Bratislava 21. septembra (TASR) - Podľa Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko (SOS) "pašeráci ohrozených druhov živočíchov budú mať onedlho na Slovensku zelenú". Dôvodom je schválená novela zákona CITES o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín.
"Novela tohto zákona obsahuje množstvo natoľko závažných nedostatkov, že s ňou nesúhlasil ani prezident Slovenskej republiky. Vďaka účelovej novelizácii zákona o CITES sa Slovensko posunie míľovými krokmi vzad," upozornil Marek Brinzík z SOS/BirdLife Slovensko.
"Slovenská republika dala týmto zákonom zelenú pašerákom a čiernym obchodníkom. Oslabenie tohto zákona je v protiklade s celosvetovou tendenciou zamedzovať nelegálnemu obchodovaniu s ohrozenými časťami prírody," uviedol pre TASR Tomáš Blaškovič z SOS/BirdLife Slovensko.
Ako sa ďalej domnieva, z hľadiska pašovania vzácnych druhov živočíchov patrí Slovensko medzi zdroj a je aj cieľovou i tranzitnou krajinou. "Vykrádanie hniezd dravých vtákov a vzácnych druhov hmyzu, pašovanie papagájov a plazov, ale aj iných zložiek živočíšnej ríše, boli aj po minulé roky realitou Slovenska," poznamenal Brinzík.
Slovenská republika sa po roku 2001 dostala medzi popredné krajiny Európy v rámci boja proti environmentálnej kriminalite. Jedným z účinných nástrojov, ktorý pomáhal v boji proti čiernemu obchodovaniu s ohrozenými druhmi, bola aj dôsledná legislatíva. Tá však bude podľa Blaškoviča čoskoro minulosťou.