Slovenskí odborníci dúfajú, že Dunaj pritiahne širšiu pozornosť aj vďaka prijatiu Rumunska a Bulharska do únie. Rieka totiž preteká aj cez tieto štáty a lode by ju v budúcnosti ešte vo väčšej miere mohli využívať ako vodnú cestu.
"Maďarská republika veľmi tvrdo pracuje na presadzovaní svojich národnoštátnych záujmov a je na čase, aby sa zobudila aj slovenská strana," povedal Jaduš novinárom počas konferencie venovanej vodnému dielu Gabčíkovo. Práve ministerstvo životného prostredia zastrešuje boj proti povodniam či starostlivosť o Gabčíkovo.
Chýbajúca nádrž Nagymaros spôsobuje podľa niektorých odborníkov problémy pri záplavách či lodnej doprave. "Negatíva sa prejavili aj minulý rok, keď boli ohrozené obce na Žitnom ostrove," povedal šéf sekcie vôd a energetických zdrojov ministerstva životného prostredia Marián Supek. Rieka totiž mala byť podľa pôvodných plánov prehĺbená, čím by hladina klesla o 1,5 metra. "Preto máme problémy na hrádzach Dunaja na našej strane," dodal.
Slovensko pritom podľa splnomocnenca vlády pre vodné dielo Gabriela Jenčíka investovalo do výstavby hrádzí a ďalších stavieb, ktoré mali prispieť k vzniku nádrže v Nagymarosi, viac ako tri miliardy korún.
Chýbajúca nádrž v Nagymarosi sa podľa Jenčíka podieľala aj na problémoch plavebných vrát, cez ktoré lode prekonávajú priehradu pri Gabčíkove. V minulosti na nich boli viaceré poruchy. "Rekonštrukcia by mala byť dokončená v decembri," povedal o aktuálnych opravách Roman Straka z podniku Vodohospodárska výstavba, ktorý vodné dielo prevádzkuje. Na opravy podľa neho spoločnosť získala päťročnú záruku a počas tohto obdobia chcú vodohospodári našetriť peniaze na prípadnú výmenu celého mechanizmu.
Otvoreným naďalej ostáva spor zástupcov štátu a energetickej spoločnosti Enel, ktorá počas pôsobenia predchádzajúcej vlády Mikuláša Dzurindu získala nárok na časť výnosov z vodných elektrární v Gabčíkove. Podľa súčasnej vlády Roberta Fica je však pre Slovensko dohoda s Enelom nevýhodná. Štát totiž investoval do stavby diela veľké zdroje, ale o zisky z neho sa bude deliť s energetickou spoločnosťou. Prípadom sa v súčasnosti podľa štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Dušana Muňka zaoberá súd, pretože dohodou s Enelom bol podľa generálnej prokuratúry porušený zákon o verejnom obstarávaní.
Zatiaľ čo podľa predstaviteľov vlády prinieslo postavenie priehrady pri Gabčíkove takmer výlučne pozitíva, dielo má aj po asi 15 rokoch prevádzky svojich odporcov. Na rastliny a živočíchy žijúce v okolí rieky mala podľa nich stavba negatívny dopad a ďalšie problémy sa môžu ukázať až neskôr.
Vyriešený navyše nie je ani súdny spor obidvoch krajín. "My porušujeme zmluvu, pretože protiprávne prevádzkujeme variant C (samostatné dielo v Gabčíkove) a Maďari protiprávne konajú tým, že nepokračujú vo výstavbe," dodal Jenčík.