Žilina 23. septembra (TASR) Rescue team Slovakia chce v novembri na prvej celoslovenskej konferencii s názvom Národná prevencia detskej úrazovosti iniciovať vznik národného programu prevencie detskej úrazovosti. Počas podujatia Týždeň mobility ulice pre ľudí informoval o tom v Žiline PR manažér Rescue team Slovakia Ján Podstrelený.
Zdôraznil, že na slovenských cestách ročne zomiera v priemere 60 detí, čo radí Slovensko na štvrté miesto od konca v Európe. "Je to zlé číslo, ktoré chceme zmeniť aj v spolupráci so štátom. Preto pripravujeme národný program prevencie detskej úrazovosti. Do programu sa zapoja všetky ministerstvá aj neštátne zložky tak, ako to bežne funguje v iných štátoch. V programe je komplexne a systematicky zahrnutá aj výučba od základnej školy vrátane súvisiacich oblastí," konštatoval Podstrelený.
Rescue team Slovakia prezentoval v rámci Týždňa mobility aj svoju metodiku dopravnej výchovy. "Na slovenských základných školách (ZŠ) neexistuje komplexné a systematické vzdelávanie v tejto oblasti a ani v oblasti prevencie detskej úrazovosti. Metodiku pre deti prvého stupňa ZŠ sme koncipovali tak, aby si aspoň niečo zapamätali. Je postavená na obrázkoch a ide o komunikáciu s deťmi a učenie na základe ich vlastných skúseností," informoval Podstrelený.
Podujatie Týždeň mobility ulice pre ľudí iniciovalo neformálne združenie Mulica. Výskumný ústav dopravný (VÚD) v ňom zastupuje Soňa Šestáková, podľa ktorej nie je ohľaduplnosť slovenských vodičov veľká. "Nebezpečné je pre deti napríklad aj to, že autá parkujú na chodníkoch. Deti vôbec nemajú výhľad na cestu, nemôžu sa rozhliadnuť dobre a bezpečne, prípadne prejsť cez priechod pre chodcov. Cez frekventovaný priechod pre chodcov, cez ktorý chodievam do práce, idú deti na autobusovú zastávku a vodiči im vôbec nedávajú prednosť. Ani keď vidia, že tam stoja už dlhší čas," dodala Šestáková.