Bratislava. Poslanci koaličných strán dnes posunuli na ďalšie rokovanie parlamentu vládny návrh zmien v dôchodkovej reforme.
Hoci koaličná ĽS-HZDS ešte koncom minulého týždňa nechcela návrh podporiť, za novelu zákona nakoniec hlasovala.
Kabinet Roberta Fica zmenami plánuje otvoriť takzvaný druhý pilier dôchodkového systému, kde si občania sporia na súkromných účtoch.
Hlasovaniu predchádzali predpoludňajšie rokovania Vladimíra Mečiara, ktorého strana spolu s opozíciou pre nesúhlas s návrhom žiadali už minulý štvrtok stiahnutie novely z rokovania.
VIDEO: HZDS podporilo dôchodky, reakcie na Mečiarove vyhlásenie
Mečiar oznámil podmienky podpory novely o sociálnom poistení
Mečiar pred začiatkom hlasovania oznámil v pléne Národnej rady SR podmienky, za ktorých je jeho strana ochotná podporiť posunutie vládneho návrhu zákona o sociálnom poistení do druhého čítania. Ak ich koaliční partneri nebudú akceptovať, návrh novely podľa Mečiara v druhom čítaní skončí.
ĽS-HZDS podľa Mečiara žiada, aby predčasní starobní dôchodcovia mohli poberať dôchodok aj pracovať, aby si matky na materskej dovolenke, invalidní dôchodcovia a opatrovatelia zdravotne postihnutých mohli vybrať starobné dôchodkové sporenie buď v prvom alebo v druhom pilieri podľa ich vlastného rozhodnutia.
ĽS-HZDS tiež žiada, aby bol voľný a slobodný výstup druhého piliera podmienený zriadením štvrtého fondu, v ktorom bude štát svojimi aktívami garantovať sporiteľom z druhého piliera vložené vklady a výnosy.
Ďalej Mečiarova strana žiada „zodpovednú“ úvahu o znížení percentuálneho pomeru odvodov do prvého a druhého piliera 9:9 percentám na 12:6 percentám na obdobie troch rokov s postupným vzostupom na 6 a 7 rokov na 8, 9 a 9,5 percenta pre druhý pilier v nasledujúcom období.
„Poslanecký klub ĽS-HZDS súčasne oznamuje, a oznámil to aj svojim koaličným partnerom, a tí sa stotožnili, že ak budú tieto opatrenia zohľadnené, hlasujeme za návrh aj v druhom čítaní. Ak niektoré z nich nebude, návrh zákona pre nás v druhom čítaní končí,“ dodal Mečiar.
Čo hovorí súčasný návrh zákona
Podľa návrhu novely zákona o sociálnom poistení by sa mali maximálne vymeriavacie základy pre platenie poistného na dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti a poistného do rezervného fondu solidarity od budúceho roka zvýšiť zo súčasného trojnásobku na štvornásobok priemernej mzdy na Slovensku.
Okrem toho, od 1. januára do 30. júna budúceho roka by malo mať viac ako 1,5 mil. sporiteľov, ktorí od januára 2005 vstúpili do systému starobného dôchodkového sporenia, možnosť vrátiť sa z dvojpilierového systému do výlučne priebežne financovaného dôchodkového systému spravovaného Sociálnou poisťovňou. Ministerstvo práce a sociálnych vecí chce súčasne v rovnakom období umožniť vstup do druhého piliera tým občanom, ktorí tak neurobili do konca júna 2006.
Ministerstvo tiež v novele navrhuje ukončenie zasielania príspevkov štátu na dôchodkové sporenie pre osoby na materskej dovolenke.
Koaličná dohoda podľa Fica spriechodní zmeny v penziách
Dohoda koaličných partnerov vytvára podľa predsedu vlády Roberta Fica predpoklad na prijatie novely zákona o sociálnom poistení. "Najvýznamnejšie je, že systém sa otvára na šesť mesiacov a ľudia sa budú môcť rozhodnúť, či v systéme zostanú alebo z neho vystúpia. Po druhé je pre nás podstatné, že budeme pracovať na vyšších garanciách pre sporiteľov tak, aby bol do určitej miery garantovaný výnos aj náhrada škody v prípade, že dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) budú konať tak, že poškodia majetok vkladateľov,“ dodal premiér s tým, že toto v súčasnosti zabezpečené nie je.
