Banská Bystrica 22. septembra (ČTK) - Občianske združenie Never again rozbehne v novembri podpisovú akciu za odškodnenie Maďarov z bývalého Československa, ktorým na základe takzvaných Benešových dekrétov zabavili po druhej svetovej vojne majetok. Združenie nechce otvárať dekréty, chce iba napraviť krivdy, ktoré sa pred 60 rokmi stali, povedal ČTK jeden z organizátorov Csaba Fehér.
Petíciu spustí združenie napriek tomu, že parlament tento týždeň schválil uznesenie o nedotknuteľnosti povojnových dokumentov. "Očakávame niekoľko desiatok tisíc podpisov, aj keď je vopred ťažké počet odhadnúť," povedal Fehér. Akciu pôvodne chceli spustiť už v máji, zatiaľ ešte stále rokujú s ďalšími organizáciami, ktoré by mali petíciu podporiť. Na budúci rok chcú organizátori petičné hárky predložiť slovenskému aj Európskemu parlamentu.
Krivdy sa podľa niektorých politikov a historikov stali aj pri výmene obyvateľstva, pri ktorom odsunuli viac ako 50.000 Maďarov z juhu Slovenska, namiesto ktorých prišli Slováci z Maďarska. Zatiaľ čo na Slovensko prišli ľudia dobrovoľne, o odsune československých Maďarov rozhodovali úrady.
Túto udalosť si v týchto dňoch pripomínajú vo viacerých obciach. Pre obyčajných ľudí zostali udalosti z roku 1947 už iba spomienkou, povedal ČTK prednosta obecného úradu v Tvrdošovciach na juhu Slovenska István Farkas. "Ľudia nemajú záujem rozdúchať nejaké národnostné vášne, stačí keď politici to niekedy robia," myslí si Farkas.
O snahe finančne odškodniť obete dekrétov hovoril nedávno aj predseda opozičnej SMK Pál Csáky. Ten vyhlásil štvrtkové uznesenie parlamentu o nemennosti povojnových dokumentov za zdrap papiera. Na základe dekrétov stratili československí Maďari štátne občianstvo, právo na dôchodok a skonfiškovali im nehnuteľnosti. Časť z nich bola po druhej svetovej vojne vysídlená do Česka, väčšina sa po čase vrátila do svojich domovov. Neskôr získali späť aj svoje občianske práva.
rez fil