Bratislava 21. septembra (TASR) - Nielen Zmluva o výhrade vo svedomí je prienikom legislatívy cudzieho štátu, ale aj každá medzinárodná zmluva, ktorú Slovensko uzatvorilo, uviedol na adresu oponentov Zmluvy o výhrade vo svedomí katolícky kňaz ThLic. Marián Gavenda.
"Každá medzinárodná zmluva sa robí na základe slobodného rozhodnutia a pre dobro obyvateľov danej krajiny. Do tejto kategórie zmlúv patrí aj prístupová zmluva o vstupe Slovenska do EÚ, v ktorej sa občania zriekajú značnej časti svojich kompetencií, hoci s nimi väčšinu otázok nikto nediskutoval a nepoznala ich ani značná časť poslancov, ktorí za túto zmluvu hlasovali," konštatoval.
Na Slovensku podľa Gavendu pretrváva situácia, v ktorej značná časť občanov očakáva a potrebuje uzavretie zmluvy o výhrade svedomia. Bol by to prejav realizácie a garancie základných ľudských práv a slobôd, ktoré sa Slovenská republika zaviazala plniť v rámci medzinárodných zmlúv a dohovorov počínajúc chartou OSN. Navyše Slovenská republika sa zaviazala uzavrieť túto zmluvu v Základnej zmluve so Svätou Stolicou, pripomenul.
Gavenda pre TASR ďalej uviedol, že i keď spomínané slobody a práva sú už v istom zmysle zakotvené v Ústave SR, v medzinárodných dohovoroch a v platnej legislatíve SR, nedávny návrh zaviesť možnosť interrupcie ako povinnosť potvrdil, že pretrvávajú trendy usilujúce o porušovanie týchto práv a slobôd. To de facto potvrdzuje potrebu ich vyššej garancie na základe medzinárodného práva.
"Na základe poznania, ktoré som nadobudol počas rokov práce v médiách, väčšina mediálnych pracovníkov a vďaka nim ani väčšina občanov SR nedostala šancu byť o zmysle a obsahu zmluvy o výhrade vo svedomí objektívne informovaná. Naopak, medzi bežnými občanmi i medzi mnohými politikmi panuje značná vedomá či cielená dezinformovanosť. Kde nie je poznanie, nie je možné ani slobodné rozhodovanie a nemôže fungovať skutočná demokracia," povedal šéfredaktor Katolíckych novín a bývalý hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS).
Na margo rozhodovania o možnosti legalizácie interrupcií Gavenda dodal, že akákoľvek autorita, ktorá takýto úkon schváli, presahuje svoje kompetencie a jej rozhodnutie, i keď je formálne legálne, je v podstate protiprávne.