Tešedíkovo 22. septembra (TASR) - S výzvou na uplatnenie zvrchovanosti štátnych orgánov Slovenskej republiky v obciach na jazykovo zmiešanom území sa dnes na vládu a parlament obrátili účastníci národných slávností v Tešedíkove v Nitrianskom kraji pri príležitosti 60. výročia repatriácie Slovákov. Vo výzve, ktorá vyšla z dielne hlavného organizátora podujatia Matice slovenskej (MS), žiadajú obnovenie funkcie právneho štátu, a to najmä tam, kde samosprávy odmietajú používanie štátnych symbolov SR a porušujú zákon o štátnom jazyku.
Do Tešedíkova dnes prišla zhruba tisícka bývalých repatriantov, ich potomkov a príbuzných z viacerých slovenských regiónov, aby si pripomenuli okolnosti spred šiestich desiatok rokov, kedy sa vrátili do pôvodnej vlasti. S príhovormi na zhromaždení vystúpil predseda MS Jozef Markuš a riaditeľ Strediska medzinárodných vzťahov MS Alexander Števík. Záštitu nad podujatím prevzal podpredseda vlády pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič.
Tešedíkovská výzva obsahuje aj ďalšie body. V nich oslovilo zhromaždenie parlamentné strany a hnutia so žiadosťou o prijatie koncepcie, ktorá bude klásť dôraz nielen na práva, ale aj na plnenie povinností samosprávnych orgánov štátu voči občanom bez ohľadu na ich národnú, národnostnú či etnickú príslušnosť.
Na prezidenta sa zhromaždenie pod názvom Úcta k predkom obrátilo so žiadosťou zvážiť zriadenie pracoviska kancelárie na južnom Slovensku. Stranu maďarskej koalície oslovili účastníci s požiadavkou upustiť od politiky konfrontácie na národnostnom princípe.
Účastníci zhromaždenia ocenili aj odmietavé postoje koaličných i opozičných politických strán a hnutí v Národnej rade SR k snahám spochybňovať Trianonskú mierovú zmluvu a k snahám SMK smerujúcim k revízii takzvaných Benešových dekrétov.
V Tešedíkove sa stretli už dopoludnia, kedy sa konali vystúpenia folklórnych súborov a skupín a prehliadka historických vozidiel. Po vystúpeniach rečníkov nasledovala poklona pri hroboch miestnych národovcov, položenie kvetov k pamätnej tabuli repatriantov a na záver veselica.
Obec Tešedíkovo sa stala súčasťou Československa v zmysle Trianonskej dohody po druhej svetovej vojne. V súčasnosti v nej žije 3692 obyvateľov, z ktorých 82 percent má maďarskú národnosť. Obec sa usiluje o prinavrátenie svojho pôvodného názvu Pered, podľa kňaza Samuela Tešedíka pôsobiaceho medzi Slovákmi na území Maďarska je pomenovaná od roku 1948.