ČTK: Potom, čo sa stalo v parlamente dnes a včera večer, myslíte si, že v pondelok ĽS-HZDS bude môcť podporiť novelu zákona o sociálnom poistení?
Mečiar: Strany vládnej koalície sa dohodli. Tesne pred hlasovaním, asi dve minúty, prišiel za mnou pán Rafaj a oznámil, že Slovenská národná strana stiahnutie zákona nepodporí, lebo chce, aby v ňom koalícia pokračovala a poslanci zo Smeru mi povedali, že oni nemajú pokyn zákon stiahnuť. Pre mňa je záväzná dohoda všetkých troch a dohodu som dodržal. Bolo na mne, aby som navrhol stiahnutie zákona. To som urobil.
Neviem, prečo obidve strany od tej cesty ustúpili, či len chceli demonštrovať náhodou takú nejakú hru pre verejnosť, akože HZDS a opozícia hlasujú spolu. Myslím, že to bolo veľmi nefér zo strany oboch partnerov. Veľmi nefér.
Čiže my sme dneska na stanovisku, kde zatiaľ nedošlo k žiadnym politickým dohodám, nikto nezmenil, čo bolo dohodnuté a pre mňa slovo platí. To znamená, zostávame na stanovisko negatívnom k tomuto zákonu.
ČTK: Počas tohto víkendu budú prebiehať nejaké rokovania?
Mečiar: Nikto mi žiadne nenavrhol.
ČTK: Čiže v pondelok neposuniete zákon do druhého čítania?
Mečiar: Nie.
ČTK: Je optimálnejšie riešenie dočasné zníženie povinných odvodov do druhého piliera s perspektívou, že sa potom zvýšia v prospech DSS-iek?
Mečiar: Musíme na to pozerať trochu zo širšieho hľadiska. Počet konfliktných situácií, do ktorých sa vláda dostáva, rastie. A rastie veľmi rýchlo. Nie je to dobré. Preto som navrhoval, že vo viacerých oblastiach sa dá byť menej konfrontačný, s väčším efektom. Pokiaľ ide o správcovské dôchodcovské spoločnosti, efekt, ktorý potrebujeme dosiahnuť, a to je deficit prvého piliera, sa dá dosiahnuť vzájomnou dohodou. Tie dohody dosiahnuté boli. Potom vstúpil do rokovania pán minister financií a zvýšil požiadavky o také, ktoré nemôžu splniť.
ČTK: Môžete to priblížiť?
Mečiar: Zatiaľ nechám takto. Pokiaľ ide o možnú dohodu, tak tá má podobu sínusoidy. To znamená, dočasne znížime pod deväť percent v rôznych časových obdobiach, aby sme v ďalších obdobiach navýšili nad deväť percent. Keď zoberieme strednú hodnotu platenia dôchodku o 20 rokov, tak vlastne každý občan by na tom získal 20.000, presnejšie 18.700. Štát by preklenul toto obdobie, kde nepotrebuje vykázať deficit, ani nepotrebuje robiť politiku, ktorá by siahala na sociálne najslabších a môžeme zo všetkého výjsť bez nejakej väčšej ujmy aj politickej, aj spoločenskej a riešenie je optimálne.
A to riešenie optimálne malo byť urobené na mimoriadnom rokovaní Národnej rady, návrh na skrátené legislatívne konanie má predložiť vláda Slovenskej republiky a včera o 14:00 sme rokovali iba o tom, kedy takýto návrh predložený bude. Preto, čo nasledovalo ďalej, je pre mňa nepochopiteľné a som s tým pohoršený.
ČTK: Spomenuli ste, že narastá počet konfliktných situácii, do ktorých sa dostáva vláda, týka sa to aj samotnej koalície?
Mečiar: Nie v koalícii. Vláda sa dostáva do stále väčších konfliktov s inými hospodárskymi spoločenskými záujmovými skupinami, to nie je dobré. V koalícii nerastie počet konfliktov.
ČTK: Ak v pondelok nepodporíte, aby sa novela zákona o sociálnom poistení posunula do druhého čítania, vláda bude môcť s návrhom prísť najskôr o pol roka. Ako to podľa vás zoberú koaliční partneri?
Mečiar: Ešte raz. Držím dohody koaličných partnerov ako jediný, moji partneri porušili dohody. Takže nie ako to zoberú, že porušili dohody voči mne alebo teda voči mojej strane a vystavili nás do negatívneho svetla. Ale teraz je otázka nášho postoja k tomu, že sa takto zachovali a bohužiaľ to nebolo prvý raz.
ČTK: Odmietate teda tvrdenie, že ĽS-HZDS porušilo koaličnú dohodu?
Mečiar: Nie, HZDS ako jediné drží koaličnú dohodu.
ČTK: Ovplyvní to nejako vzťahy v koalícii? Ak hovoríte, že to ĽS-HZDS dostalo do horšieho svetla.
Mečiar: Tak už teraz treba byť dôsledný. My sme neboli v zlom svetle preto, že nechceme plniť nejaké anonymné dohody, alebo politické dohody, ale preto, že sa nestotožňujeme s obsahom návrhu zákona, ktorý nie je dobrý. Nerieši problém, zakladá ďalšie rozpory a podobá sa riešeniam, ktoré robil kedysi Mikuláš Dzurinda, ak presúval ťažisko na sociálne najslabších. Tu sa ani Smer nesmie hnevať, nemôžeme takúto politiku podporovať.
Takisto očakávať, že teraz nech prejde hocičo a nech to potom upravíme v druhom čítaní podľa tej filozofie, ktorú máme, tak takisto to nemožno od nás očakávať, aby sme potom každý zákon v Národnej rade potom doprerábali do nejakej inej podoby.
Keď je v tejto podobe a dostane väčšinu v Národnej rade, nech prejde. To je už otázka, aké budú súčasné hlasovacie pomery v sále. Ale nie je to ani koaličná kríza. Ale pár ľudí mi bude vysvetliť, prečo bez rokovania so mnou, prečo bez oznámenia, že menia stanoviská, nejakým anonymným odkazom, nedodržali politické dohody a začali sa správať inak.
Keď som čakal na ďalšie rokovania, čakal som v predsieni vyše hodiny. Moji partneri odišli preč. Ja uznávam kompetenciu a postavenie predsedu vlády. Len pripomínam, som zakladateľ štátu, trojnásobný predseda vlády. Tak sa aj ku mne treba nejako správať.
ČTK: Hovorili ste o tom, aké budú hlasovacie pomery. Ešte neviete, aké v pondelok budú?
Mečiar: Nie, nevieme. Ani odhadnúť neviem. U nás prebieha ten vývoj tak, že sú rozhorčení všetci moji kolegovia, lebo všetci vedeli, aké boli dohody.
ČTK: Ráno sa pošepkávalo v parlamente, že nie je celkom jasné, ako budú poslanci ĽS-HZDS hlasovať, lebo ste tam údajne neboli.
Mečiar: Ja som nebol dnes v parlamente. Celý týždeň, čo som v parlamente, som tu so zápalom priedušiek. Dnes som mal menšiu krízu. Nešiel som do parlamentu. Ale celý týždeň by som v podstate tam nemal byť, napriek tomu som chodil.