnosti už nebude mať kto prispievať na penzie budúcim dôchodcom.
Opoziční politici tvrdia, že zásahom do druhého piliera sa ohrozia budúce dôchodky sporiteľov. Ministerstvo práce i vláda naopak argumentujú, že presmerovaním časti odvodov na súkromné účty sporiteľov sa prehlbuje deficit Sociálnej poisťovne, ktorý ohrozuje prijatie eura naplánované na začiatok roka 2009.