Bratislava. Predseda SMK Pál Csáky zaslal 10. septembra predsedovi výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody Jeanovi-Marie Cavadovi list, v ktorom sa sťažuje na "alarmujúci vývoj politickej situácie na Slovensku." V liste sa uvádza, že uznesenie parlamentu o nedotknuteľnosti tzv. Benešových dekrétov je v Európe v 21. storočí neprijateľný, posilňuje princíp kolektívnej viny a je urážkou nemeckej a maďarskej menšiny na Slovensku.
Csáky v liste požiadal Cavadu, aby využil svoje kontakty na politikov a inštitúcie Európskej únie a zastavil prijímanie tohto "hanebného dokumentu." Slovenskú národnú stranu (SNS), ktorá uznesenie navrhla, v liste nazval "extrémnou, xenofóbnou a rasistickou".
Uznesenie nemá vraj právnu relevanciu
"Uznesenie je kusom papiera, ktorý nemá právnu silu a právnu relevanciu," povedal Csáky vo štvrtok po prijatí uznesenia Národnou radou SR.
Za zaslanie listu kritizoval Csákyho predseda parlamentu Pavol Paška, poslankyňa SNS Anna Belousovová, ale aj poslanec SDKÚ-DS Eduard Kukan, ktorý považuje formuláciu o alarmujúcej situácii na Slovensku za neadekvátnu. Parlament sa naviac stotožnil s jeho pozmeňujúcim návrhom, na základe ktorého sa v texte uznesenia vyslovene uvádza, že Národná rada SR odsudzuje princíp kolektívnej viny.
Paška je prekvapený z poslancov, ktorí asi nepoznajú text uznesenia
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Pavol Paška je prekvapený z postojov poslancov Národného zhromaždenia Maďarskej republiky. Poslanci pravdepodobne nevedia, aký text uznesenia 20. septembra NR SR prijala. Rovnako aj niektorí poslanci Európskeho parlamentu boli pravdepodobne dezinformovaní nepresným a zavádzajúcim listom poslanca NR SR Pála Csákyho, ktorého vyjadrenia zďaleka nevystihujú podstatu uznesenia NR SR a veľmi nekorektne interpretujú stav slovenskej spoločnosti, píše sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca predsedu NR SR Jozef Plško.
"Text Uznesenia Národnej rady o nedotknuteľnosti povojnových dokumentov k usporiadaniu pomerov po II. svetovej vojne na Slovensku prijatý absolútnou parlamentnou väčšinou koaličných i opozičných poslancov NR SR jednoznačne odsudzuje kolektívnu vinu. Rovnako jednoznačne hovorí o spoločnej budúcnosti a snahe o dobrú spoluprácu a spolunažívanie oboch našich národov. Vyjadruje aj želanie rozvíjať dobré susedské vzťahy medzi Slovenskou a Maďarskou republikou. Rešpektuje všetky zásady a princípy, na ktorých stojí naša spoločná európska budúcnosť a vyjadruje podporu pokračovaniu eurointegračného procesu," píše sa v stanovisku.
Predseda NR SR Pavol Paška posiela podrobnú informáciu o prijatom uznesení aj s vysvetlením a precíznym prekladom prijatého dokumentu predsedovi Európskeho parlamentu Hans-Gertovi Pötteringovi. Ako reakciu na medializované postoje niektorých poslancov Národného zhromaždenia Maďarskej republiky posiela rovnaký list aj predsedníčke tohto zhromaždenia Katalin Sziliovej. Predseda NR SR v liste predsedníčku priateľsky žiada o pomoc pri informovaní poslancov maďarského parlamentu o konkrétnom obsahu uznesenia, aby tak nič nebránilo ďalšiemu zlepšovaniu našich veľmi dobrých susedských vzťahov. Prijaté uznesenie považuje predseda NR SR za dobré východisko k vytváraniu priestoru pre spoločné vyhlásenie oboch našich parlamentov komplexne vymedzujúce naše spoločné úsilie o korektné vzťahy Slovenska a Maďarska v európskom priestore.
Sziliová: Očakávame jednoznačné stanovisko NR SR k princípu kolektívnej viny
O jednoznačné stanovisko Národnej rady SR k princípu kolektívnej viny požiadala dnes v liste adresovanom predsedovi slovenského parlamentu Pavlovi Paškovi predsedníčka maďarského zákonodarného zboru Katalin Sziliová.
Informovala o tom agentúra MTI.
V liste sa zdôrazňuje význam takéhoto stanoviska z hľadiska rozptýlenia tieňa kolektívnej viny dopadajúceho na príslušníkov maďarskej komunity na Slovensku, ako aj z hľadiska plánovania budúcnosti slovensko-maďarských vzťahov.
Katalin Sziliová vyjadrila súčasne poľutovanie nad tým, že ju predseda NR SR neinformoval o návrhu vo štvrtok prijatého uznesenia o nedotknuteľnosti Benešových dekrétov, ktorého schválenie prijala so zdesením.
Keďže dokument súčasne deklaruje aj odmietnutie princípu kolektívnej viny, predsedníčka maďarského parlamentu vyjadrila nádej, že spomedzi rozporuplných aspektov je tým hodnoverným odmietnutie princípu kolektívnej viny.
