Návrhom uznesenia, v ktorom by Národná rada (NR) SR vyhlásila za nespochybniteľné, nedotknuteľné a nemenné právne a majetkové pomery vyplývajúce z povojnových denacifikačných dokumentov k usporiadaniu pomerov po II. svetovej vojne na Slovensku, tzv. Benešových dekrétov, pokračuje program 13. parlamentnej schôdze.
Prijatie uznesenia navrhli poslanci SNS Ján Slota, Rafael Rafaj, Rudolf Pučík a Ivan Šaško. V upravenom texte navrhujú, aby NR SR v uznesení pripomenula obete II. svetovej vojny, odmietla pokusy o spochybňovanie a revíziu zákonov, dekrétov, zmlúv a iných povojnových rozhodnutí slovenských a československých orgánov, ktoré by znamenali zmenu právneho a morálneho povojnového usporiadania. Rešpektujúc dohody medzi víťaznými a porazenými štátmi, majúc na zreteli ustanovenia Dohody o výmene obyvateľstva medzi ČSR a Maďarskom z roku 1946, Mierovej zmluvy z roku 1947 a Štrbského protokolu z roku 1949, želajúc si rozvoj dobrých susedských vzťahov s Maďarskom a usilujúc o pokračovanie integračného procesu v Európskej únii a v pevnej vôli skončiť s otváraním otázok súvisiacich s koncom II. svetovej vojny a jej výsledkami by mala Národná rada SR podľa návrhu vyhlásiť, že ústavné, zákonné a politické rozhodnutia v rámci povojnového usporiadania boli prijaté tak ako v iných európskych štátoch v dôsledku II. svetovej vojny a porážky nacizmu a vychádzali zo zásad medzinárodného práva reprezentovaných závermi konferencie v Postupime.
Parlament by tiež v uznesení vyhlásil, že povojnové rozhodnutia reprezentatívnych orgánov ČSR a Slovenskej národnej rady nie sú príčinou diskriminačnej praxe a dnes na ich základe nemôžu vzniknúť nové právne vzťahy a že právne a majetkové vzťahy, ktoré vznikli týmito rozhodnutiami, sú nespochybniteľné, nedotknuteľné a nemenné.
Predkladatelia návrh odôvodňujú spochybňovaním denacifikačných dokumentov v poslednom čase zo strany niektorých občanov SR hlásiacich sa k maďarskej národnosti, predstaviteľov Strany maďarskej koalície i od subjektov či predstaviteľov Maďarskej republiky. Prijatie vyhlásenia je preto podľa poslancov SNS v záujme SR. Navrhovatelia pripomínajú, že Benešove dekréty sú všeobecne záväzné právne predpisy, ktoré sú súčasťou právneho poriadku Slovenskej republiky ako nástupníckeho štátu Českej a Slovenskej federatívnej republiky.
Vladimír Palko: Na rokovanie o dekrétoch nie je dôvod
Podľa poslanca Národnej rady SR za KDH Vladimíra Palka nie je na rokovanie o Benešových dekrétoch dôvod, lebo s výnimkou SMK je všeobecná zhoda na ich platnosti a myšlienky nacizmu sú u nás mŕtve a má ich v hlavách len skupina skínov, ktorým venuje primeranú pozornosť polícia. Palko to povedal v rozprave k návrhu poslancov SNS na prijatie uznesenia Národnej rady SR o nedotknuteľnosti povojnových dokumentov k usporiadaniu pomerov po II. svetovej vojne na Slovensku.
Palko považuje za potrebnejšie hovoriť o rehabilitácii komunistických symbolov súčasnou vládnou koalíciou na čele so Smerom-SD, čo dokumentoval aj stredajším odhaľovaním pamätnej tabule Vladimírovi Clementisovi, ktorý sa ako „súdruh Klementa Gottwalda“ podľa Palka podieľal na „víťaznom Februári“ a na začiatku režimu represálií voči tisícom nevinných občanov našej krajiny. „To, že bol obeťou frakčných bojov v rámci komunistickej strany ho ešte neoprávňuje, aby mal pamätnú tabuľu v štátnej budove. To ho oprávňuje nanajvýš k tomu, aby mal pamätnú tabuľu v priestoroch strany Smer, ale nie na ministerstve zahraničných vecí,“ povedal Palko s tým, že netrpí nenávisťou k tým, ktorí sa hlásia ku komunistickej strane, pričom aj medzi tzv. kresťanmi sa nájde veľa oportunistov. „Sú takí, čo velebia aj Hlinku, aj kadejakých komunistov. Denacifikujú a rekomunizujú. Niekedy mám pocit, že takíto ľudia majú svoju stranu, volá sa Slovenská národná strana,“ dodal Palko. „Všetci vieme, že Robert Fico má hlbokú traumu zo 17. novembra ´89. Len nesúhlasíme, aby liečebňou, kde si bude tú traumu riešiť, bola celá naša krajina,“ pokračoval Palko s tým, že ak sa KDH niekedy dostane do vlády, všetky komunistické symboly pošle na smetisko dejín, kam patria. „Nie z nenávisti voči komunistom, ale z úcty k ich obetiam,“ uzavrel Palko.
Palkovo vystúpenie podnietilo k reakcii podpredsedu parlamentu Miroslava Číža (Smer-SD), ktorý upozornil Palka, že sa odchýlil od témy a odmietol argumenty proti Clementisovi a vyčítal poslancom KDH aroganciu, čím vyvolal vlnu faktických poznámok. „Vo vzduchu už lietajú volty,“ poznamenal na to Číž a vyzval na pokojný charakter rokovania.
Eduard Kukan: Vlastenectvo sa dá prejaviť aj vhodnejšie
Poslanec NR SR za SDKÚ-DS Eduard Kukan v rozprave v NR SR navrhol odsúdiť princíp kolektívnej viny v preambule k uzneseniu o nedotknuteľnosti denacifikačných dokumentov. Kukan tiež navrhol zmeniť pojem o nedotknuteľnosti právneho usporiadania na majetkovoprávne usporiadanie.
Kukan zároveň zdôraznil, že uznesenie neprináša nič nové a je nadbytočné. „Vlastenectvo voči SR možno vyjadriť vhodnejšie a nie prevetrávaním dokumentov,“ vyhlásil. Zároveň vyzval SNS, aby už tému Benešových dekrétov neotvárala. Taký istý apel venoval aj ďalšej strane, ktorá pravidelne túto tému otvára, ale vo svojom vystúpení ju nepomenoval.
Autor: ks

Beata
Balogová
