BRATISLAVA 22. septembra (SITA) - Slovenská republika schválením novely zákona o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín a reguláciou obchodu s nimi, známeho ako CITES, dala zelenú pašerákom a čiernym obchodníkom. Tento názor zastávajú členovia Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS)/BirdLife Slovensko, podľa ktorých touto novelou došlo k oslabeniu jedného z dôležitých zelených zákonov, čo je v protiklade s celosvetovou tendenciou zamedzovať nelegálnemu obchodovaniu s ohrozenými časťami prírody.
"Z hľadiska pašovania vzácnych druhov živočíchov patrí Slovensko medzi dôležité zdrojové, cieľové i tranzitné krajiny. Vykrádanie hniezd dravých vtákov a vzácnych druhov hmyzu, pašovanie papagájov a plazov, ale aj iných zložiek živočíšnej ríše, boli aj po minulé roky realitou Slovenska. Bojovať s týmito neduhmi v súčasnej situácii, keď sa skutočná ochrana prírody dostáva do polohy štátneho nepriateľa, však bude veľmi ťažké," uviedol pre agentúru SITA člen SOS/BirdLife Slovensko Tomáš Blaškovič.
Slovenská republika sa po roku 2001 dostala medzi popredné krajiny Európy v rámci boja proti environmentálnej kriminalite. "Jedným z účinných nástrojov, ktorý pomáhal v boji proti čiernemu obchodovaniu s ohrozenými druhmi, bola aj dôsledná legislatíva. Tá však čoskoro bude už len minulosťou," informoval Blaškovič. Podľa neho sa vďaka účelovej novelizácii zákona o CITES Slovensko posunie míľovými krokmi vzad. "Novela tohto zákona obsahuje množstvo natoľko závažných nedostatkov, že s ňou nesúhlasil ani prezident Slovenskej republiky, ktorý zákon predtým, ako ho opätovne schválili poslanci, vrátil späť do národnej rady," uviedol Blaškovič.
"Zníženie možností kontroly pri mnohých druhoch, nulová zodpovednosť prepravcov za prevážané zásielky, ale aj výrazné oslabenie sankcií, budú mať podľa nášho názoru za následok rozmach čierneho obchodu," uviedol ďalší člen SOS/BirdLife Slovensko Marek Brinzík. Súčasný stav legislatívy v ochrane prírody na Slovensku podľa neho pritom "nevychádza z odborných poznatkov a moderných trendov vo svete, ale je výsledkom ústretovosti súčasnej vládnej garnitúry voči záujmovým skupinám, ktorým dôsledná legislatíva a jasné pravidlá nie sú po vôli.“