Bratislava 21. septembra (TASR) - Účinnosť a efektívnosť Operačného programu výskum a vývoj môže byť ohrozená zbytočne veľkým počtom výskumných priorít a najmä chýbajúcim mechanizmom kontroly efektívnosti ich využitia. Taký je záver konferencie ITAPA afternoon, na ktorej spoločne diskutovali zástupcovia výskumných inštitúcií, štátu, firiem a odborníci zo Slovenska i zahraničia.
Podľa hodnotenia European Innovation Scoreboard za rok 2006 sa Slovensko v oblasti inovačného výkonu nachádza na 28. mieste spomedzi 35 európskych krajín a nachádza sa v kategórii krajín v závese. V tabuľke Global Innovation Scoreboard 2006 rozšírenej o ďalšie ekonomicky vyspelé krajiny je Slovensko na 37. mieste zo 49 hodnotených krajín a je opäť zaradené do poslednej skupiny tzv. zaostávajúcich krajín.
Podľa Brora Salmelina, poradcu riaditeľa úseku Európskej komisie pre oblasť informačnej spoločnosti a médií, sa Slovensko nemá spoliehať na lacnú pracovnú silu v oblasti výskumu, vývoja a inovácií, pretože tu je naša konkurencieschopnosť ohrozená Čínou a Indiou. Zdôraznil, že sa treba najmä vymaniť z tradičných hraníc myslenia, uvedomiť si, že dnes už pre výskum a inovácie neexistujú sektorové ani geografické hranice, zapájať sa do sietí, klastrov, komunikovať a najmä mať zodpovedanú otázku, ktorý sektor slovenskej ekonomiky má do budúcnosti rastový potenciál.
Zlepšenie inovačného pokroku Slovenska by mohol priniesť Operačný program Výskum a vývoj, na základe ktorého môžeme v rokoch 2007 až 2013 získať podporu EÚ z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vo výške takmer 1,4 miliárd eur (40 miliárd Sk). Tieto peniaze však podľa účastníkov konferencie prinesú potrebný efekt iba pri kvalitne nastavených hodnotiacich kritérií, ktoré znemožnia zneužívanie pridelených peňazí.
Informácie TASR poskytol PR manažér agentúry Pressroom Jozef Gryga.