BRATISLAVA 22. septembra (SITA) - Za jeden z najväčších úspechov v snahe o ochranu lúk a pasienkov považuje Inštitút aplikovanej ekológie Daphne to, že Ministerstvo pôdohospodárstva SR začlenilo viac ako 100-tisíc hektárov takýchto plôch do dotačných schém. "Tieto finančné dotácie sa udeľujú na základe potvrdenia o výskyte zachovalých lúk, ktoré pre poľnohospodárov vypracoval inštitút. Na takýchto lúkach je pôvodné rastlinstvo aj živočíchy. Pôdohospodári sú preto povinní dodržiavať prísne podmienky pri ich využívaní, čím sa zabezpečí dlhodobá ochrana lúčnych ekosystémov na Slovensku," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa inštitútu Daphne Martina Badidová. Podľa nej to v praxi napríklad znamená, že poľnohospodári musia kosiť lúky v stanovenom termíne. "Na týchto územiach sa ďalej nesmú používať priemyselné hnojivá, povolené je iba malé množstvo organických hnojív," informovala Badidová. Cieľom týchto obmedzení je zachrániť pôvodné lúky a vzácne druhy, ktoré sa na nich vyskytujú.
Medzi kľúčové oblasti inštitútu Daphne patria aj ekovýchovné aktivity. "Len v minulom roku sa na ekovýchovných programoch zúčastnilo takmer 4500 účastníkov. Programy sa uskutočňujú na školách, v škôlkach alebo priamo v prírode," uviedla hovorkyňa inštitútu Daphne. Špecifikom je, že sú poskytované aj anglicky hovoriacim školám alebo špeciálnym školám. Významnou cieľovou skupinou sú podľa Badidovej učitelia, pre ktorých sa pripravovali metodické materiály, učebné pomôcky a odborné semináre.
Jednou z konkrétnych aktivít inštitútu Daphne bola obnova lúk a mokradí v okolí obce Olšavica v Levočských vrchoch. Negatívne zásahy do krajiny z minulosti sa v obci začali prejavovať letnými záplavami, zvýšenou eróziou pôdy a znečisťovaním vody. "Uskutočnené obnovné aktivity prispeli k rozšíreniu lúk a mokradí a zároveň znížili ohrozenie obce záplavami," informovala hovorkyňa.
Inštitút aplikovanej ekológie Daphne sa v minulom roku podieľal na realizácii 19 projektov zameraných predovšetkým na ekologický výskum, environmentálnu výchovu a vzdelávanie a environmentálnu politiku. "Od svojho vzniku v roku 1993 sa ako jediná mimovládna organizácia profesionálne venuje výskumu a záchrane lúk a mokradí, ktoré patria medzi najohrozenejšie ekosystémy sveta," uviedla Badidová.