Bratislava. e. Na tlačovej besede strany to povedal jej predseda Mikuláš Dzurinda.
„Bez snahy preceňovať, dosiahli sme prvý politický úspech,“ hodnotil Dzurinda výsledok dnešného rokovania. Podľa Dzurindu je totiž navrhovaná vládna novela o sociálnom poistení protiľudová a svedčí o skutočnom charaktere strany Smer-SD, ktorá s ňou prišla. „Je hlboko asociálne zdierať ľudí, žmýkať z nich peniaze, aby si vláda mohla kupovať podporu verejnej mienky, o tom to celé je,“ povedal Dzurinda. Ivan Mikloš dodal, že svedčí aj o nekompetentnosti vlády, ak sa snaží pri rastúcich príjmoch štátu získať 6,5 miliardy poškodením státisícov ľudí.
Dzurinda spoločný postup opozície a ĽS-HZDS nevníma ako krok k spolupráci. „Čas ukáže, do akej miery sa aj v ĽS-HZDS zľakli tohto protiľudového zákona,“ uviedol Dzurinda. Predseda SDKÚ-DS poprel, že by s Vladimírom Mečiarom rokoval o spoločnom postupe. Zdôraznil silu argumentov opozície, ktoré podľa neho nemohli nezapôsobiť. „Oni osobné útoky, ale my vychádzame z faktov a argumentov,“ dodal. Dnešné hromadné vzdanie sa poslancov vystúpení v rozprave Dzurinda zdôvodnil politickým manažmentom, ktorý ocenil, lebo takto „pán Mečiar nemal čas na zmenu názoru a teraz som zvedavý, či ho nezmení cez víkend“. Podľa Dzurindu nemá zmysel špekulovať ani preháňať o možnej vládnej kríze. Doterajší postup ĽS-HZDS a SNS bol totiž podľa Dzurindu až negustiózne servilný. „Považujem za úspech, že sa jedna z vládnych strán na veľmi vážnom zákone spätila. Teraz sa budeme pozerať, či sa odpätí a za akú cenu,“ dodal Dzurinda.
Podľa Dušana Jarjabka (Smer-SD) ide len o nedorozumenie, ktoré by malo vyriešiť stretnutie všetkých troch predsedov koaličných strán. Podobne sa vyjadril aj Rafael Rafaj (SNS), podľa ktorého sa vytvoril časový priestor na stretnutie šéfov Smeru-SD, ĽS-HZDS a SNS. „My budeme hlasovať za posunutie novely zákona do druhého čítania,“ uviedol Rafaj.