Vládnej ĽS-HZDS sa dnes ani s pomocou hlasov opozičných strán nepodarilo odložiť rokovanie o návrhoch zmien v dôchodkovej reforme.
Návrh šéfa ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara, aby sa o novele zákona o sociálnom poistení začalo v parlamente rokovať až v októbri, totiž nepodporili poslanci vládneho Smer-SD a SNS. Hlasovanie o posunutí zákona do ďalšieho kola parlamentných rokovaní sa očakáva najskôr v piatok alebo až budúci týždeň, do rozpravy sa totiž prihlásili tri desiatky poslancov.
"Pokiaľ nie je na stole iná, lepšia alternatíva, tak strana Smer-SD so SNS nevidia dôvod, aby sa o návrhu zákona nerokovalo," reagovala na pokus ĽS-HZDS a opozície hovorkyňa Smeru Katarína Kližanová Rýsová.
Zmeny v takzvanom druhom dôchodkovom pilieri, v rámci ktorého si občania sporia na dôchodky na súkromných účtoch v dôchodkových správcovských spoločnostiach (DSS), presadzuje najmä Smer-SD premiéra Roberta Fica. Výhrady voči nim však má okrem opozície a ĽS-HZDS aj SNS Jána Slotu.
Podľa Fica sa druhý pilier možno neotvorí
Vládny návrh novely počíta s dočasným zdobrovoľnením druhého piliera, vďaka čomu by občania dostali možnosť presunúť svoje úspory do štátnej Sociálnej poisťovne. Podľa Fica by to malo pomôcť riešiť deficit Sociálnej poisťovne. Premiér okrem toho tvrdil, že úspory v DSS nie sú bezpečné, čo však odmietla napríklad centrálna banka.
Podľa Fica i ďalších vládnych politikov sa však uvažuje, že sa druhý pilier neotvorí, ale sa iba dočasne zníži pomer povinných odvodov v prospech Sociálnej poisťovne. Vláda o zmenách rokuje aj s predstaviteľmi DSS. Zatiaľ čo Fico tvrdí, že deficit Sociálnej poisťovne môže ohroziť plány Slovenska na zavedenie eura, podľa opozície by vláda znížením pomeru odvodov v neprospech DSS ohrozila budúce dôchodky ľudí.
Poslanci ĽS-HZDS o zámere odložiť rokovanie o novele zákona pred novinármi hovorili už v stredu. Lídri koaličných strán sa však nedávno dohodli, že zákon podporia, a zmeny do neho definitívne zapracujú počas takzvaného druhého čítania, teda na októbrovej schôdzi parlamentu. Ak poslanci ĽS-HZDS nebudú hlasovať za posunutie predlohy do druhého čítania, vláda by mohla novelu predložiť do parlamentu najskôr o pol roka.
Zavedenie sporivého piliera presadila minulá vláda Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS). Zmenu obhajovala tým, že štátny priebežný pilier, v ktorom sa súčasní pracujúci skladajú na penzie dôchodcom, je dlhodobo neudržateľný. Pre klesajúcu pôrodnosť podľa nich totiž v budúcnosti už nebude mať kto prispievať na penzie budúcim dôchodcom.
Mečiar predpokladal stiahnutie zákona
Vladimír Mečiar predpokladal, že návrh novely o sociálnom poistení dnes popoludní pri prvom čítaní stiahnu z rokovania parlamentu.
VIDEO - Mečiar: Tomanovej zákon zrejme stiahneme
Odvolával sa na dohodu s predsedom Smeru Robertom Ficom. "Rozprávali sme o tom, že by bolo dobre tento zákon stiahnuť v primeranom čase, po prerokovaní vo vláde predložiť nový text na skrátené legislatívne konanie
a prípadne aj mimoriadnu schôdzu národnej rady." Mečiar sa chcel s Ficom definitívne dohodnúť dnes popoludní. "Zatiaľ bola dohoda taká, že budeme postupovať tak, ako som hovoril," tvrdil. Podľa informácií SME by mohol stiahnutie navrhnúť sám Mečiar a poslanci koalície by to mali odhlasovať. Keďže by sa návrh stiahol ešte pred
začiatkom prerokúvania, nemuselo by sa na jeho opätovné prerokovanie čakať pol roka.
Za stiahnutie novely sa dnes postavil aj predseda SNS Ján Slota. Jeho stranícka kolegyňa Milada Belásová SME povedala, že by bolo treba zákon prerobiť od začiatku a Slota s jej názorom súhlasí. Novela zákona by mohla v prípade úspechu v parlamente dočasne zdobrovolniť druhý dôchodkový pilier, prípadne znížiť percento odvodov do druhého piliera v prospech prvého.
Radičová: Novela o sociálnom poistení je nepriechodná
Podľa poslankyne SDKÚ-DS Ivety Radičovej niet pochýb, že mnohé návrhy obsiahnuté vo vládnom návrhu novely zákona o sociálnom poistení, najmä dotýkajúce sa súčasných dôchodcov, invalidných dôchodcov, mamičiek na materskej, opatrovateľov zdravotne postihnutých aj predčasných dôchodcov i súčasných zamestnancov sú témy, s ktorými nie sú stotožnení ani koaliční partneri. Povedala to pre médiá po dnešnom neúspešnom pokuse opozície a ĽS-HZDS stiahnuť návrh z programu parlamentnej schôdze.
Aj minister vnútra Robert Kaliňák podľa Radičovej otvorene kritizoval opatrenia voči mamičkám a označil ich za diskriminačné. „Tieto okolnosti ma vedú k úvahe, že minimálne táto časť návrhu novely, ktorá je pomerne silná, nie je prijateľná a priechodná u členov ĽS-HZDS a SNS,“ povedala Radičová. Ďalší osud návrhu novely môže byť podľa Radičovej buď jej posunutie do druhého čítania a následné veľké množstvo pozmeňujúcich návrhov, čo však považuje za nešťastné riešenie, alebo ďalšie hlasovanie, ktorým sa podarí návrh odsunúť, resp. jeho neposunutie do druhého čítania.
Zmätočná situácia pri pokusoch o stiahnutie návrhu novely z rokovania nebola podľa Radičovej dôsledkom zlej dohody, ale skôr omylu Vladimíra Mečiara (ĽS-HZDS), ktorý namiesto tlačidla pre procedurálny návrh stlačil tlačidlo pre faktickú poznámku, čím sa stalo, že sa pred neho do poradia dostal jeden z predstaviteľov opozičných poslaneckých klubov, ktorý mal v zmysle dohody vyjadriť s návrhom súhlas.
Autor: (knm a SITA); VIDEO: Miroslav Kern

Beata
Balogová
