ých poslancov vedených Katarínou Tóthovou (HZDS) bol nesúhlas so stanoveným percentuálnym kvórom upravujúcim vstup do parlamentu pre koalície dvoch alebo viacerých strán. Podľa nich toto ustanovenie volebného zákona odporuje ústavou garantovanému právu občanov pristupovať za rovnakých podmienok k voleným a iným funkciám a taktiež obmedzuje rovnosť všetkých obyvateľov Slovenska pred zákonom, ktorý bol podľa nich zvýhodňujúci.
Ako je známe, súčasná právna úprava stanovuje pre stranu, ktorá kandiduje samostatne minimálne päťpercentný "úlovok" na to, aby sa stala parlamentou stranou. Dvoj a trojkoalícii musí dať hlas apoň 7 percent voličov a koalícia štyroch a viacerých strán potrebuje minimálne 10 percent hlasov. To sa opozičným poslancom nepáčilo a žiadali, aby akákoľvek koalícia musela pre vstup do parlamentu získať násobok percenta samostatného politického subjektu (dvojkoalícia - 10 percent, trojkoalícia - 15 percent, atď...)
Podľa nálezu ÚS rozdielnosť prahov pre vstup politických strán a koalícií do parlamentu vyplývajúce z volebného zákona je takým zákonným obmedzením prístupu k voleným funkciám, ktoré naša ústava pripúšťa. "Toto obmedzenie totiž nenarúša podstatu a zmysel základného práva odseku 4 článku 30 Ústavy SR vo vzťahu k pasívnemu volebnému právu občanov. Spomínané ustanovenie znamená síce určitú nerovnosť vstupu do parlamentu, avšak nie je diskriminačné, pretože náš volebný systém pripúšťa predvolebné koalície. Toto obmedzenie totiž nenarúša podstatu ani zmysel základného práva na rovnaké podmienky prístupu k týmto funkciám," uviedol predseda ÚS Ján Mazák.
Ako poznamenal, určenie rozdielnych prahov pre vstup samostatne kandidujúcich strán a pre koalície je vyvážené legitímnymi cieľmi tejto právnej úpravy. Podstata legitímnosti podľa jeho slov spočíva v umožnení širokej prezentácie politického spektra v parlamente, ktorá má za cieľ rešpektovať slobodnú súťaž politických strán. "Vychádzali sme z toho, že dôsledky volebného zákona na rovnaké podmienky prístupu k voleným funkciám neprekračujú pozitíva, ktoré predstavuje uplatňovanie legitímnych cieľov v demokratickej spoločnosti," dodal predseda ÚS.
Mimochodom, zástupkyňa predkladateľa K. Tóthová na včerajšie rokovanie do Košíc neprišla, pričom svoju neúčasť ospravedlnila važnými zdravotnými problémami. Ani tie jej však nebránili, aby sa v tom istom čase zúčastnila v Bratislave na tlačovke svojho hnutia...

Beata
Balogová