Maďarské parlamentné strany, výbory zákonodarného zboru i ja osobne sme urobili všetko preto, aby sa maďarsko-slovenské vzťahy oslobodili spod bremena minulosti, konštatuje sa v liste Katalin Sziliovej, ktorá pripomenula spoločné vyhlásenia piatich maďarských parlamentných strán spred týždňa jednotne a dôrazne odsudzujúce princíp kolektívnej viny.
"Považujeme za neprijateľné, že ako vyvrátenie tohto postoja mohlo byť predsa len schválené rozhodnutie, ktoré je v rozpore s hodnotami a právnymi princípmi súčasnej Európy. Význam kolektívnej viny a biľagovanie celých spoločenstiev môže opäť v generáciách vytvoriť mylný dojem na strane majority a prehĺbiť dávne rany v menšinovej komunite," cituje agentúra MTI z listu predsedníčky budapeštianskeho zákonodarného zboru.
Národniari sa v europarlamente posťažujú na účinkovanie SMK
Slovenská národná strana (SNS) bude protestovať v Európskom parlamente (EP) proti listu predsedu SMK Pála Csákyho.
SNS podľa slov predsedu jej poslaneckého klubu Rafaela Rafaja uvažovala, či má takýto protest zmysel, pretože "politika SMK je založená na deštrukcii, na šírení negatívnych správ a na spochybňovaní koalície". Takéto účinkovanie SMK označil Rafaj za trvalé a za "chronickú politickú deformáciu". Napokon však národniari list predsedovi EP zašlú.
Deklaráciu vo štvrtok parlament skutočne prijal 120 hlasmi poslancov všetkých parlamentných strán s výnimkou SMK.
Maďarskí europoslanci odsúdili uznesenie
Predstavitelia piatich maďarských strán zastúpených v Európskom parlamente dnes v spoločnom vyhlásení odsúdili štvrtkové prijatie uznesenia o nedotknuteľnosti Benešových dekrétov Národnou radou SR.
Tento dokument je podľa názoru Csabu Tabajdiho (Maďarská socialistická strana, MSZP)) a Istvána Szent-Iványiho (Zväz slobodných demokratov, SZDSZ), ako aj Kingy Gálovej (FIDESZ), Pétera Olajosa (MDF) a Lászlóa Surjána (KDNP) "i potvrdením tých 13 Benešových dekrétov, ktoré v rozpore s európskym právnym poriadkom zachovávajú princíp kolektívnej viny, spôsobujúc tým obrovské škody Slovensku, maďarskému národnému spoločenstvu a iným menšinám na Slovensku a poškodzujúc maďarsko-slovenské vzťahy".
Maďarskí europoslanci sa domnievajú, že aj európskemu kreditu a situácii Slovenska výrazne škodí, že napriek rešpektovania základných európskych hodnôt, historického zmierenia si volí cestu konfliktov.
Za osobitne nepochopiteľnú považujú skutočnosť, že v NR SR hlasovali za prijatie uznesenia jednotne vládne i opozičné strany, takže Strana maďarskej koalície (SMK) zostala úplne sama, vyplýva z dnes zverejneného vyhlásenia, ktoré pre TASR poskytla kancelária liberálneho maďarského europoslanca Istvána Szent-Iványiho.
Na Benešove dekréty, ktoré predstavujú aj pilier slovenskej štátnosti, nikto neútočí. Z hľadiska základných európskych hodnôt možno považovať za neakceptovateľné a neudržateľné iba spomínaných 13 Benešových dekrétov, respektíve diskriminatívne uznesenia NR SR, ktoré sa zrodili v období po 2. svetovej vojne. Terajšie rozhodnutie slovenského parlamentu však, žiaľ, potvrdilo politicky aj tieto, konštatuje sa v stanovisku maďarských europoslancov.
Signatári dokumentu z "brutálneho odmietnutia" iniciatívy SMK, ktorej cieľom bolo maďarsko-slovenské historické zmierenie a ktoré pred týždňom podporilo aj päť maďarských parlamentných strán, a zo schválenia iniciatívy Slovenskej národnej strany (SNS) NR SR, usudzujú, že "vládna koalícia pod vedením Roberta Fica je pod extrémne nacionalistickým vplyvom, ba nezriedka realizuje aj takú politiku".
Všetci spomínaní europoslanci vyjadrili maďarskej komunite na Slovensku plnú solidaritu a avizovali, že využijú všetky dvojstranné i medzinárodné fóra, aby upozornili na stále silnejšiu vlnu extrémneho nacionalizmu na Slovensku, na politický nátlak voči národnostným menšinám.
O zaradenie problematiky uznesenia NR SR na program výboru EP pre občianske slobody, vnútro a spravodlivosť a zaujatie jednoznačného postoja k princípu kolektívnej viny požiadal dnes predsedu tohto grémia Jeana-Mariu Cavadu liberálny europoslanec István Szent-Iványi, bývalý predseda zahraničného výboru maďarského parlamentu a bývalý druhý muž budapeštianskej diplomacie.
Už skôr sa na francúzskeho europoslanca obrátili s podobnou iniciatívou aj štyria členovia Európskej ľudovej strany Edit Bauerová (SR), Kinga Gálová z Maďarska, ako aj Ewa Klamtová a Manfred Weber z Nemecka, či Magda Kovácsová-Kósaová zo Strany európskych socialistov.
Autor: mš, zh, ks

Beata
Balogová