Fico ďalej povedal, že dohoda je aj na tom, že súbežné poberanie predčasného starobného dôchodku a príjmu z pracovnej činnosti sa zakáže len do budúcnosti. Sú tam podľa premiéra aj ďalšie okruhy, ktoré sa budú riešiť buď v predloženom zákone, alebo v nejakej inej právnej norme. "Veľmi vecne sme to vyriešili za 30 minút, vládna koalícia opäť ukazuje veľmi veľkú stabilitu a schopnosť komunikovať aj o témach, ktoré možno vyvolávajú búrlivé diskusie,“ povedal. Na adresu vystúpenia predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara, ktorý podmienil podporu svojej strany splnením určitých požiadaviek, Fico poznamenal, že ide o spoločnú dohodu koaličných lídrov. "To isté som mohol povedať aj, ideme ďalej za týchto podmienok,“ povedal Fico. O možnosti zmeny percentuálneho pomeru prerozdelenia odvodov medzi Sociálnu poisťovňu a druhý pilier sa dá diskutovať.
Predseda SNS Ján Slota vie s podmienkami prezentovanými Mečiarom pracovať. "Od začiatku som presadzoval kompromis, myslím si, že boli vznesené pragmatické námietky a v druhom čítaní sa to vykryštalizuje,“ povedal pre agentúru SITA Slota. Mečiarove podmienky nepovažuje Slota za podmienky aj z pohľadu SNS. "Sú to skôr námety, o ktorých sa dá komunikovať,“ dodal. S výsledkami koaličných rokovaní je Slota spokojný. "Koaličná rada bola veľmi priateľská,“ dodal so smiechom.
Fico dostal od Mečiara facku, povedal Dzurinda
Výsledkom dohody Smeru-SD a ĽS-HZDS o podmienkach podpory vládneho návrhu novely zákona o sociálnom poistení je podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu to, že sa z pôvodného návrhu stalo úplné torzo a podstata tých ustanovení, ktoré mali priniesť dodatočné peniaze a zmierniť napätie v deficite verejného okruhu, pôjde von. Dzurinda to povedal na dnešnej tlačovej besede strany.
„Otázkou teda je, o čom ten zákon po prvom čítaní vlastne je,“ povedal Dzurinda. Robert Fico dnes podľa neho dostal poriadnu facku. „Dostal ju preto, že ho Mečiar usvedčil, že vláda je nekompetentná a jej počínanie absolútne nekoncepčné,“ dodal Dzurinda s tým, že je to ako by ministerke práce Viere Tomanovej bola vyslovená nedôvera. Podľa Dzurindu to vyzerá, že sa presadí taká novela zákona o sociálnom poistení, ktorá bude znamenať len zvýšenie rozpočtu Sociálnej poisťovne a „polepšia si Tomanovej kamaráti“. Fico chcel podľa Dzurindu šetriť na ucelených sociálnych skupinách, namiesto aby v súlade s predsavzatiami šetril na štátnych úradníkoch a verejných súťažiach. Aj Mečiarovo dnešné vystúpenie, v ktorom pripustil dočasné zníženie odvodov do druhého piliera, podľa Dzurindu ukázalo na naliehavosť úsilia, aby si vláda nemohla robiť z dôchodkovej reformy trhací kalendár, preto opozícia pripravuje petíciu. „Znižovanie percent do druhého piliera je absolútne neprijateľné, je to okrádanie ľudí a pôžička na budúcnosť, je to amorálne,“ povedal Dzurinda.
Súčasná vládna koalícia je len o obchodoch a dohodách, ktoré znamenajú vždy výhodu pre niektorú z politických strán, povedal predseda kresťanských demokratov Pavol Hrušovský. „Vladimír Mečiar to dnes geniálne predviedol, keď akoby s podmienečným hlasovaním súhlasil s návrhom zákona a nechal si väčší čas na to, aby doslova vydieral svojich koaličných partnerov,“ povedal s tým, že toto je štýl vládnutia tejto koalície.
DSS-kám neprekáža otvorenie 2. piliera
Podpredseda Asociácie DSS (ADSS) Viktor Kouřil ČTK povedal, že dôchodkové spoločnosti nemajú obavy z otvorenia druhého piliera. "Keď vláda bude robiť nejakú propagandu, tak niektorí ľudia zo strachu o svoje peniaze vystúpia. To znamená, že venujú svoje peniaze Sociálnej poisťovni, ale takých asi veľa nebude," povedal.
Autor: mš, zh

Beata
Balogová
