Na Námestí slobody pred Úradom vlády SR pokračujú vo svojej prezentácii Dobrovoľní duchovní Scientologickej cirkvi. Svoje žlté stany si na námestí rozložili v pondelok 17. septembra a zotrvajú tam do 29. septembra.
Ako uvádzajú ich letáky, ponúkajú bezplatnú konzultáciu a pomoc ľuďom, ktorí majú problémy so vzťahmi, štúdiom, prácou, peniazmi, konfliktami, útlakom a bolesťou. "Príď do žltého stanu Dobrovoľných duchovných, pozri si výstavu, prijmi bezplatnú konzultáciu a pomoc, nauč sa, ako pomôcť sebe a ostatným praktickými a efektívnymi metódami," uvádza sa v letáku.
Ako pre TASR uviedla Lucia Grešková z Ústavu pre vzťahy štátu a cirkví, Scientologická cirkev na Slovensku patrí k neregistrovaným náboženským hnutiam. Celosvetovo sa k nej hlási okolo 10 miliónov ľudí, na Slovensku okolo tisíc.
Grešková vysvetlila, že scientológia je aplikovaná náboženská filozofia, pod ktorú sa podpísal americký spisovateľ L. Rono Hubbard v 50. rokoch 20. storočia v USA. Je zaregistrovaná skoro vo všetkých krajinách sveta ako cirkev (napr. v Maďarsku, Švédsku, USA, Rusku) alebo ako náboženská organizácia (napr. v Nemecku, Francúzsku a Grécku). Prebehlo i niekoľko súdnych procesov, ktoré skončili s konštatovaním, že scientológia je náboženstvo a že má byť tak i chápané (napr. Taliansko, Španielsko), dodala.
Predseda Ekumenickej spoločnosti pre štúdium siekt Ondrej Garaj pre TASR povedal, že scientológia patrí podľa všeobecne platnej mienky odborníkov do skupiny tzv. psychokultov. Svoju činnosť vyvíja pod rôznymi občianskymi združeniami, personálnymi agentúrami alebo nenápadnými podnikateľskými subjektmi, ktoré ponúkajú podnikom Hubardove administratívne technológie. Na Slovensku sú verejnosti najviac známe Centrá dianetiky a scientológie.
"Deklarovaným cieľom scientológie je technológia duchovného liečenia. Základným princípom sú podľa psychológov pochybné postupy pri terapeutických sedeniach - auditingoch za použitia tzv. psychometra, ktoré sú zaznamenávané a majú pomôcť klientovi oslobodiť thetana (z grec. theta duša) od traumatizujúcich zážitkov z minulosti," vysvetlil Garaj.
Auditing však v niektorých prípadoch podľa neho vedie k osobnej izolácii, keď klient označuje blízkych ľudí, napr. rodičov za utlačovateľské osoby. Auditing sa podľa Garaja môže stať návykovým.
"Náborové praktiky Scientologickej cirkvi sú pochybné, niekedy majú znaky manipulácie. Podobne scientologické organizácie aj v niektorých demokratických krajinách mali problém vo vzťahu k štátu s dokazovaním účelu a predmetu svojej činnosti," dodal Garaj.
Zdeněk Vojtíšek, hovorca Spoločnosti pre štúdium siekt a nových náboženských smerov v Českej republike v článku uverejnenom v časopise Rozmer píše: "Už v roku 1950 varovala Americká lekárska spoločnosť (AMA) svojich členov aj verejnosť pred dianetikou. Tak prispela k tomu, že po prvom úspešnom roku dianetiky (1950), nastala vážna kríza. Hubbardova Nadácia výskumu dianetiky sa ocitla vo vážnej finančnej kríze a Hubbardova dianetická nadácia dokonca v roku 1952 zbankrotovala. Hubbard psychiatrom túto kritiku nikdy nezabudol, a tak napr. na zozname nepriateľov scientológie (smernica nazvaná príznačne Targets, t.j. Terče) je na prvom mieste uvedené: Psychiatria a psychológia."
"Medzi oponentmi scientológie však ani zďaleka nie sú len psychiatri a psychológovia. Prvým federálnym úradom Spojených štátov, ktorý sa dostal do konfliktu s L. R. Hubbardom a jeho nasledovníkmi, bol FDA. Už v roku 1957 zhabali Scientologickej cirkvi 21-tisíc tabliet dianazinu, vitamínového prípravku, predávaného ako liek proti chorobe z ožiarenia. Ten istý úrad zhabal v januári 1963 asi 100 E-metrov, scientologických detektorov lži, ktoré sa vydávali za prístroje na liečbu fyzických a mentálnych chorôb," uvádza v článku Vojtíšek.