Bratislava 20. septembra (TASR) - Najväčší sviatok židovského kalendára - Jom Kipur, známy tiež ako pôstny deň alebo Deň zmierenia, si pripomenú židia na celom svete v sobotu 22. septembra. Sláviť sa však začne už v piatok 21. septembra večer.
Jom Kipur nasleduje 10 dní po začiatku židovského nového roku 5768, ktorý pripadol na 13. septembra 2007. Je vyvrcholením dní pokánia od Nového roka a je to jediný sviatok, na ktorý sa vzťahuje Tórou predpísaný úplný pôst. Znamená to 24-hodinové zdržanie sa jedla i nápojov, zakázaná je takisto akákoľvek práca. Cieľom pôstu je prehĺbenie pokánia.
Podľa tradície na Jom Kipur poskytuje Hospodin odpustenie niektorých hriechov z minulosti. Nejde však o jednoduché či automatické odpúšťanie, ale jeho predpokladom je hlboké duševné očistenie od hriechov a úprimné pokánie. Na zmierenie medzi ľuďmi je potrebné odpustenie človeka (alebo ľudí), ktorému bolo ublížené.
Židovský Nový rok - Roš Hašana a Jom Kipur sa spoločne nazývajú sviatkami pokánia a sú to čisto religiózne sviatky.
Štyri dni po sviatku Jom Kipur prichádza Sukkot, sviatok stánkov. Má dva významy: Je to poľnohospodársky sviatok, ktorý pripadá na čas zbierania úrody. Jeho druhý význam má korene v histórii a pripomína putovanie izraelského národa na púšti. Ťažiskom sviatku Sukkot sú prvé dva dni, i keď sviatočné obdobie trvá až sedem dní.
Na Sukkot nadväzujú ďalšie dva sviatky - Šemini Aceret a Simchat Tóra. Sviatočná modlitba na prvý z týchto sviatkov obsahuje prosbu za dážď a vyjadruje túžbu po požehnanom roku. Simchat Tóra je sviatok ukončenia a zároveň otvorenia celoročného cyklu čítania Tóry, čiže piatich kníh Mojžišových.
Židovský kalendár je lunárny, riadi sa fázami mesiaca, preto nielen Nový rok, ale i ďalšie sviatky pripadajú každý rok na iný dátum bežného kalendára.