Bratislava 20. septembra (ČTK) - Minister životného prostredia Jaroslav Izák dnes obhajoval takmer miliónovú dotáciu Slovenskej televízii na reláciu Vysoké Tatry a lykožrút. V parlamente počas hodiny otázok tiež tvrdil, že relácia bola objektívna. Podľa stredajšieho vydania denníka Sme však v programe nedostal priestor nikto z oponentov.
"Zákon o environmentálnom fonde a vyhláška ministerstva životného prostredia umožňujú, aby o prostriedky fondu požiadalo ministerstvo, čo sa aj v minulosti viac stalo," uviedol Izák, ktorý je nominantom SNS.
Fond obvykle rozdeľuje dotácie obciam na výstavbu kanalizácií, čističiek alebo rekultiváciu skládok. Podľa ministra však pravidlá umožňujú, aby sa peniaze z fondu použili aj na informačné a propagačné materiály. Izák pripomenul, že sa podobné prípady stali aj v minulosti a médiá si ich nevšímali.
Jeho predchodca László Miklós však v Sme tvrdil, že za jeho vedenia ministerstvo peniaze z fondu nedostalo. "To asi ani nie je právne možné, aby si zriaďovateľ fondu sám pridelil peniaze," povedal.
Denník upozornil, že v diskusii nebol nikto, kto by mal na lykožrútovú kalamitu iný názor ako lesníci, ktorí sa zhodujú s ministerstvom. STV aj ministerstvo napriek tomu tvrdia, že relácia bola vyvážená.
Problémy Tatier s lykožrútom sú pritom kontroverznou témou. Úrady tvrdia, že ak ochranári bránia odvážaniu kalamitného dreva z Tatier, pomáhajú tak rozmnoženiu lykožrútov. Ochranári a viacerí odborníci to však odmietajú, podľa nich úradom a lesníkom ide len o predaj dreva.
"V diskusii bol tretí sektor aj vedecká obec, čo sa v médiách neobjavilo," vyhlásil dnes Izák. K protestom mimovládnych organizácií dodal, že ministerstvo má inú náplň, ako len sledovať ciele úzkej skupiny ochranárov. STV tvrdí, že šlo o koprodukčný projekt a peniaze vzala, pretože ich má nedostatok.
"Ministerstvo má na rozdiel od zástupcov mimovládok zodpovednosť a preto aj povinnosť vysloviť svoj názor na kalamity," povedal Izák.
Ministra sa dnes zastala aj SNS. "Je predsa prirodzené, že chce (Izák) odborné fakty dať na verejnosť, aby ľudia vedeli o tom, čo sa tam (v Tatrách) naozaj deje," povedal novinárom poslanec za SNS Ján Slabý, ktorý je predsedom výboru pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody. Či bola relácia z 31. augusta objektívna, posúdi Rada pre vysielanie a retransmisiu.
him fab prl