Spišský hrad 22. septembra (TASR) - Svedkami prijatia rómskej delegácie cisárom Žigmundom Luxemburským z roku 1423 mohli byť dnes návštevníci národnej kultúrnej pamiatky Spišský hrad. Umelecká rekonštrukcia tejto, pre Rómov historickej udalosti, bola súčasťou prvého ročníka festivalu rómskej hudby, tanca, spevu, divadla a poézie Rómovia na Spišskom hrade.
Podujatie pripravilo v amfiteátri na dolnom nádvorí hradu prešovské združenie Jekhetane (Spolu) pod záštitou podpredsedu vlády Dušana Čaploviča, s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a v spolupráci so Slovenským národným múzeom - Spišským múzeom v Levoči a rómskym periodikom Romano nevo ľil (Rómsky nový list).
Ako uviedla pre TASR autorka projektu Daniela Hivešová-Šilanová, jeho netradičnosť spočívala v dramaturgickom ukotvení konkrétnych historických udalostí viažucich sa nielen k histórii hradu, ale aj k histórii Rómov na našom území. Je to totiž práve Spišský hrad, na ktorom sa 17. apríla 1423 uskutočnilo historicky jedinečné stretnutie cisára Žigmunda Luxemburského so skupinou Rómov. Panovník tam Rómov nielen oficiálne prijal, ale vydal ich vodcovi Ladislavovi ochrannú listinu, ktorou povolil Rómom slobodný pohyb po krajine, ako aj právo riadiť sa vlastnými pravidlami v otázkach trestu a viny, uviedla Hivešová-Šilanová.
Táto udalosť nie je rómskej i nerómskej verejnosti príliš známa, ale Rómovia si pamiatku na ňu dodnes zachovávajú napríklad menami ako Žigmund, Žiga, Žigo či Mižigár.
Počas festivalu Rómovia na Spišskom hrade sa predstavilo približne 200 účinkujúcich v širokej palete žánrov - od rómskeho folklóru, cez interpretáciu klasickej hudby, modernej piesne až po rómsky rap. Prezentovali sa aj rómski básnici Dezider Banga, Kveta Berkyová a Jószef Ravasz, rómsky amatérsky divadelný súbor Khamoro (Slniečko) zo Spišského Podhradia uviedol úryvky z muzikálu Cigáni idú do neba. Hosťami festivalu boli tradičné i moderné rómske súbory z Cinobane, Kokavy nad Rimavicou, Lučenca, Ružomberku, Prešova a zo Serede, predstavili sa aj študenti košickej Stednej umeleckej školy.
Neverejnou súčasťou festivalu bola diskusia rómskych intelektuálov a aktivistov v oblasti zachovania a rozvoja rómskej kultúry na tému Kultúra Rómov na Slovensku - ako ďalej?
"Veľmi by sme si želali, aby sa náš prvý ročník festivalu premenil na tradíciu a aby sme sa dostali k okrúhlemu 590. výročiu prijatia Rómov cisárom Žigmundom Luxemburským," dodala Hivešová-Šilanová.
Cieľom podujatia je pripomenúť verejnosti históriu začiatkov pobytu Rómov na Spiši a v Európe. K ich pobytu na Spiši sa viaže aj jedna z historicky prvých písomných zmienok o ich pobyte na Slovensku vôbec - je z roku 1383, o niečo staršia je prvá písomná zmienka o Rómoch v Zemplínskej župe z roku 1377.