"Myslím, že to bolo veľmi nefér zo strán oboch partnerov," vyhlásil Mečiar. Predseda najmenšej koaličnej strany tvrdil, že sa strany vládnej koalície pôvodne dohodli na stiahnutí a upravení novely. S dohodou podľa neho súhlasil Fico i šéf SNS Ján Slota. Vo štvrtok tesne pred hlasovaním o stiahnutí sa však Mečiar podľa svojich slov od zástupcov SNS a Smeru dozvedel, že strany chcú ponechať návrh v snemovni.
Ficova vláda chcela zmenami riešiť deficit v štátnej Sociálnej poisťovni, ktorý podľa premiéra ohrozuje prijatie eura. Návrh novely počíta s dočasným otvorením takzvaného druhého piliera dôchodkového systému, v ktorom si zhruba 1,5 milióna Slovákov šetrí na súkromných účtoch. Mečiar zas uprednostňuje dočasnú zmenu pomeru povinných odvodov, ktoré sa delia medzi štátnu Sociálnu poisťovňu a súkromné dôchodkové účty. Pomer by sa podľa neho mal najprv zvýšiť pre Sociálnu poisťovňu, neskôr v prospech dôchodkových správcovských spoločností.
Mečiarovi sa tiež na vládnom návrhu nepáči, že invalidi a ženy na materskej dovolenke, za ktorých platí odvody štát, by si nemohli sporiť v druhom pilieri. ĽS-HZDS sa pokúšala dosiahnuť stiahnutie návrhu v parlamente vo štvrtok, Smer a SNS ich však nepodporili. Dnes sa viacerí poslanci v parlamente neprezentovali a hlasovanie tak bolo odložené na pondelok.
Podľa Mečiara ĽS-HZDS návrh nepodporí ani na budúci týždeň. "Zostávame na stanovisku negatívnom k tomuto zákonu," tvrdil Mečiar. Okrem toho nepočíta s tým, že by do pondelka prebehli rokovania, ktoré by jeho odmietavý postoj k novele mohli zmeniť. "Nikto mi žiadne nenavrhol," poznamenal.
Napriek sporom o zákon podľa šéfa ĽS-HZDS nehrozí žiadna koaličná kríza, partneri mu však budú musieť vysvetliť, prečo zmenili názor.
Mečiar tiež dnes vysvetľoval, prečo sa nezúčastnil na dnešnom rokovaní v parlamente, kde jeho neprítomnosť vzbudzovala pozornosť. "Celý týždeň, čo som v parlamente, som tu so zápalom priedušiek. Dnes som mal menšiu krízu," tvrdil.
Rozhovor s Vladimírom Mečiarom o hlasovaní si môžete prečítať tu.
Mečiar si chce dať Fruniho CD dekódovať sám
Predseda koaličnej ĽS-HZDS Vladimír Mečiar si dá sám dekódovať zašifrované CD s údajným zoznamom klientov skrachovaných nebankových spoločností a bude tak kontrolovať postup prokuratúry a polície. Bývalý trojnásobný premiér to dnes povedal v rozhovore pre ČTK. Reagoval tak na to, že generálny prokurátor Dobroslav Trnka mu vo štvrtok odmietol vydať kľúč na otvorenie CD.
"Budem držiteľom kódu, odkódujeme kazetu, budeme mať všetky údaje v origináli. Budeme porovnávať postupy prokuratúry a polície, či sú objektívne," povedal Mečiar, podľa ktorého štátne orgány nedostatočne vyšetrili krach nebankových subjektov, po ktorom prišli o úspory desaťtisíce ľudí.
Mečiar dal prokuratúre kópiu kódovaného CD s údajným zoznamom klientov Horizontu a BMG ešte v roku 2004. Zoznam podľa neho vytvoril bývalý majiteľ firiem Vladimír Fruni. Na zozname by mali byť okrem iného mená politikov, ktorí vložili do spoločností peniaze, vyberali si úroky, no tesne pre ich krachom si nechali vyplatiť celý vklad. Desaťtisíce ostatných tichých spoločníkov Horizontu a BMG sa už k svojim vkladom nedostali; Fruni si za podvod odpykáva vo väzení 11,5-ročný trest.
CD nedávno dekódovala tajná služba, Trnka však odmietol Mečiarovi poskytnúť kľúč a zoznam zverejniť, kým sa nepotvrdí jeho pravosť. "Dostal som ponuku, aby som svoje cédečko odovzdal prokuratúre, že oni mi ho otvoria, vrátia naspäť otvorené, ale nedajú kód. Teraz moja otázka je, prečo, keď mám mať prístup ku všetkému, prečo to nemá byť legálne s kódom, a či mi vrátia upravené cédečko, alebo to originálne cédečko," povedal Mečiar.
Šéf ĽS-HZDS pred časom naznačoval, že tajnej službe sa mohlo podariť CD dekódovať aj vďaka ľuďom, ktorí ho v minulosti kódovali. "Upozorňoval (som) na to, že tí ľudia žijú, existujú, údajne sa z nich jeden stratil, niet ho," poznamenal. CD zakódované takzvanou PGP šifrou, teda veľmi ťažko prekonateľným kódom, sa podľa neho dá otvoriť. "Sú odborníci, ktorí to vedia odkódovať bez toho, aby museli kohokoľvek kontaktovať," dodal.
Mečiar ďalej potvrdil, že polícii nedôveruje pri vyšetrovaní krachu Horizontu a BMG. "Nemyslím si, že by bola vôľa to doviesť až do osôb, ktoré mali podiel z tejto trestnej činnosti, z tohto podvodu. Dostávame sa do situácie, ktorá nie je dôveryhodná," povedal.
V kauze nebankových subjektov odsúdil Najvyšší súd okrem Fruniho aj jeho spoločníka na úteku Františka Matika a bývalého manažéra Mariána Šebeščáka. Podľa Mečiara sa však nevyjasnilo, či pred tým nepochybili štátne orgány a kde sú chýbajúce peniaze z vkladov sporiteľov. "Navrhol som aj predsedovi Smeru (Robertovi Ficovi), aby sme vytvorili výbor v Národnej rade, aby sme sa zaoberali, prečo štát zlyhal pri šetrení tohto prípadu. Nemám podporu," uzavrel Mečiar.
Rozhovor s Vladimírom Mečiarom o Fruniho CD si môžete prečítať tu.
Autor: ks

Beata
Balogová
